W grudniu o 11,6 proc. więcej ofert pracy niż przed pandemią i o 33,9 proc. rdr

W grudniu o 11,6 proc. więcej ofert pracy niż przed pandemią i o 33,9 proc. rdr
Fot. stock.adobe.com/Tierney
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracodawcy w Polsce opublikowali w grudniu ub.r. 236 tys. nowych ofert pracy, tj. o 11,6% więcej niż w grudniu 2019 r. - przed wybuchem pandemii i o 33,9% więcej niż w grudniu 2020 r., podano w raporcie "Rynek pracy w czasie COVID-19" Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Liczba ofert pracy siódmy miesiąc z rzędu jest wyższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Od marca 2021 r. roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiągała dodatnie wyniki.

„Warto zauważyć, że grudniowy wynik jest niższy (o 72 tys. ofert) od tego zanotowanego miesiąc wcześniej – w listopadzie 2021 roku. Jednak spadek popytu na pracowników w grudniu nie jest niczym zaskakującym – zazwyczaj pod koniec roku widoczny jest silny spadek liczby ofert pracy. Kończą się bowiem prace sezonowe, np. w rolnictwie czy ograniczana zostaje aktywność w budownictwie. W 2019 roku spadek ten wynosił 21%, a w 2020 roku – 10%” – czytamy w raporcie.

„Od początku pandemii Poznań niemal zawsze notuje najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych polskich miast. I niemal zawsze na przedostatniej pozycji towarzyszą mu Katowice” – czytamy dalej.

Najlepiej w rankingu wypada Warszawa

Wśród badanych 10 aglomeracji natomiast najlepiej w rankingu wypada Warszawa.

W grudniu 2021 roku, w stolicy opublikowano 32,6 tys. ofert pracy (o 66% więcej niż rok temu). Za stolicą Polski zawsze znajduje się Kraków (15,8 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 87% r/r) oraz Wrocław (9,1 tys. ogłoszeń, wzrost o 49% r/r), podano także.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1 000 mieszkańców przypada średnio 10,7 ofert pracy (wobec 7,1 rok temu).

„W grudniu 2021 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 20,3 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 18,2 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 3,7” – czytamy dalej.

Czytaj także: Eurostat: Polska najmocniej poprawiła wskaźnik zatrudnienia ze wszystkich krajów UE >>>

„To kolejna edycja naszego raportu, która daje nam powody do optymizmu i napawa dumą z polskich pracodawców. Jak wynika bowiem z naszej analizy, przez ostatnie siedem miesięcy liczba nowych ofert pracy osiąga rekordowe wyniki i jest nawet wyższa niż przed pandemią. W pierwszych miesiącach walki z koronawirusem trudno było sobie wyobrazić tak pozytywny scenariusz. Jednak te dane pokazują, że rodzimi pracodawcy w brawurowy sposób potrafili poradzić sobie ze skutkami pandemii i rozwijają się w jeszcze szybszym tempie niż przed jej wybuchem. Te wyniki to także dobry prognostyk na przyszłość, dlatego jestem przekonana, że polska gospodarka jest na tyle silna, że będzie w stanie skutecznie uporać się z kolejnymi falami koronawirusa” – powiedziała partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.

Wyraźnie widać duży popyt na nowych pracowników

Jak wskazał CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski, w ciągu ostatnich miesięcy „wyraźnie widać duży popyt na nowych pracowników i dotyczy to niemal każdej profesji”.

Jak pokazują grudniowe dane, w ostatnim miesiącu w zasadzie nie było branży, w której popyt na pracowników byłby niższy niż rok wcześniej.

– dodał.

„W grudniu 2021 roku, podobnie jak w listopadzie, największy wzrost liczby ofert pracy zanotowaliśmy wśród zawodów prawniczych (o 108% więcej niż w grudniu 2020 rok) oraz specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (wzrost o 59%). Z kolei w porównaniu z zeszłym rokiem najniższy wzrost popytu jest widoczny wśród przedstawicieli zawodów medycznych (o 11%), a wśród zawodów finansowych zanotowaliśmy nawet spadek o 1%. Te niskie odsetki mogą wynikać z faktu, że porównujemy się z okresem sprzed roku, kiedy popyt na te zawody był bardzo silny” – czytamy w raporcie.

Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.

Źródło: ISBnews