Polska zdobyła drugie miejsce w European Money Quiz 2023

Polska zdobyła drugie miejsce w European Money Quiz 2023
European Money Quiz 2023: Barbara Wiśniewska, Przemysław Ćmachowski i pani Joanna Potera ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uczniowie z 28 krajów europejskich sprawdzili swoje umiejętności finansowe w konkursie organizowanym przez sektor bankowy. Reprezentacje Grecji, Polski i Portugalii znalazły się na podium w największym w Europie quizie wiedzy finansowej. Polskę reprezentowali Barbara Wiśniewska i Przemysław Ćmachowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie pod kierunkiem pani Joanny Potery, pisze Szymon Stellmaszyk.

Po raz pierwszy od 2020 r. uczniowie z 28 europejskich krajów spotkali się w Brukseli w formie stacjonarnej w finale dorocznego European Money Quiz.

To międzynarodowy konkurs wiedzy finansowej organizowany przez Europejską Federację Bankową (EBF) i krajowe zrzeszenia bankowe, w tym Związek Banków Polskich.

Ponad 37 504 nastolatków z całej Europy wzięło udział w quizie na etapach krajowych. W Polsce ich organizacja przypadła Warszawskiemu Instytutowi Bankowości. 

Czytaj także: Polska wybrała najlepszych uczniów na finał European Money Quiz 2023

Edukacja finansowa młodych ludzi

European Money Quiz to największy w Europie konkurs wiedzy finansowej dla osób w wieku od 13 do 15 lat, który co roku generuje do miliona odtworzeń quizów w grze edukacyjnej Kahoot!

EMQ został uruchomiony w 2017 r., jako część kampanii EBF w zakresie podnoszenia znaczenia edukacji finansowej młodych ludzi, aby prowadzili lepsze i bezpieczniejsze życie.

– Wspaniale było powitać ponownie uczestników quizu w Brukseli i poczuć energię tego wydarzenia i niesamowitej społeczności młodych ludzi, którzy chcą podnieść swoje umiejętności finansowe i dowiedzieć się więcej bankowość cyfrowej, cyberbezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju w bankowości – mówił Wim Mijs, dyrektor wykonawczy EBF.

– Ukraina również dołączyła do naszego quizu po raz pierwszy w tym roku, wykazując ogromne zaangażowanie w wiedzę finansową. Wśród trudnych okoliczności, edukacja finansowa pozostaje priorytetem i cieszymy się, widząc naszą pracę i naszą członków przyczyniających się do umieszczenia tych umiejętności w centrum uwagi – podkreślił.

Czytaj także: Czym jest Global Money Week (GMW)?

Pytania konkursowe zgodnie z wytycznymi OECD/INFE

Uczestników zapytano o ich wiedzę nt. finansów osobistych ze szczególnym uwzględnieniem planowania długoterminowego, oszczędności, kryptowalut, cyberbezpieczeństwa i oszustw internetowych oraz kredytów i zarządzania dochodami.

Wszystkie pytania zostały zredagowane zgodnie z wytycznymi OECD/INFE i podstawowymi kompetencjami młodzieży w zakresie wiedzy finansowej.

Kraje uczestniczące: Albania, Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja,  Węgry, Włochy i debiutująca Ukraina.

– Sukces polskich uczniów w Europejskim Quizie Finansowym jest doskonałym przykładem, jak edukacja może przynieść realne korzyści w życiu zawodowym i osobistym. Warto przy tej okazji podkreślić, że edukacja finansowa jest kluczowa dla przyszłych pokoleń i dla rozwoju całej gospodarki. Jest również niezwykle ważna dla każdego człowieka, niezależnie od wieku czy wykształcenia, pozwala podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania swoimi pieniędzmi i zabezpieczenia przyszłości finansowej.

Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom, ale gratulujemy odwagi do zmierzenia się z niełatwą materią jaką jest ekonomia wszystkim biorącym udział w rywalizacji na każdym etapie – powiedział prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości Waldemar Zbytek.

Szymon Stellmaszyk. Doradca Zarządu Związku Banków Polskich w Zespole ds. międzynarodowych.  Prawnik i absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i KU Leuven. W ZBP od 2006 roku. Na przestrzeni lat członek Komitetów Europejskiej Federacji Bankowej ds. międzynarodowych, zwalczania przestępstw finansowych, komunikacji i edukacji finansowej. 
Źródło: BANK.pl