Portfel Studenta 2023: studenci wydają z konieczności, oszczędzają z rozsądku

Portfel Studenta 2023: studenci wydają z konieczności, oszczędzają z rozsądku
Źródło: WIB, ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Studenckie wydatki rosną - choć w różnym tempie - nieprzerwanie od 8 lat, a największym obciążeniem pozostaje koszt wynajmu mieszkania. Jednak mimo rosnących cen, studenci wykazują optymizm w ocenie swojej sytuacji materialnej, próbując budować poduszkę finansową. Wskazują też, że wiedza ekonomiczna przynosi wiele korzyści i przekłada się na większe poczucie bezpieczeństwa finansowego – wynika z najnowszej edycji raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2023/2024.

3867,06 zł – jak wynika z symulacji WIB tyle miesięcznie wydaje polski student, aby móc się utrzymać. Przez zawirowania w gospodarce wzrasta czesne, mocno w górę szybują też ceny żywności i najmu studenckiego.

Zauważalny w Raporcie trend wzrostu wydatków utrzymuje się już od 8 lat, a dach nad głową wciąż pozostaje najwyższym kosztem w portfelu polskiego studenta, bo za pokój lub mieszkanie trzeba zapłacić średnio 1350 zł miesięcznie. Na kolejnych miejscach znalazły się takie wskazania jak: żywność (601,25 zł) oraz czesne (600 zł).

Z danych raportu WIB i ZBP wynika, że ciągu pięciu ostatnich lat uśrednione wydatki studenta wzrosły o ponad 100% – w 2018 roku wyniosły one bowiem 1904,49 zł. Mimo tego, że do kieszeni trzeba sięgać coraz głębiej, studenci w ocenie swojej sytuacji materialnej dostrzegają raczej pozytywne tendencje.

liczba studentów wykres

Czytaj także: Portfel Studenta 2022: rosną ceny, topnieją studenckie oszczędności

Jak studenci oceniają swoją sytuacje finansową?

Respondenci badania przeprowadzonego na zlecenie WIB wskazali, że na przestrzeni ostatniego roku ich sytuacja znacząco się poprawiła – 9 proc. (wzrost o 2 pp. r/r) lub nieco się poprawiła – 27 proc. (wzrost o 3 pp. r/r).

Mniej o 6 pp. r/r było natomiast tych, którzy byli bardziej sceptyczni w ocenie swojej sytuacji finansowej i twierdzili, że sytuacja się nieco pogorszyła – 21 proc.

Na tle swoich rówieśników studenci twierdzą, że wypadają bardzo dobrze – 8 proc. (wzrost o 1 pp. r/r) lub raczej dobrze – 27 proc. (wzrost o 2 pp. r/r). Tym samym aż o 4 pp. r/r spadł odsetek osób, które swoją sytuację finansową oceniają jako raczej słabą – 22 proc.

Jednocześnie wzrosła także liczba osób, które w porównaniu z rówieśnikami wypadają w swoich oczach bardzo słabo – 5 proc. (wzrost o 1 pp. r/r).

wydatki studentów wykres

Oszczędzanie coraz popularniejsze wśród studentów

W liczbach tegorocznego raportu „Portfel Studenta” widać również wzmożone próby budowania poduszki finansowej jako odpowiedzi na chude lata w obliczu niepewności na rynkach.

Studenci oszczędzają więcej z rozsądku, a niemal ¼ z nich udaje się odłożyć powyżej 500 zł miesięcznie (wzrost o 4 pp. r/r). Prawie co 5. student ma też na swoim koncie zgromadzone środki powyżej 10 000 zł (wzrost o 4 pp. r/r). Jednocześnie, wskazują oni na ograniczone możliwości łączenia obowiązków akademickich ze sferą zawodową.

Czytaj także: Tylko co 10. student może liczyć na pokój w akademiku

Studenci na rynku pracy

Perspektywy rynku pracy i warunki zatrudnienia, w tym wynagrodzenia polscy studenci oceniają raczej źle – 31 proc. lub bardzo źle – 12 proc. W tym temacie aż 29 proc. nie ma sprecyzowanej opinii.

Studenci dostrzegają także, że wiedza ekonomiczna stanowi podstawę świadomego poruszania się i rozumienia mechanizmów gospodarki (49 proc.) i w konsekwencji przyczynia się do poprawy sytuacji materialno-bytowej.

Młodzi ludzie wierzą, że zaawansowana wiedza ekonomiczna daje przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa finansowego (49 proc.), korzystanie z ulg podatkowych i unikanie różnych obciążeń finansowych (28 proc.), a także lepsze efekty w oszczędzaniu i inwestowaniu (20 proc.).

Czytaj także: Spada atrakcyjność Niemiec dla utalentowanych imigrantów, ale Polska jest znacznie mniej atrakcyjna

***

Więcej analiz i informacji o rynku najmu studenckiego w Polsce w tegorocznym raporcie „Studenci na rynku nieruchomości. Raport 2023”, opracowanym przez Centrum AMRON. Raport dostępny na stronie internetowej www.amron.pl w zakładce Studenci na rynku nieruchomości.

Pełna wersja raportu „Portfel Studenta 2023” jest dostępna na stronach internetowych Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich .

***

Raport „Portfel Studenta 2023” to ósma edycja opracowania przygotowanego corocznie przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Raport wydawany jest cyklicznie w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem akademickim i jest elementem działań informacyjno-edukacyjnych Projektu „Aktywny Student”, realizowanego w ramach programu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, a w tym roku także dodatkowo w ramach zadania zleconego Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Materiały edukacyjne WIB – raporty, poradniki, filmy – dostępne są na www.wib.org.pl oraz www.bde.wib.org.pl.  

Źródło: BANK.pl