Rząd przyjął Program Aktywny Rodzic

Rząd przyjął Program Aktywny Rodzic
Konferencja prasowa, program Aktywny Rodzic, MRPiPS. Od lewej: Aleksandra Gajewska, Donald Tusk, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Źródło: MRPiPS, gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wtorek (9.04.) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka Aktywny Rodzic. To rozbudowana wersja tzw. babciowego, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

„To słowo babciowe nie do końca opisuje wszystkie atuty i wszystkie rozwiązania, jakie są zawarte w ustawie, którą przyjęliśmy jako rząd godzinę temu (09.04.2024).

Każde bez wyjątku dziecko w Polsce do 35. miesiąca – a więc do tego czasu, kiedy już będzie mogło iść do przedszkola – będzie mogło liczyć na pomoc państwa” – powiedział Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Wiadomo, jak może wyglądać tzw. babciowe

Program Aktywny Rodzic – a powrót rodziców na rynek pracy

Aktywny Rodzic to rozwiązanie kompleksowe. Jeśli mama lub tata wrócą do pracy i zechcą skorzystać z opieki żłobkowej – otrzymają na to środki. Jeśli zdecydują się skorzystać z opieki niani lub członka rodziny – również dostaną na to środki.

Spokojni o dziecko i własne plany będą mogli wrócić do pracy, rozwijać się, budować własną przyszłość w poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli rodzic podejmie decyzję o pozostaniu w domu z maluchem, także otrzyma wsparcie, tak ważne w budżecie domowym w momencie, gdy pojawiają się w nim potrzeby dziecka, czytamy na stronie MRPiPS.

– To program, który sprzyja wolności wyboru. Jeśli rodzice zechcą powierzyć dziecko babci, dziadkowi, członkowi rodziny, niani i wrócić do pracy, dostaną wsparcie państwa. Jeśli wolą posłać dziecko do żłobka, również dostaną wsparcie.

Jeśli jednak preferują bardziej tradycyjny model i chcą zostać z dziećmi w domu, także dostaną wsparcie. Opieka nad dzieckiem to ważna praca na rzecz społeczeństwa i państwa – podkreśla ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Program obejmie nie tylko tych rodziców, którzy zdecydują się powrócić do aktywności zawodowej po wejściu w życie ustawy, ale także rodziców, którzy już są aktywni. Pracę należy doceniać a rodzinę należy wspierać – dodaje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Dajemy rodzicom wybór i upraszczamy cały system świadczeń, aby był on dostępny, zrozumiały i intuicyjny – zaznacza wiceministra Aleksandra Gajewska.

Program Aktywny Rodzic – świadczenia

Program zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3:

– aktywnie w żłobku (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica, 1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnością)

– aktywni rodzice w pracy (1500 zł, w przypadku podjęcia aktywności zawodowej rodzica)

– aktywnie w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego)

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.

Wariant, w którym dziecko pozostanie pod opieką osoby niebędącej rodzicem np. niani, dziadka, uregulowano w projekcie w formie przewidującej możliwość zawarcia umowy uaktywniającej. Nie jest to jednak warunek.

Umowa to korzystne rozwiązanie dla osób podejmujących opiekę. Pozwala na dofinansowanie z budżetu państwa kosztów ubezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Nie generuje dodatkowych kosztów po stronie rodzica.

W przypadku babci lub dziadka będących na emeryturze umożliwi ubieganie się o przeliczenie podstawy składek i otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego.

Projekt Aktywny Rodzic trafi teraz do prac legislacyjnych w parlamencie.

Jak podano w ocenie skutków regulacji (OSR), program wspierania rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka Aktywny Rodzic (tzw. świadczenie babciowe) wyniesie 64,97 mld zł w ciągu 10 lat.

Źródło: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, ISBnews