Autor: BANK.pl

wirtualny wykres w górę, laptop, mężczyzna ze smartfonem
Gospodarka | Z rynku finansowego

Branża produkcyjna nie obawia się już inflacji

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w IV kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.). Jednak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że branża produkcyjna cały czas widzi perspektywy rozwoju. 17 proc. przedsiębiorstw prognozuje wzrost sprzedaży (14 proc. w III kwartale br.), a 13 proc. większe inwestycje (22 proc. w III kwartale br.). Obawy inflacyjne ma tylko 7 proc. firm, najmniej od 2 lat, czytamy w komunikacie prasowym EFL.

CZYTAJ WIĘCEJ
SafeBank 2024. Firechat. Fot. Michał Wagner
Z rynku finansowego | Cyberbezpieczeństwo | Edukacja finansowa | Wydarzenia

Co czeka otwartą bankowość po regulacjach PSD3/PSR?

Regulacje dla open bankingu (otwarta bankowość) już niebawem czeka kolejna odsłona, a to za sprawą procedowanego właśnie na szczeblu europejskim pakietu PSD3/PSR, który zastąpi obecnie obowiązującą dyrektywę PSD2. W jakim kierunku rozwijać się będzie rynek otwartej bankowości, gdzie mogą pojawić się nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i jakie działania powinni podjąć profesjonalni uczestnicy rynku, by ograniczyć ewentualne ryzyka? Na ten temat dyskutowali uczestnicy firechata, prowadzonego przez Pawła Minkinę, wiceprezesa Centrum Procesów Bankowych i Informacji oraz redaktora naczelnego „Miesięcznika Finansowego BANK”.

CZYTAJ WIĘCEJ
logo Rada Przedsiębiorczości
Z rynku finansowego | Wydarzenia

Apel Rady Przedsiębiorczości ws. konieczności obrony stabilności polskiego rynku finansowego wobec prób podważania wskaźnika WIBOR

Rada Przedsiębiorczości, w trosce o stabilność polskiego systemu finansowego oraz niezakłócony rozwój polskiej gospodarki, wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ
SafeBank 2024. Debata.
Cyberbezpieczeństwo | Prawo i regulacje | Wydarzenia | Z rynku finansowego

SafeBank 2024 o VI. Dyrektywie AML i beneficjentach rzeczywistych

Od 10 lipca 2027 roku zaczną w pełni obowiązywać przepisy tzw. pakietu AML, którego głównym komponentem będzie rozporządzenie unijne nr 2024/1624. Oznacza to, iż obowiązki dla podmiotów gospodarczych, w tym banków, dotychczas kreowane przez prawo poszczególnych państw, zostaną ujednolicone na poziomie europejskim.

CZYTAJ WIĘCEJ
MF BANK grudzień 2024
Cyberbezpieczeństwo | Gospodarka | Z rynku finansowego

„Miesięcznik Finansowy BANK”: grudzień 2024. W spirali regulacyjnej

Polska gospodarka obecnie stoi na rozdrożu. Z jednej strony mamy szansę, aby w ciągu najbliższej dekady zbliżyć się do liderów gospodarczych Europy. Tempo rozwoju Polski w ostatnich trzech dekadach było bezprecedensowe, a nasze ambicje wciąż sięgają wyżej. Jednak z drugiej strony istnieje ryzyko, że nasilą się zagrożenia, które znacząco ograniczą nasz rozwój. Zmiany demograficzne, wyzwania na rynku pracy, utrzymująca się inflacja powyżej celu, trudne decyzje w sektorze energetycznym oraz populizm społeczny i polityczny, który może wpłynąć na wzrost długu publicznego, to tylko wybrane z nich. Dodatkowo zewnętrzne zagrożenia, takie jak agresja Rosji na Ukrainę, zmiany polityczne na świecie, zmiany klimatyczne oraz osłabienie koniunktury w gospodarkach zachodnioeuropejskich, będą miały ogromny wpływ na przyszłość Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ
zakup samochodu, sprzedawca wręcza kluczyki klientowi
Gospodarka | ESG

Szybko rośnie rynek wynajmu długoterminowego aut w Polsce

Podobnie jak w całym pierwszym półroczu, także i w trzecim kwartale 2024 roku, sprzedaż nowych aut w Polsce pozostawała na wysokim, znanym sprzed pandemii poziomie. Dynamika wzrostów sprzedaży nie była już jednak tak wysoka, jak w pierwszych miesiącach roku, co oznacza, że rynek zaczyna się stabilizować. Zgodnie z danymi po trzecim kwartale ’24 opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), na blisko 84 tys. nowych aut osobowych nabytych w tym czasie w Polsce przez firmy, ponad ¼ znalazła się w wynajmie długoterminowym. Rynek wynajmu długoterminowego aut na podstawie wielkości portfela firm zrzeszonych w PZWLP urósł w trzecim kwartale o 7,6% r/r. Wzrost odnotowała również branża Rent a Car (wypożyczalnie samochodów), która zgodnie z danymi organizacji wzrosła o 4,4% r/r, czytamy w komunikacie prasowym Związku.

CZYTAJ WIĘCEJ
napis ZUS na tle banknotów
Gospodarka | Z rynku finansowego

ZUS: od 6 stycznia ’25 płatnicy poszkodowani w powodzi będą mogli wnioskować o umorzenie składek

Od 6 stycznia 2025 roku płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r. będą mogli złożyć wniosek o umorzenie składek. Dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą, działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

CZYTAJ WIĘCEJ
makiety nieruchomości, lupa
Nieruchomości

W końcu roku stabilizacja cen na wtórnym rynku mieszkaniowym

Ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego na 7 największych rynkach w Polsce były stabilne w listopadzie ’24 w porównaniu do poprzedniego miesiąca (zmiany nie przekroczyły 1%), a w ujęciu r/r wzrosły od 6% (Gdańsk, Łódź) do 15% (Katowice), wynika z danych Otodom. Analiza rynku wtórnego wskazuje, że końcówka 2024 roku przebiegnie „spokojnie i bez większych rewolucji”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Christine Lagarde, EBC
Z rynku finansowego | Gospodarka

Prezes EBC wzywa do reformy unijnych rynków kapitałowych

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde przemawiając na niedawnym Europejskim Kongresie Bankowym we Frankfurcie, wezwała do pilnych reform, mających usprawnić działanie europejskich rynków kapitałowych, zwiększenie finansowania gospodarki przez instytucje typu venture capital i odblokowanie przepływów kapitału o wartości do 8 bln euro. Działania te według prezes EBC mogą pobudzić wzrost, innowacje i inwestycje w całej Unii Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
globus na tle wirtualnego ekranu, czerwone wskaźniki w dół
Z rynku finansowego | Blogi | Gospodarka | Jan Cipiur

100 bilionów dolarów globalnego długu publicznego w tym roku?

Globalne zadłużenie najwyżej wspięło się w 2020 roku, gdy cały świat wystrzegał się wirusa lub chorował na Covid-19. Potem było nieco lepiej. W 2023 roku globalne zadłużenie obejmujące dług publiczny (głównie rządowy) oraz prywatny (zadłużenie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych) spadło w porównaniu z rekordowym aż o 21 punktów procentowych, pisze Jan Cipiur.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny kontur Polski na tle wskaźników
Gospodarka | Z rynku finansowego

Perspektywy polskiej gospodarki w prognozach międzynarodowych instytucji finansowych i NBP

Końcówka roku to czas, w którym coraz częściej myśli się o podsumowaniach tego co było i kreślenia planów na kolejny rok / kolejne lata. W ostatnim czasie pojawiło się sporo projekcji, prognoz w zakresie wzrostu gospodarczego w Polsce na lata 2024-2026, pisze dr Tomasz Pawlonka, dyrektor Zespołu Badań i Analiz w Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP
ESG | Gospodarka | Multimedia

Ministerstwo Zdrowia zgłosiło bez konsultacji restrykcyjną poprawkę ws. saszetek nikotynowych

Na ostatnim etapie prac w rządzie Ministerstwo Zdrowia dodało do procedowanych przepisów na temat e-papierosów również restrykcje dotyczące saszetek nikotynowych. Złożona autopoprawka ma zakazać m.in. sprzedaży takich produktów nieletnim oraz przez Internet, a także nakazać wycofanie smakowych woreczków. Pracodawcy RP oceniają, że w praktyce wykluczy ona saszetki z rynku bez wprowadzenia oficjalnego zakazu ich stosowania. Zdaniem organizacji to niezgodna z prawem wrzutka legislacyjna, więc projekt powinien ponownie trafić do zaopiniowania, a nawet do konsultacji społecznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
bombki na choince
Gospodarka | Z rynku finansowego

Polska jest 5. światowym eksporterem bombek choinkowych

Świąteczne dekoracje to nieodłączny element Bożego Narodzenia, który wypełnia domy, ulice i witryny sklepowe. Polska odgrywa w tej branży kluczową rolę. Z analizy Akcenty wynika, że jesteśmy 3. największym eksporterem bombek w Europie, a na świecie zajmujemy wysokie 5. miejsce. W 2023 roku za granicę trafiły ozdoby bożonarodzeniowe o wartości 68,2 mln euro. Najwięcej polskich bombek ozdabia niemieckie, amerykańskie i francuskie choinki. Sami Polacy coraz częściej wybierają wysokiej jakości ozdoby „Made in Poland”, ograniczając tym samym import głównie chińskich produktów. W efekcie eksport bombek w 2023 roku był aż o połowę wyższy niż ich import, czytamy w komunikacie prasowym Akcenty.

CZYTAJ WIĘCEJ
prof. dr hab. Janusz Kudła, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski
ESG | Gospodarka | Multimedia

Na rynku e-papierosów szara strefa to już 37,5 proc.

Szara strefa na polskim rynku papierosów elektronicznych i e-liquidów może sięgać 37,5 proc. – wynika z raportu opracowanego dla stowarzyszenia VAP. Dużym problemem jest zwłaszcza masowy napływ do Polski tanich, jednorazowych e-papierosów smakowych, których rzeczywista sprzedaż może być nawet kilkukrotnie wyższa niż oficjalne statystyki i po które coraz częściej sięgają dzieci i młodzież. Do rozwoju szarej strefy mogą się też przyczynić podwyżki akcyzy – badani użytkownicy e-papierosów deklarują, że w razie wzrostu ich cen będą ich szukać w innych źródłach.

CZYTAJ WIĘCEJ
profesor Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, organizatora KCF.
Z rynku finansowego | Technologie i innowacje | Wydarzenia

20. Kongres Consumer Finance: więcej szans niż zagrożeń dla rynku finansów konsumenckich

Rynek finansów konsumenckich rośnie. W mijającym roku po raz pierwszy od lat nie wstrząsnęły nim regulacje, które – jak bywało w przeszłości – dramatycznie zmieniały pole gry. Rozwojowi rynku w najbliższych latach będą sprzyjać technologie i rosnący sektor e-commerce. Uczestnicy odbywającego się od 20 lat Kongresu Consumer Finance wyrażali przekonanie, że obecne otoczenie sprzyja rynkowi. Dyskutowali o biznesie, szansach i zagrożeniach dla sektora, regulacjach i potrzebie wprowadzania dobrych praktyk.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kongres Bankowości Detalicznej 2024. Szymon Midera, Leszek Pawłowicz
Wydarzenia | Z rynku finansowego

Najważniejsze pytanie dla banków: jak dawać wartość klientom

Technologie – tak, ale to nie wystarczy. Polskie banki pod względem zaawansowania technologicznego wciąż należą do światowej czołówki, lecz potrzeba jeszcze wiele pracy, żeby technologia służyła budowaniu relacji z klientem i wartości dla klienta – uznali eksperci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej 2024. Tym bardziej, że na rynku pojawili się gracze, którzy robią to od banków lepiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
klawiatura, na klawiszu Enter napis bancassurance
Prawo i regulacje | Wydarzenia | Z rynku finansowego

Jak nowe regulacje krajowe i europejskie wpłyną na rynek bancassurance ’25?

Otoczenie regulacyjne stanowi obok technologii jeden z najsilniejszych czynników, determinujących funkcjonowanie rynku finansowego. Jakie nowe przepisy dla branży ubezpieczeniowej weszły w życie na przestrzeni ostatnich kwartałów i czego możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie, zarówno ze strony ustawodawcy krajowego, jak i europejskiego? Kwestiom tym poświęcił swoją prezentację podczas Kongresu Bancassurance 2024 Piotr Radziszewski, naczelnik Wydziału Sektora Ubezpieczeń w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty, ozdoby choinkowe, bombki
Z rynku finansowego | Wydarzenia

Świąteczny Portfel Polaków 2024 – wydamy niewiele więcej niż w ubiegłym roku

Statystyczny Polak w 2024 roku na Święta planuje wydać średnio 1576 zł, co oznacza wzrost o 5,77% w porównaniu z 2023 rokiem. Na prezenty przeznaczymy aż 681 zł, czyli o 20,5% więcej niż rok temu, a wydatki na organizację świątecznego stołu wyniosą 637 zł. Choć ceny wciąż rosną, spadł procent Polaków, którzy decydują się na ograniczenie wydatków – zaledwie 52% respondentów deklaruje cięcie kosztów na świątecznych przygotowaniach, co stanowi spadek o 13 p.p. w porównaniu do roku 2023, kiedy to aż 65% badanych planowało oszczędności.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1095