Co trzecia oferta pracy w 2021 roku wymagała posiadania kompetencji cyfrowych

Co trzecia oferta pracy w 2021 roku wymagała posiadania kompetencji cyfrowych
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracodawcy zamieścili 974 294 ofert pracy na Pracuj.pl w 2021 roku, z czego aż 34% dotyczyło specjalizacji, w których szczególnie wzrasta znaczenie kompetencji cyfrowych - obok IT także marketingu, reklamy, e-commerce czy badań i rozwoju, wynika z raportu Pracuj.pl "Rynek Pracy Specjalistów 2021".

Pracodawcy zamieścili 974 294 ofert na Pracuj.pl w 2021 roku. To zdecydowanie najwyższy wynik w historii serwisu, wskazujący na znaczne ożywienie rekrutacyjne w Polsce.

Systematyczne zwiększanie się liczby ofert publikowanych w serwisie obserwowane było w każdym kolejnym kwartale 2021 roku. Najwyższy wzrost aktywności pracodawców widoczny był w I półroczu – w II kwartale ukazało się o 20% ogłoszeń więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku.

Pracodawcy zamieścili 974 294 ofert na Pracuj.pl w 2021 roku

Liczba ofert rosła jednak także w kolejnych miesiącach. W sumie II półrocze odpowiadało za 55% wszystkich ogłoszeń w serwisie w 2021 roku, podano.

Czytaj także: Bank Pekao w Top 10 najlepszych pracodawców w Polsce

Poszukiwani eksperci z doświadczeniem

„Na czele zestawienia najchętniej poszukiwanych specjalistów utrzymali się ponownie eksperci ds. handlu i sprzedaży. Dotyczyło ich 27% wszystkich ofert. Kategoria ta przyniosła 265 175 ofert pracy dla kandydatów. Zainteresowaniu pracownikami w tym obszarze służyła niewątpliwie zarówno bardziej stabilna niż w 2020 roku sytuacja sklepów wielkopowierzchniowych czy galerii handlowych, a także rosnący nacisk firm na realizację ambitnych celów sprzedażowych” ‒ czytamy w komunikacie.

2021 rok przyniósł prawdziwy wysyp ofert dla specjalistów od nowych technologii (…) Jednocześnie rekruterzy musieli się nadal mierzyć z niedoborem doświadczonych kandydatów

Na drugiej pozycji znaleźli się specjaliści IT, do których kierowanych było 22% wszystkich ofert w serwisie. 218 407 ogłoszeń to wyraźne odzwierciedlenie trendów obserwowanych na rynku pracy. Na wynik ten złożyły się oferty dla specjalistów w zakresie rozwoju oprogramowania (14,5% wszystkich ogłoszeń) oraz administracji IT (7,5%).

„Już w 2020 roku specjaliści IT należeli do grup w najmniejszym stopniu dotkniętych trudnościami spowodowanymi pandemią koronawirusa. 2021 rok przyniósł prawdziwy wysyp ofert dla specjalistów od nowych technologii (…) Jednocześnie rekruterzy musieli się nadal mierzyć z niedoborem doświadczonych kandydatów, przy malejącym zapotrzebowaniu na pracowników na poziomie juniorskim” ‒ czytamy dalej.

Brakuje pracowników z kompetencjami cyfrowymi

Jak zaznaczono, niedobór kadr w obszarze nowych technologii oraz osób biegłych technologicznie wyłania się jako jedno z najważniejszych wyzwań rynku pracy w Polsce w nadchodzących latach.

„Aż 34% ofert pracy zamieszczonych w 2021 roku na Pracuj.pl dotyczyło bowiem specjalizacji, w których szczególnie wzrasta znaczenie kompetencji cyfrowych – obok IT także marketingu, reklamy, e-commerce czy badań i rozwoju. W każdej z tych dziedzin z roku na rok coraz bardziej istotne staje się sprawne poruszanie po świecie technologii i rozwiązań digitalowych” ‒ czytamy także.

Trzecie miejsce pod względem kierowanych przez pracodawców ofert należało do pracowników obsługi klienta. Kierowano do nich 145 157 ogłoszeń, czyli 15% wszystkich zamieszczonych w serwisie w 2021 roku.

Niedobór kadr w obszarze nowych technologii oraz osób biegłych technologicznie wyłania się jako jedno z najważniejszych wyzwań rynku pracy

Na rynku pracy z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na kompetencje cyfrowe, ale z drugiej na bardzo dużą liczbę ofert mogą liczyć pracownicy fizyczni. W 2021 roku dotyczyło ich 109 589 ogłoszeń, co czyniło tę grupę czwartą najbardziej popularną specjalizacją na portalu, podkreślono.

Czytaj także: Ile zarabiają specjaliści IT w Polsce? Raport

Pracodawcy z sektora IT najaktywniejsi

Jak podano, ciekawe wnioski przynosi analiza najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż.

Tuż za IT ‒ znalazły się firmy z branży finansów i bankowości (97 455 ogłoszeń opublikowanych), czyli lider zestawienia w minionych latach

„W odróżnieniu od zestawienia specjalizacji, w przypadku zestawienia branż klasyfikujemy nie poszukiwany profil kandydatów, ale branżę reprezentowaną przez pracodawcę. W 2021 roku na pierwsze miejsce pod tym względem awansowały firmy z sektora IT ‒ pochodziło od nich co dziesiąte ogłoszenie (99 791 ofert). To kolejny dowód na bardzo duże ożywienie rekrutacyjne w obszarze nowych technologii w minionych 12 miesiącach.

Na drugim miejscu ‒ tuż za IT ‒ znalazły się firmy z branży finansów i bankowości (97 455 ogłoszeń opublikowanych), czyli lider zestawienia w minionych latach.

Na podium utrzymali się pracodawcy reprezentujący obszar handlu i sprzedaży B2C (84 574 oferty)” ‒ czytamy dalej.

Rekrutacja w modelu zdalnym utrzymana

Mimo znoszenia części obostrzeń pandemicznych, w minionym roku utrzymał się trend prowadzenia wielu rekrutacji w modelu zdalnym. Pod koniec grudnia 2021 roku dotyczyła ona około 39% aktywnych ogłoszeń dostępnych w serwisie – dla porównania pod koniec I półrocza 2021 roku było to 32%, a pod koniec grudnia 2020 roku  – około 30%.

Utrzymał się trend prowadzenia wielu rekrutacji w modelu zdalnym. Pod koniec grudnia 2021 roku dotyczyła ona około 39%

Według badań Pracuj.pl, wykonywanie pracy w modelu hybrydowym lub zdalnym deklaruje aż 35% Polaków, przy czym najczęściej pracują tak reprezentanci Generacji Y (25 ‒ 34 lata) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców, podano także.

Na Mazowszu najwięcej ofert pracy

W minionych 12 miesiącach co piąte ogłoszenie pochodziło od firm z województwa mazowieckiego (20% ofert na portalu), co dało mu ponownie pozycję mocnego i stabilnego lidera zestawienia, z minimalnym spadkiem w stosunku do 2020 roku.

Na podium obok stolicy znalazły się województwo dolnośląskie (10% ofert) oraz śląskie (9%), które również utrzymały swoje miejsca z poprzedniego raportu.

Co piąte ogłoszenie pochodziło od firm z województwa mazowieckiego (20% ofert na portalu)

Miejsce czwarte zajęło wielkopolskie (9%), które wyprzedziło w stosunku do poprzedniego roku małopolskie (9%). Różnice liczby ofert między tymi województwami były jednak stosunkowo niewielkie i wszystkie dysponowały bardzo zbliżonym potencjałem rekrutacyjnym w minionym roku.

Za nimi znalazły się pomorskie (7%) i łódzkie (6%), których udział w puli ofert w 2021 roku się nie zmienił.

Czytaj także: W grudniu o 11,6 proc. więcej ofert pracy niż przed pandemią i o 33,9 proc. rdr

Źródło: ISBnews