Pracodawcy RP uruchamiają platformę mieszkaniową
Platforma Mieszkaniowa ma służyć zbieraniu danych i tworzeniu prognoz dla rynku mieszkaniowego, a jej kluczowym motorem będzie doświadczenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich – poinformowano w informacji prasowej.
„Luka mieszkaniowa według różnych szacunków może wynosić od 1 mln do nawet 3 mln lokali” – wskazał Grzegorz Kawecki, moderator dyskusji, wiceprezes Linkcity Poland S.A.
„Biznes nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich filarów mieszkalnictwa w Polsce, natomiast jesteśmy gotowi do współpracy, dzielenia się doświadczeniem na każdym poziomie i z każdym, kto zdaje sobie sprawę z potrzeb społecznych i chce na nie odpowiadać” – powiedział podczas spotkania Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Czytaj także: GUS: spadła liczba oddanych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w I poł. 2023 r.
Europejskie wyzwania
Sektor mieszkaniowy w całej Europie przechodzi kryzys. Wszędzie brakuje terenów pod budowę mieszkań, a nadmierna biurokratyzacja procedur to również powszechne wyzwanie.
O elementach kształtujących rynek nieruchomości na poziomie europejskim mówił Kazimierz Kirejczyk – Head of Residential w JLL, wskazując przy tym, że Polska wprawdzie w ostatnim latach odnotowała przyrost w zakresie liczby oddanych do użytku mieszkań, to jednak ta tendencja z uwagi na szereg bieżących uwarunkowań będzie spadkowa.
Kazimierz Kirejczyk wskazał, że konieczne jest wdrożenie rozwiązań ułatwiających rozwój społecznych i komunalnych mieszkań czynszowych oraz wdrożenie ulg podatkowych dla osób inwestujących oszczędności w nieruchomości mieszkaniowe.
Element europejskich standardów uzupełniono o praktyczne przykłady, w tym francuski model funkcjonowania, w którym wyższa klasa społeczna jest zachęcana do inwestycyjnego zakupu mieszkań, które następnie wynajmowane są po cenach niższych niż rynkowe po to, aby z jednej strony zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe mniej zamożnych Francuzów, z drugiej natomiast ułatwiać życie w kraju i zachęcać obywateli do pozostania w nim i budowania siły gospodarczej Francji.
W debacie nie zabrakło aspektu finansowego poruszonego przez dr. Jacka Furgę, prezesa Centrum Procesów Bankowych i Informacji.
Wskazał on obciążenie finansowe i regulacyjne sektora bankowego, którę w przyszłości mogą być przyczyną problemów z kredytami na rynku mieszkaniowym.
Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie stabilnego otoczenia prawnego funkcjonowania banków, co jest ważnym elementem debaty o przyszłości rynku nieruchomości mieszkaniowych.
Czytaj także: Raport Centrum AMRON: studenci na rynku nieruchomości 2023
Potrzeby kontra rzeczywistość
W dyskusji zaprezentowano również punkt widzenia branży deweloperskiej. Polski Związek Firm Deweloperskich przygotował 20 postulatów legislacyjnych, które mają ułatwić zrozumienie rzeczywistości i możliwości deweloperów oraz pozwolą łatwiej wytyczać kierunki do zmian.
Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich przedstawił kluczowe rekomendacje.
– Aż o 32% wzrosły ceny gruntów pod budowę mieszkań, kiedy sprzedaż załamała się o 50%. Inwestycja deweloperska trwa średnio 5 lat, z czego średnio trzy lata trwają same procedury – oczekiwania na pozwolenia, itd.
Potrzebne jest zwiększenie dostępności gruntów, skrócenie procesu administracyjnego oraz zachęty dla deweloperów i klientów do budowy ekologicznych budynków – tego potrzebujemy, aby móc skutecznie odpowiadać na potrzeby mieszkaniowe Polaków – wskazał Konrad Płochocki.
Jak zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków?
Dużym wyzwaniem jest zagospodarowanie przestrzenne i wciąż zmieniające się zasady dotyczące tej kwedtii. Potrzebne są systemowe rozwiązania wspierające zabudowę wielorodzinną – wskazała dr Aleksandra Jadach-Sepioło, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów – IRMiR.
Innym niezbędnym elementem do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków jest konieczność współpracy samorządu z branżą deweloperską.
Jak zaznaczyła, istnieje potrzeba współpracy na poziomie inwestycyjnym i włączania deweloperów w zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych różnych grup społecznych.
Potrzebna jest wspólna wizja i konieczność monitorowania rynku mieszkaniowego. Ograniczony przepływ informacji utrudnia odpowiedź na potrzeby Polaków.
Dr Aleksandra Jadach-Sepioło wskazała również na konieczność monitorowania efektywności polityk i programów mieszkaniowych, zmianę paradygmatu zabudowy, w tym przede wszystkim większe wykorzystywanie ustawy „lokal za grunt”.
Ważne jest również umożliwienie rozwoju budownictwa wielorodzinnego oraz zwiększenie roli samorządów jako organizatorów polityki mieszkaniowej, stymulujących zaangażowanie biznesu w tym zakresie.
– Wierzymy, że Platforma Mieszkaniowa pogodzi różne poglądy i cele, uspójni politykę mieszkaniową i pozwoli skuteczniej odpowiadać na potrzeby Polaków – podsumował Grzegorz Kiełpsz.
Postulaty legislacyjne odblokowanie potencjału polskiego budownictwa
Opracowanie wydane przez Polski Związek Firm Deweloperskich