Dwa główne cele Strategicznej Szkoły Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej

Dwa główne cele Strategicznej Szkoły Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej ma dwa główne cele. Pierwszy to budowanie wiedzy o bankowości i nowoczesnych usługach finansowych, co stanowi cenny wkład do modernizacji sektora. Nie mniej istotne jest ukazanie znaczenia odpowiedniej strategii banków na rynkach lokalnych i roli liderów, którymi są przedstawiciele kadry kierowniczej instytucji finansowych – podkreślał Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, podczas inauguracji kolejnej edycji SSPSBS 2025.

Wiceprezes ZBP podkreślił, iż formuła tej inicjatywy obejmuje nie tylko wykłady i prelekcje, ale również warsztaty, które poza poszerzaniem wiedzy merytorycznej otwierają uczestników na współpracę.

– W tej różnorodności talentów tkwi siła funkcjonowania zespołów. Od nas, jako liderów, którzy kierują zespołami zależy, w jaki sposób jesteśmy w stanie te talenty wykorzystać i włączyć w budowę silnego lokalnego banku, silnego zrzeszenia i całej bankowości spółdzielczej – dodał Włodzimierz Kiciński.

Wskazał również, iż traktowanie sektora bankowego, nie tylko jego spółdzielczego segmentu, wpływa na to, w jaki sposób polska bankowość może służyć Polakom i polskim przedsiębiorcom, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego kraju i całego społeczeństwa. Tymczasem w przestrzeni publicznej nie brak powielania rozmaitych stereotypów, które pojawiają się zarówno w mediach, jak i w wystąpieniach niektórych polityków.

Przykładem może być narracja o ponadprzeciętnych wynikach finansowych banków, która implikuje olbrzymie zyski sektora. W rzeczywistości na wynik finansowy należy patrzeć również w kontekście relacji z innymi wskaźnikami, jak choćby PKB. Pod tym względem rodzima bankowość zajmuje czwarte miejsce w UE, tyle że… od końca.

– Mamy nowoczesny, dobrze zarządzany i dobrze nadzorowany sektor bankowy, który jednak jest relatywnie mały, a jego wyniki wcale nie są rekordowe – stwierdził wiceprezes ZBP.

Także pod względem rentowności aktywów i kapitałów własnych rezultaty polskiej bankowości są co najwyżej przeciętne na tle innych państw europejskich.

Czytaj także: Jaki powinien być system tworzenia rezerw w bankach spółdzielczych?

Integracja i konsolidacja banków spółdzielczych

Generalnie, dobre wyniki sektora to w dużej mierze zasługa wysokich stóp procentowych, należy jednak pamiętać, iż te generują wzrosty nie tylko po stronie przychodowej, ale i kosztowej. Warto wreszcie podkreślić, iż dla lokalnego sektora finansowego czas niskich stóp procentowych miał paradoksalnie swoje plusy.

Włodzimierz Kiciński przypomniał, iż niskie wyniki, uzyskiwane wówczas przez banki, skłaniały je do integracji i konsolidacji, z kolei lepsze wyniki odsetkowe po decyzji RPP osłabiły ten nieunikniony trend. Rzecz w tym, że rozwiązywanie problemów bankowości lokalnej musi mieć charakter długofalowy.

– Należy budować bardziej zróżnicowaną strukturę przychodów w banku, a nie polegać tylko i wyłącznie na przychodach odsetkowych – podkreślił wiceprezes ZBP.

Warto też pamiętać, iż misyjny charakter bankowości lokalnej wykracza poza generowanie krótkoterminowych zysków, instytucje te mają wszak jako statutowy cel finansowanie rozwoju gospodarki i zasilanie jej w kapitał. Bankowość w polskich warunkach odpowiada za 85% finansowania sfery realnej gospodarki, co jest rezultatem słabo rozwiniętego rynku kapitałowego.

Ten ostatni problem dotyczy Polski, ale w pewnej mierze również całej Europy, która pod względem rozwoju rynku kapitałowego pozostaje w tyle za USA.

Czytaj także: Jak banki spółdzielcze mogą wspierać inwestycje na lokalnych rynkach?

Coraz więcej papierów dłużnych w aktywach banków

– Jeśli mamy silnik, który odpowiada za 85% mocy, to powinniśmy dbać o to, żeby był on umiejętnie wykorzystywany do finansowania rozwoju gospodarczego w naszym kraju – nadmienił Włodzimierz Kiciński.

Tymczasem obserwowany jest niepokojący trend sukcesywnego zwiększania udziału papierów dłużnych Skarbu Państwa w aktywach banków, przy jednoczesnym obniżaniu się akcji kredytowej.

– To oznacza, że realny kredyt jest wypierany przez inwestowanie w papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa. To zjawisko ewidentnie niekorzystne dla przedsiębiorstw i dla naszych obywateli, i również dla samych banków – przypomniał wiceprezes ZBP.

I dodał, iż inwestycje w papiery rządowe wracają do gospodarki w formie różnego rodzaju transferów socjalnych, a nie przedsięwzięć rozwojowych.

Jedną z głównych przyczyn tak niekorzystnego obrotu spraw w skali całego sektora jest tzw. podatek bankowy płacony przez banki komercyjne, który w aktualnej formule zniechęca instytucje rynku finansowego do aktywności kredytowej. Instrument ten został wprowadzony wzorem niektórych państwa zachodnich, rzecz w tym, iż tam stanowił on rekompensatę za wsparcie banków ze środków publicznych podczas kryzysu lat 2008-2011. W Polsce banki w tym okresie nie tylko nie potrzebowały wsparcia, ale wręcz generowały pokaźne zyski i płaciły odpowiednio wysokie podatki.

Włodzimierz Kiciński nawiązał również do rozwoju technologicznego sektora, wskazując, iż proces modernizacji cyfrowej musi być dokonywany we współpracy banków spółdzielczych z bankami zrzeszającymi i przy wsparciu systemów ochrony instytucjonalnej w każdym ze zrzeszeń.

Czytaj także: Ile integracji procesów, a ile autonomii w bankach spółdzielczych?

Karol Mórawski
Karol Jerzy Mórawski, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Autor wielu publikacji z zakresu krajoznawstwa, historii Warszawy oraz dziejów polskiej motoryzacji. W latach 2005-2010 współpracował m.in. z redakcjami stołecznymi dzienników „Życie”, „Dziennik – Polska, Europa, Świat” oraz „Polska The Times”. Od 2010 r. współpracuje jako dziennikarz z Wydawnictwem Centrum Procesów Bankowych i Informacji, m.in. pisze dla: Miesięcznika Finansowego BANK oraz portalu BANK.pl.
Źródło: BANK.pl