Nowe powołania do składu zarządu Orlen S.A.

Nowe powołania do składu zarządu Orlen S.A.
Fot. stock.adobe.com / OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada nadzorcza Orlenu powołała do zarządu z dniem 1 maja 2024 roku Magdalenę Bartoś na funkcję wiceprezesa ds. finansowych, Roberta Soszyńskiego na funkcję wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz Wiesława Prugara na funkcję członka zarządu ds. upstream - na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2025, podała Spółka.

„Jednocześnie na tym samym posiedzeniu rada nadzorcza spółki odwołała pana Józefa Węgreckiego ze stanowiska członka zarządu Orlen S.A., z upływem dnia 30 kwietnia 2024 roku” – czytamy także w komunikacie.

Czytaj także: Jest nowy prezes Orlenu

Orlen S.A. – nowy zarząd

Magdalena Bartoś w latach 2019-2023 pracowała jako członek zarządu W.A.G. payment solutions a.s. gdzie odpowiadała m.in. za przygotowanie i przeprowadzenie debiutu giełdowego Grupy Eurowag na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych.

W latach 2017-2018 pełniła funkcję członka zarządu Paged, a w okresie 2014-2016 pracowała jako dyrektor zarządzający ds. ekonomiczno-finansowych w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE).

Wcześniej pracowała w Enea Operator oraz Nike Poland jako dyrektor finansowy, a w latach 2009-2012 pełniła funkcję członka zarządu, dyrektora finansowego Grupy Zelmer.

W latach 2007-2009 w Grupie Orlen odpowiadała za integrację obszaru finansów po akwizycji rafinerii w Możejkach i pełniła funkcję zastępcy dyrektora finansowego Mazeikiu Nafta odpowiedzialnego za obszary księgowości oraz raportowania i planowania finansowego.

Swoją karierę zawodową rozpoczęła w zespołach audytu i doradztwa transakcyjnego Ernst & Young, wymieniono w materiale.

„Posiada bogate doświadczenie w transakcjach M&A. Wdrażała najlepsze praktyki zarządzania finansami oraz wprowadzała zmiany w strukturach i organizacji pracy zespołów finansowych dużych podmiotów. W trakcie swojej kariery zawodowej wielokrotnie prowadziła projekty pozyskania finansowania na rynku publicznym i bankowym” – napisano w komunikacie.

Robert Soszyński w 2008 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Ciech Service Sp. z o.o., w latach 2008-2011 prezesa zarządu PERN Przyjaźń, był również wiceprezesem zarządu Polskiego LNG (w 2015 roku).

W latach 2018-2021 pełnił funkcję zastępcy Prezydenta m. st. Warszawa.

„W trakcie swojej kariery zawodowej z sukcesem koordynował szereg dużych projektów inwestycyjnych, zwłaszcza w obszarze ropy i gazu, w tym m.in.: budowę parku zbiorników ropy naftowej oraz oddanie jednej z kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji w gazoport w Świnoujściu” – czytamy dalej.

Wiesław Prugar z branżą energetyczną jest związany od 1987 roku, m.in. z Instytutem Nafty i Gazu, firmą Gazomontaż, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Orlenem.

Członek wielu organizacji branżowych. Wieloletni członek Rady Doradczej Energy and Geoscience Institute (EGI) na Uniwersytecie Utah specjalizującym się m.in. w innowacyjnych rozwiązaniach dla przemysłu Oil and Gas.

Jako doradca współtworzył inwestycje Trend Energy Solutions w zakresie niskoemisyjnych źródeł wytwarzania oraz energetyki odnawialnej, podano także.

10 kwietnia 2024 roku rada nadzorcza Orlenu powołała Ireneusza Fąfarę na funkcję prezesa zarządu z dniem 11 kwietnia br.

Jednocześnie RN powierzyła obowiązki pierwszego wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych Witoldowi Literackiemu z dniem 11 kwietnia, a także odwołała członka rady nadzorczej Ireneusza Sitarskiego z czasowego delegowania do wykonywania czynności członka zarządu.

Czytaj także: Były prezes Lotosu o przyszłości Grupy Orlen

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego.

W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG.

Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 roku. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Źródło: ISBnews