Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej o wartościach istotnych dla rozwoju i sukcesu w sektorze finansowym

O wartościach, które powinni wyznawać zarówno pracownicy, jak też przede wszystkim reprezentanci kadry zarządzającej instytucji finansowych, mówił Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.
– Wartości mają to do siebie, że powinniśmy nie tylko je deklarować, ale przede wszystkim postępować zgodnie z nimi – powiedział wiceprezes ZBP, wymieniając kluczowe wartości spółdzielczego sektora bankowego.
Pierwszą z nich jest bez wątpienia zaufanie, określone przez wiceprezesa ZBP jako „kamień węgielny bankowości”.
– Zaufanie jest kluczem w relacjach pomiędzy bankiem i jego klientami, ale również odnosi się to do naszych wewnętrznych relacji jako tych, którzy pracują w bankowości spółdzielczej – akcentował Włodzimierz Kiciński.
Do istotnych wartości należy też ład korporacyjny, gwarantujący sprawne funkcjonowanie w zespole, jak i respektowanie interesów członków spółdzielni.
Szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera element lokalności, istotny pod względem współpracy z członkami, korzystania z ich wiedzy i odbierania sygnałów, wysyłanych przez reprezentantów „małych ojczyzn”.
Podmiot, prowadzący działalność na skalę lokalną lub regionalną musi wykazywać się też elastycznością, pozwalającą na szybką adaptację do zmieniających się okoliczności.
Warto podkreślić, że dobry bank spółdzielczy wyróżnia ograniczony apetyt na ryzyko i długoterminowa perspektywa.
– Służenie lokalnej społeczności, to jest nasza misja. Ona powoduje, że powinniśmy być ostrożni, powinniśmy orientować się na długi okres, i powinniśmy myśleć o tym, by ograniczać ryzyko w interesie nie tylko organizacji finansowej, jaką jest bank, ale także w interesie naszych właścicieli, udziałowców banku spółdzielczego – zaznaczył Włodzimierz Kiciński.

Czytaj także: Wiceprezes ZBP o strategicznych wyzwaniach dla banków spółdzielczych
Bezpieczne i solidarne lokalne banki – lokalne społeczności
Z powyższymi wartościami lokalnej bankowości wiąże się kolejna, czyli bliskość klientów.
– Państwo jesteście mistrzami w tym zakresie, i ten atut należy dalej wykorzystywać. Stanowimy część społeczności, rozumiemy swoich klientów, mówimy ich językiem, jesteśmy blisko nich. To wyróżnik bankowości spółdzielczej i pewnie każdego z banków spółdzielczych.
O tej lokalności warto chyba myśleć wówczas, kiedy bank wchodzi na nowe tereny, myśląc również w kategoriach takiej tradycyjnej teorii ograniczania ryzyka.
Jeśli bank działa lokalnie, zna swoich klientów, jest z nimi w bliskich relacjach, wtedy ogranicza z całą pewnością ryzyko. Docierają do niego lokalne informacje, które są niedostępne dla tych, którzy działają z dużych odległości, nie mają bezpośrednich relacji, nie mają tego atutu lokalnego – apelował do uczestników wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.
Ostatnią, acz wcale nie najmniej istotną wartością jest solidarność.
– Ta solidarność wyraża się także w relacjach z klientami. Tam, gdzie przez kilka miesięcy rolnik był traktowany jako konsument i gdzie nie można go było sfinansować, banki spółdzielcze potrafiły zbudować mosty.
Dlaczego? Nie tylko dlatego, żeby nie tworzyć rezerw. Nie tylko dlatego, że tak wymagała tego dorozumiana logika. Także dlatego, że głęboko solidaryzowały się ze swoimi klientami – podkreślił Włodzimierz Kiciński, dodając, iż owa solidarność powinna charakteryzować również banki zrzeszające i całe zrzeszenia. – Nasze wartości to jest nasze DNA – podsumował wiceprezes ZBP.
Czytaj także: Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej 2025 o wdrażaniu Europejskiego Aktu o Dostępności
Rola lokalnych banków w dystrybucji unijnych programów wsparcia polskiej gospodarki
W dalszej części inauguracji wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka i Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, zaprezentowali programy wsparcia polskiej gospodarki szczebla krajowego i europejskiego, w których dystrybucji do ostatecznych beneficjentów mogą skorzystać przedstawiciele lokalnej branży finansowej.
– Do roku 2030 mamy ponad 30 programów publicznych, w których Państwa banki będą mogły uczestniczyć. (…) To jest gigantyczna kwota do rozdystrybuowania – podkreśliła Agnieszka Wachnicka, dodając iż banki mogą uczestniczyć w tych inicjatywach na wiele sposobów.
Arkadiusz Lewicki skoncentrował się na programach centralnie zarządzanych przez Unię Europejską, w ramach których do rozdysponowania pozostaje 200 mld euro.
– To jest specjalna grupa programów, w ramach których Unia Europejska próbuje podnieść konkurencyjność Europy względem chociażby Stanów Zjednoczonych – wskazał dyrektor KPK, dodając iż uczestnictwo w tych programach wyróżnia się mniejszymi wymaganiami czy ograniczoną biurokracją w porównaniu z instrumentami polityki spójności czy WPR.
Czytaj także: Finansowanie dla agroprzedsiębiorców
