Spada lokata Warszawy w Global Financial Centers Index

Spada lokata Warszawy w Global Financial Centers Index
Fot. stock.adobe.com /abdulmoizjaangda
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Opublikowano trzydziestą czwartą edycję Global Financial Centers Index, która dostarcza oceny konkurencyjności i rankingi dla 121 centrów finansowych na świecie. Zestawienie jest jednym ze źródeł informacji dla decydentów politycznych i inwestorów.

Według GFCI 34 reputacja miasta i otoczenie biznesowe mają istotne powiązanie z jego konkurencyjnością finansową. W raporcie stwierdzono, że Indeks Percepcji Korupcji i Indeks Wolności Gospodarczej Świata wykazują ważny związek: ocena miasta jako centrum finansowego wzrasta wraz ze wzrostem wolności gospodarczej i spadkiem percepcji korupcji.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na konkurencyjność centrów finansowych jest też branding miasta. Dla analityków pozytywna reputacja miasta, w oparciu o takie czynniki jak bezpieczeństwo, stabilność, oferta kulturalna i jakość życia, może przyciągnąć firmy, specjalistów i inwestorów.

132 centra finansowe zostały przebadane

Od lat przy tworzeniu GFCI współpracują China Development Institute w Shenzhen i Z/Yen Partners w Londynie. GFCI jest aktualizowany i publikowany co roku w marcu i we wrześniu.

Autorzy przebadali 132 centra finansowe, z czego 121 znajduje się w indeksie głównym. 

GFCI to kompilacja 147 czynników instrumentalnych. Miary ilościowe zapewniają strony trzecie, np. Bank Światowy, Economist Intelligence Unit, OECD, ONZ, co uzupełnione jest oceną respondentów z centrów finansowych. Teraz wykorzystano 53 789 ocen od 9 097 osób.

Nowy Jork, Londyn, Singapur na podium

W szybko zmieniającym się krajobrazie finansów światowych miasta mocno rywalizują o pozycję centrów finansowych. Londyn wraca na pozycję lidera w Europie, ale globalnie przegrywa z Nowym Jorkiem.

Na trzecim miejscu znalazł się Singapur, który ma niewielką przewagę nad czwartym Hongkongiem.

Stany Zjednoczone zdominowały górną część tej klasyfikacji. Waszyngton dołączył do Nowego Jorku, San Francisco, Chicago i Los Angeles w pierwszej dziesiątce indeksu. Średnie oceny w tym regionie wzrosły o 9,64 proc., a wszystkie ośrodki poprawiły też swoją ocenę.

Na liście 20 największych ośrodków finansowych na świecie znalazły się również wiodące ośrodki chińskie i siedem europejskich miast.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | W poszukiwaniu równowagi

Miasta – finansowi liderzy w Europie Zachodniej

Według Bloomberga to wzrost cen ropy naftowej najmocniej poprawił wyniki londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Porównano bowiem łączną kapitalizację rynkową – obliczoną na podstawie cen akcji spółek prowadzących działalność na każdym rynku. Łączna kwota londyńskiej giełdy papierów wartościowych wzrosła dzięki spółkom paliwowym do 2888,4 miliarda dolarów.  

Paryż stracił prawie 270 miliardów dolarów wartości rynkowej w stosunku do szczytowego poziomu w kwietniu 2023 roku, zmniejszając ostateczną sumę do 2887,5 miliarda dolarów.

Na francuskiej giełdzie notowane są największe spółki luksusowe, które stanowiąc 20 proc. referencyjnego indeksu CAC 40, znalazły się pod presją spowolnienia gospodarczego w Chinach. Tendencja spadkowa cen akcji takich firm może się utrzymać ze względu na prawdopodobne spowolnienie popytu na luksusowe torebki i biżuterię w Chinach i w Europie.

To Genewa jest jedynym miastem europejskim, które dołączyło do brytyjskiej stolicy w pierwszej dziesiątce. Podnosząc swój rating o 29 punktów, szwajcarskie miasto traci ledwie pięć punktów do piątego miejsca (San Francisco). Analitycy wymieniają otoczenie regulacyjne Szwajcarii i niski poziom korupcji jako ogromne korzyści dla siły finansowej miasta.

Według raportu, Frankfurt – siedziba EBC i Bundesbanku, wyprzedził Paryż zajmując trzecie miejsce w Europie. Niemieckie centrum finansowe awansowało z 17. na 14. miejsce na świecie, podczas gdy Paryż spadł z 14. na 15. miejsce. Dzieli ich jednak tylko jeden punkt rankingowy. Frankfurt znalazł się także w gronie 15 miast, które według uczestników badania zyskają na znaczeniu.

Inne europejskie miasta, które znalazły się w pierwszej dwudziestce, to Luksemburg (16.), Zurych (18.) i Amsterdam (19.).

Niemcy są najsilniejszym krajem europejskim, jeśli chodzi o rankingi według krajów. Mimo że żadne z nich nie znalazło się w pierwszej dziesiątce, Niemcy mają pięć miast na światowej liście 50 najlepszych. Poza Frankfurtem, Berlin awansował z 26. na 23. miejsce, a Monachium spadło z 18. na 26. miejsce. Stuttgart wzrósł z 47. na 46. miejsce, natomiast Hamburg spadł z 43. na 49.

Szwajcaria to kraj europejski, którego jeszcze jedno miasto znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce – Lugano zajęło 47. miejsce. Wielka Brytania ma dwa ośrodki – Edynburg (34).

Inne europejskie miasta, które znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce, to Dublin (25.), Sztokholm (40.), Oslo (42.), Mediolan (45.), Madryt (48.) i Helsinki (50.). Ich indywidualne wyniki zostały pogrupowane blisko siebie, co sugeruje możliwe zmiany w kolejnym raporcie GFCI.

Wszystkie ośrodki z regionu z wyjątkiem jednego poprawiły swoją ocenę, a średnia ocen dla regionu była o 3,17 proc. wyższa niż w GFCI 33.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Finansiści o wyzwaniach gospodarczych

Europa Wschodnia i Azja Środkowa

GFCI dzieli Europę na dwie grupy: Europę Zachodnią oraz Europę Wschodnią i Azję Środkową, pokazując wyraźny podział między Wschodem i Zachodem.

Do 60. miejsca na liście wszystkie najlepsze europejskie huby finansowe znajdują się w grupie Europy Zachodniej. 

Kazachska Astana zajmuje 60. miejsce – najwyższe w zgrupowaniu Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Następna jest Praga na 79. i Tallin na 87 miejscu.

Warszawa jest na 92 lokacie spadając aż o 22 pozycje, choć nieznacznie poprawiła swoją ocenę – o 4 punkty.

11 z 16 ośrodków w regionie spadło jednak w rankingach GFCI 34, kontynuując trend z trzech ostatnich edycji indeksu.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Miesięczny przegląd raportów gospodarczo-finansowych | Gospodarka w rytmie stop-go

Global Financial Centers Index
Źródło: Global Financial Centers Index

Najlepsze centra dla fintechów

W GFCI 34 oceniono także 115 centrów pod kątem ich oferty Fintech. Nowy Jork utrzymał tu pozycję lidera. Za nim uplasował się Londyn, który wyprzedził San Francisco.

Shenzhen utrzymało czwarte miejsce. Pekin dołączył do Singapuru, Los Angeles, Waszyngtonu, Szanghaju i Chicago w pierwszej dziesiątce zestawienia, zastępując Boston.

Ten ranking charakteryzował się dużą dynamiką, gdyż aż 22 centra awansowały nawet o 10 lub więcej miejsc, a 29 centrów spadło o 10 lub więcej miejsc.

The Global Financial Centres Index 34 – raport do pobrania.

Szymon Stellmaszyk
Szymon Stellmaszyk. Związek Banków Polskich. Prawnik i absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i KU Leuven. W ZBP od 2006 roku. Na przestrzeni lat członek Komitetów Europejskiej Federacji Bankowej ds. międzynarodowych, zwalczania przestępstw finansowych, komunikacji i edukacji finansowej. 
Źródło: BANK.pl