S&P Global: PMI dla Polski wzrósł m/m do 48 pkt w marcu ‘24

S&P Global: PMI dla Polski wzrósł m/m do 48 pkt w marcu ‘24
Fot. stock.adobe.com / Cake78
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menedżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 48 pkt w marcu 2024 roku z 47,9 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Utrzymują się spadki produkcji i wolumenu nowych zamówień, niska sprzedaż eksportowa nadal obciąża portfele zamówień. Różnica pomiędzy polskim a niemieckim (41,6 pkt) wskaźnikiem PMI jest największa od połowy 2012 roku i należy do największych w historii.

W marcu wskaźnik S&P Global PMI dla sektora przemysłowego w Polsce wyniósł 48 pkt i wzrósł nieznacznie w porównaniu do poziomu 47,9 pkt odnotowanego w lutym, osiągając najwyższy poziom od czterech miesięcy.

Najnowszy odczyt pozostał jednak nadal poniżej neutralnego progu 50,0 pkt, tak jak było co miesiąc od maja 2022 roku” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 48,1 pkt.

Czytaj także: PMI dla Polski, najgorsze mamy już za sobą?

S&P: obniżki cen bardziej powszechne pomimo rosnących kosztów

„W marcu nieznacznie wzrosły koszty zakupu środków produkcji, ale tempo tego wzrostu było wolniejsze niż w lutym. Niektórzy producenci zgłaszali udane negocjacje cenowe z dostawcami dysponującymi nadmiernymi zapasami.

Jednocześnie producenci nadal obniżali ceny wyrobów, co odzwierciedlało silną konkurencję o nowe zamówienia. Obniżanie cen fabrycznych notowano co miesiąc od kwietnia 2023 roku” – czytamy dalej.

Respondenci badania często zwracali uwagę na spadek sprzedaży eksportowej do klientów w Niemczech i Holandii. Niektóre firmy wskazywały natomiast na wzrost na rynkach poza UE, podał PMI.

Czytaj także: W styczniu silny spadek wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce

PMI pozostał w marcu na ujemnym poziomie 23 miesiąc z rzędu

Producenci towarów zachowali optymizm w odniesieniu do perspektyw wzrostu produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

„Poziom tego optymizmu spadł jednak najniżej od początku roku. Wynikało to przede wszystkim z niskiego poziomu planowanej sprzedaży i obaw dotyczących szerszych perspektyw gospodarczych” – podano w raporcie.

„Wskaźnik PMI dla Polski pozostał w marcu na ujemnym poziomie dwudziesty trzeci miesiąc z rzędu, przez co obecny okres spadkowy zrównał się z poprzednim najdłuższym spadkiem odnotowanym w badaniu między wrześniem 2000 roku a lipcem 2002 roku.

Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz eksport kontynuowały rekordowe spadki, przy czym niewiele wskazywało na spowolnienie tempa tych spadków.

Presja cenowa pozostała słaba – ceny zakupu środków produkcji były jedynie nieznacznie wyższe niż w lutym, a ceny produkcji spadły dwunasty miesiąc z rzędu, ponieważ firmy próbują stymulować sprzedaż.

Polskich producentów dławi słaby popyt w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech i Francji. Wskaźnik PMI Flash dla strefy euro osiągnął w marcu poziom 45,7 pkt, przy czym wskaźnik dla samych Niemiec spadł do poziomu 41,6 pkt.

Różnica pomiędzy polskim a niemieckim wskaźnikiem PMI jest największa od połowy 2012 roku i należy do największych w historii” – skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w materiale.

Czytaj także: Strefa euro wychodzi z kryzysu i rośnie akcja kredytowa

Źródło: ISBnews