Raport Centrum AMRON: studenci na rynku nieruchomości 2023

Raport Centrum AMRON: studenci na rynku nieruchomości 2023
Źródło: Centrum AMRON
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To już 5. edycja rocznego raportu dotyczącego sytuacji mieszkaniowej studentów. W raportach prezentujemy wyniki badań ankietowych przeprowadzanych online oraz w formie ankiet papierowych.

W raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2023” przedstawiono analizę ponad 2,2 tys. ankiet wypełnionych przez studentów uczelni z 39 polskich miast.

Badanie ma na celu regularną, pogłębioną analizę prawidłowości na rynku najmu studenckiego.

Czytaj także: Portfel Studenta 2023: studenci wydają z konieczności, oszczędzają z rozsądku

O co zapytano studentów z 39 ośrodków akademickich

Pytaliśmy studentów między innymi o:

▪ miejsce zamieszkania,

▪ sposób, w jaki znaleźli swoje lokum,

▪ czynniki decydujące o wyborze miejsca zamieszkania,

▪ liczbę współlokatorów,

▪ koszt najmu,

▪ źródła finansowania najmowanych nieruchomości,

▪ źródła informacji o nieruchomościach przeznaczonych na wynajem,

▪ plany mieszkaniowe na najbliższą przyszłość.

Czytaj także: Tylko co 10. student może liczyć na pokój w akademiku

Gdzie i jak mieszkają polscy i zagraniczni studenci?

▪ Udział obcokrajowców w ogólnej liczbie studentów w Polsce w stosunku do roku ubiegłego wzrósł aż o ponad 17%, z czego w największym stopniu wzrosła liczba studentów pochodzących z Ukrainy.

▪ Wśród ankietowanych studentów wynajmujących nieruchomość prywatną zaledwie 13% mieszkało samodzielnie. Ok. 38% dzieli mieszkanie z jednym lokatorem, zaś połowa ankietowanych dzieli nieruchomość z dwiema lub więcej osobami.

▪ Największą popularnością wśród studentów wynajmujących mieszkania są lokale dwupokojowe – wybrało je 46% studentów najmujących samodzielnie i 38% studentów współdzielących mieszkanie z innymi osobami.

▪ W przypadku 30% studentów stacjonarnych i 24% niestacjonarnych ich opłaty za zakwaterowanie mieściły się w przedziale od 750 do 1000 zł (dla porównania, przeciętny miesięczny koszt w akademiku uczelnianym to 450 zł za pokój współdzielony i 610 zł za pokój jednoosobowy).

▪ Ponad 35% studentów zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku ich koszty najmu wzrosły od 5 do 10%. W przypadku 27% respondentów wzrost wyniósł od 10% do 15%, a 16% badanych zaznaczyło, że koszty najmu wzrosły powyżej 15%.

Więcej analiz i informacji o rynku najmu studenckiego w Polsce w tegorocznym raporcie „Studenci na rynku nieruchomości. Raport 2023”, opracowanym przez Centrum AMRON. Raport dostępny na stronie internetowej www.amron.pl w zakładce Studenci na rynku nieruchomości.

Źródło: BANK.pl