Mniej mieszkań od deweloperów w kolejnych latach

Mniej mieszkań od deweloperów w kolejnych latach
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2025 roku deweloperzy przekażą nabywcom nie więcej niż 117 tys. nowych mieszkań - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich, komentując dane GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek (22.01.2024), że liczba mieszkań oddanych do użytkowania w 2023 roku wyniosła łącznie 220,4 tys. lokali, z tego deweloperzy przekazali klucze do 136,5 tys. lokali.

Budownictwo spółdzielcze, komunalne czy społeczno-czynszowe stanowiło mniej niż 2 procent w całej produkcji.

Czytaj także: Jak się zmienią ceny nieruchomości w 2024 roku?

Nowe mieszkania – prognozy PZFD

„Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że w 2025 roku liczba nowych mieszkań przekazanych nabywcom nie przekroczy natomiast już 117 tysięcy sztuk” – napisano.

– W najbliższych trzech latach polskie mieszkalnictwo odczuje strukturalne braki podaży nowych inwestycji, czego efektem będzie przekazywanie w ręce nabywców mniejszej liczby mieszkań niż miało to miejsce przez ostatnie kilka lat.

Odbudowa podaży będzie długotrwałym procesem, w dodatku bardzo podatnym na czynniki ekonomiczne oraz polityczne.

I właśnie w dużej mierze od działań podejmowanych przez rządzących, zależeć będzie to czy deweloperzy będą w stanie sprawnie uruchamiać nowe inwestycje i wprowadzać mieszkania do sprzedaży – komentuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czytaj także: Rząd ogłasza nowy program mieszkaniowy

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich, PAP BIZNES