Brytyjskie władze badają powody zamykania rachunków przez banki

Brytyjskie władze badają powody zamykania rachunków przez banki
Fot. stock.adobe.com / Serghei
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd i nadzór finansowy w Wielkiej Brytanii chcą w szczegółach poznać informacje w sprawie zamykania, zawieszania lub wypowiadania rachunków bankowych przez instytucje finansowe.

Wszystko w następstwie afery związanej z zamknięciem konta znanego polityka Nigela Farage’a ze względu na jego poglądy polityczne oraz informacji o tym, że w latach 2021-22 zamknięto na Wyspach 343 000 rachunków, co stanowi ponad 1000 na każdy dzień roboczy tygodnia!

Dane pochodzą od nadzorcy – Financial Conduct Authority (FCA). Skok liczby klientów „pozbawionych bankowości” w ostatnim czasie jest wyraźny. Mail on Sunday, na podstawie dostępu do informacji publicznej, podał, że w latach 2016-2017 było to ponad 45 000 rachunków.  

Ponad 20 największych pożyczkodawców otrzymało od FCA nieco ponad dwa tygodnie na zebranie dokładniejszych danych, które obejmą wszystkich klientów indywidualnych i biznesowych, w tym partie polityczne nt. tych podmiotów, którym „zlikwidowano” rachunki w ramach przeglądu zleconego przez rząd.

FCA powiedział, że przedstawi wstępną ocenę do połowy września 2023 roku.

Czytaj także: Kiedy będzie cyfrowy funt szterling?

Konta są zamykane politykom pro- i antyunijnym …

W praktyce brytyjscy konsumenci zwykle nie otrzymują wiele wyjaśnień lub nie otrzymują żadnych informacji, gdy banki podejmują decyzję o likwidacji ich rachunków. Czasem banki twierdzą, że jest to spowodowane obawami dotyczącymi przestępstw finansowych.

Eksperci zwracają uwagę, że przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy mogą być bronią masowego odwracania uwagi od kluczowego problemu. SamFarage porównał zaś przepisy dotyczące AML do „młota, który nie trafia w sedno”. 

Przepisy te mają na celu powstrzymanie przestępczości finansowej, ale faktycznie uniemożliwiają często ludziom zarządzaniem ich dochodami. Są one także kosztowne dla sektora bankowego i uciążliwe dla klientów, a mimo to rzadko prowadzą do ścigania przez niewydolność administracji.

Farage wykorzystał jednak przysługujące mu uprawnienia, aby dopytać, odkryć i dowieść, że pomimo początkowych odmów ze strony spółki zależnej NatWest, Coutts, jego poglądy polityczne odegrały kluczową rolę w zamknięciu jego konta bankowego.

Ta sprawa miała zresztą szeroki odzew. Alison Rose, dyrektor generalna NatWest, została zmuszona do rezygnacji po tym, jak sama przyznała się, że ​​była źródłem historii podanej przez BBC o zamknięciu konta Farage’a z powodów komercyjnych.

Co ciekawe, zamknięcie konta dotknęło także osobę z drugiego końca politycznego spektrum.

Prounijna działaczka Gina Miller została niedawno poinformowana przez bank cyfrowy Monzo, że konto jej partii True and Fair zostanie zamknięte we wrześniu. Miller wezwała więc FCA i rząd do podjęcia działań w celu zapewnienia nowym partiom i posłom dostępu do usług bankowych. 

Szacuje się, że prawie 90 000 osób zostało sklasyfikowanych w Wielkiej Brytanii jako „osoby eksponowane politycznie”, co doprowadziło do odrzucenia niektórych polityków lub ich rodzin przez banki. Należą do nich także niektórzy posłowie i inne osoby uważane za potencjalnie narażone na ryzyko nadużycia swoich stanowisk dla prywatnych korzyści.

Czytaj także: Brytyjskie banki nie odpowiadają za oszustwa związane z autoryzowanymi płatnościami push

… ale w większości konta są zamykane „zwykłym” ludziom i firmom

Jednak zdaniem brytyjskich mediów większość osób, które zostały dotknięte podobnymi problemami, nie znajduje się wcale w centrum uwagi politycznej. To zwykli ludzie lub firmy.

Niektórzy zostali pozbawieni dostępu do konta, ponieważ posiadali legalne kryptowaluty lub konta hazardowe. Inni, którzy nie urodzili się w Wielkiej Brytanii, mieli zamykane konta często po dokonaniu lub otrzymaniu płatności z zagranicy.

W ostatnich dniach brytyjską opinię publiczną poruszyła historia 92-latka, który został „zdebankowany” przez NatWest po 50 latach posiadania konta.

Emeryt wrócił w latach 90. do kraju swojego pochodzenia – na Jamajkę. Przez 30 lat pracował w Wielkiej Brytanii jako stolarz. Bank poprzez swoje działania odciął jednak emeryta od wypracowanej emerytury.

Po wielomiesięcznej batalii córki, stawiennictwu znajomej prawniczki i redakcji  Guardiana, sprawę udało się rozwiązać na poziomie rządowego Departamentu Pracy i Emerytur. Brakujące kilkumiesięczne płatności zostały wypłacone emerytowi w ciągu 24 godzin. 

Konta bankowe a brexit

Paradoksem jest to, że sprawa zamykania kont dotknęła właśnie Farage’a.

W ostatnich latach to brexit, za którym tak bardzo się opowiadał, stał się głównym powodem zamykania kont przez wiele głównych banków rezydentom spoza kraju.

Te ograniczenia objęły jednak oczywiście cały świat, a czytelnicy Guardiana mieszkający w Nowej Zelandii i Brazylii kontaktowali się z redakcją, aby w świetle ostatniej afery informować o swoich problemach.

Czytaj także: Brytyjczycy proponują wprowadzenie zakazu oferowania produktów finansowych przez telefon

Szymon Stellmaszyk
Szymon Stellmaszyk. doradca zarządu Związku Banków Polskich w Zespole ds. międzynarodowych.  Prawnik i absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i KU Leuven. W ZBP od 2006 roku. Na przestrzeni lat członek Komitetów Europejskiej Federacji Bankowej ds. międzynarodowych, zwalczania przestępstw finansowych, komunikacji i edukacji finansowej. 
Źródło: BANK.pl