Autor: mb

klub fitness, pusty, sztanga
Z rynku finansowego

BIG InfoMonitor: zaległości branży fitness na koniec kwietnia 2024 r. wyniosły prawie 88 mln zł

Brak wsparcia finansowego w okresie pandemii, wysokie koszty wynajmu i utrzymania obiektów, postępująca profesjonalizacja i digitalizacja usług fitness czy wreszcie w dobie inflacji ostrożne wydatki klientów na aktywność fizyczną. Blisko ¾ polskich konsumentów nie wydaje żadnych pieniędzy na ten cel. To tylko niektóre wyzwania odczuwane obecnie przez branżę, a wpływające na jej trudności finansowe. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK wynika, że przeterminowane płatności sektora – w tym obiektów i klubów sportowych oraz siłowni – na koniec kwietnia 2024 r. wyniosły już ok. 88 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku oznacza wzrost zadłużenia o prawie 17,4 mln (ok. 25 proc.), czytamy w informacji prasowej Biura.

CZYTAJ WIĘCEJ
pociąg z napisem EXPO 2025, logo
Gospodarka | Technologie i innowacje

PARP ogłasza nabór dla MŚP na EXPO 2025 w Japonii

Twoja firma ma świetny produkt z potencjałem eksportowym, ale brakuje mu promocji na szeroką skalę? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przychodzi z pomocą! Ogłasza start naboru w ramach działania „Promocja marki innowacyjnych MŚP” w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace, Kansai w Japonii. Celem działania jest wsparcie promowania marek produktowych polskich przedsiębiorstw nie tylko w Japonii, ale i na rynkach azjatyckich. Wnioski można składać już od 23 lipca br., a budżet na ten cel to aż 25 mln zł – czytamy w informacji prasowej Agencji.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz chmury danych logo UE
Technologie i innowacje

Unijny akt ws. danych szansą na transformację polskich firm – badanie HPE

Przepisy unijnego aktu ws. danych zaczną obowiązywać we wrześniu 2025 r. i zapewnią organizacjom znacznie lepszy dostęp do danych gromadzonych przez urządzenia, z których korzystają. 60% polskich firm postrzega unijny akt w sprawie danych jako szansę, jednak większość z nich nie jest jeszcze do niego przygotowana. Przedsiębiorstwa planują wykorzystać uwolnione dane do optymalizacji i automatyzacji procesów, usprawnienia współpracy z łańcuchem dostaw oraz uzyskania oszczędności kosztów, ale także do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją, czytamy w informacji prasowej HPE.

CZYTAJ WIĘCEJ
BOŚ logo na budynku
Gospodarka | Z rynku finansowego

BOŚ udostępni swoim klientom gwarancję Investmax

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) jako jeden z pierwszych banków, zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę portfelowej linii gwarancyjnej w ramach Programu InvestEU. Dzięki temu, od września br. klienci BOŚ z segmentu mikro, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z nowej gwarancji Investmax. Ułatwi ona przedsiębiorcom dostęp do kredytów obrotowych i inwestycyjnych, poinformował Bank.

CZYTAJ WIĘCEJ
dym, e-papierosy
ESG

Projekt zakazu e-papierosów beznikotynowych dla osób do 18. r.ż. trafił do konsultacji

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadzający m.in. zakaz ich sprzedaży osobom do 18. roku życia, ograniczenie miejsc, gdzie będzie możliwe ich używanie oraz zakaz sprzedaży w automatach i na odległość trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

CZYTAJ WIĘCEJ
Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group.
Gospodarka | Multimedia | Z rynku finansowego

Składka zdrowotna z Polskiego Ładu odpowiada za likwidację wielu mikroprzedsiębiorstw

Polski Ład krajowym przedsiębiorcom kojarzy się głównie z negatywnymi zmianami, np. w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Skutek jest taki, że właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą wprowadzoną przez rząd PiS. – Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów, choć nie wiadomo jeszcze, w jakim kierunku to pójdzie.

CZYTAJ WIĘCEJ
mżczyzna w garniturze trzymający w dłoni wirtualny obraz żarówki
Uncategorized | Gospodarka | Technologie i innowacje

PARP o innowacyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

Chociaż Polsce wciąż daleko do czołowych innowatorów europejskich i światowych, to poziom wydatków na badania i rozwój w relacji do PKB systematycznie rośnie. Najnowsza publikacja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” prezentuje aktualne informacje o innowacyjności polskich MŚP, czytamy w informacji prasowej Agencji.

CZYTAJ WIĘCEJ
siedziba mBanku
Gospodarka | Bezgotówkowo | Z rynku finansowego

LeaseLink wprowadza BNPL dla firm

LeaseLink, fintech, którego właścicielem jest mLeasing, wprowadził płatności odroczone dla firm. Staje się tym samym jedynym podmiotem na rynku, który oferuje tak szeroki ekosystem płatności skierowanych do biznesu, na który składają się: leasing, raty oraz BNPL (buy now, pay later). Co więcej, w trzecim kwartale tego roku, spółka wdroży produkcyjnie usługi najmu sprzętu oraz merchant finance, tworząc kompleksową ofertę finansowania LeaseLink 360°, poinformował mBank.

CZYTAJ WIĘCEJ
Święto Spółdzielczości Bankowej połączone z Biegiem Górskim Limanowa Forrest 2024
Bankowość spółdzielcza

Święto Spółdzielczości Bankowej połączone z Biegiem Górskim Limanowa Forrest 2024

Bank Spółdzielczy w Limanowej świętował z Biegiem Górskim Limanowa Forrest i była to doskonała okazja do integracji społeczności oraz promocji zdrowego stylu życia. W niedzielę 7 lipca br. odbyła się XIII edycja Biegu Górskiego Limanowa Forrest, w którym wzięło udział 264 zawodników. Trasa prowadziła przez malownicze tereny Limanowej, aż na „Miejską Górę”, gdzie wznosi się Milenijny Krzyż – najwyższy stalowy krzyż w Polsce, poinformował Bank.

CZYTAJ WIĘCEJ
bloki mieszkalne, dłoń z plikiem banknotów 100 zł
Nieruchomości

W czerwcu ’24 ceny mieszkań przestały rosnąć, a deweloperzy sprzedali o 6% więcej lokali m/m

Czerwiec w sektorze deweloperskim upłynął pod znakiem lekkiego odbicia sprzedaży i stabilizacji cen. Według danych Otodom Analytics deweloperzy działający na siedmiu rynkach głównych sprzedali o 6% więcej lokali niż miesiąc wcześniej. Z kolei średnie ceny mieszkań za mkw. utrzymały się na zbliżonym do majowego poziomie. Wiele wskazuje na to, że rynek ze spokojem obserwuje, co dzieje się z planowanym nowym programem wsparcia kredytobiorców i nie poddaje się gorączce, jaka rozpoczęła się przy zapowiedziach jego poprzednika, czyli BK2%, czytamy w informacji prasowej Firmy.

CZYTAJ WIĘCEJ
busola w biało-czerwonych barwach, napis INVEST
Gospodarka | Z rynku finansowego

42% średnich firm planuje więcej inwestować

Odczyt Barometru EFL na III kwartał br. wyniósł 51,2 pkt. i jest o 1,4 pkt. niższy w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jest to pierwszy spadek wskaźnika od ponad roku. W ujęciu rocznym wartość Barometru jest jednak wyższa – rok temu wyniosła 48,1 pkt. Pozytywnym symptomem jest regularnie, od dwóch lat, wzrastająca skłonność przedsiębiorców do podejmowania nowych inwestycji. W III kwartale br. 15% firm planuje więcej inwestować. Ponadto, utrzymuje się wysoki poziom płynności finansowej, który w stosunku do poprzedniego pomiaru także nieznacznie wzrósł, czytamy w komunikacie prasowym EFL.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty 200 zł, kalkulator
Samorządy | Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o dochodach samorządów w III kw. 2024 r.

Projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zakładający wprowadzenie zmian w zakresie dochodów JST z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), a także oparcie dochodów JST na dochodach własnych, trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje jego przyjęcie w III kwartale.

CZYTAJ WIĘCEJ
mężczyzna trzymający banknoty i druk Wezwania do zapłaty
Z rynku finansowego | Edukacja finansowa

Coraz mniej Polaków traktuje oddawanie długów jako obowiązek moralny

Około 9 na 10 Polaków uważa, że należy regulować swoje zobowiązania finansowe. Jednak dla 7 proc. ankietowanych sprawa wcale nie jest oczywista. Jakie opinie wyrażają mieszkańcy poszczególnych województw? Najnowsza edycja badania „Moralność finansowa Polaków”, opublikowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) przynosi informację, że dla 91 proc. Polaków oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym, czytamy w informacji prasowej BIG InfoMonitora.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 174