Raport z rynku mieszkań na wynajem: ceny, najpopularniejsze lokale i lokalizacje

Raport z rynku mieszkań na wynajem: ceny, najpopularniejsze lokale i lokalizacje
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciętnie za metr kwadratowy mieszkania pod wynajem trzeba zapłacić 55 zł. Największa różnica w cenach występuje dla lokali 4-, 5- i 6-izbowych, w przypadku tych ostatnich waha się pomiędzy 5 a 16 tys. zł za miesiąc wynajmu. Czego jeszcze dowiemy się z kompleksowej analizy polskiego rynku mieszkań na wynajem?

Przeciętnie za metr kwadratowy #mieszkania pod #wynajem trzeba zapłacić 55 zł.

Najwięcej mieszkań do wynajęcia dostępnych jest w stolicy i Krakowie. Zazwyczaj oferowane są lokale dwu- lub trzypokojowe, o powierzchni 55 m2, zlokalizowane na pierwszym lub drugim piętrze. Przeciętny koszt wynajęcia mieszkania to 2,7 tys. zł, a średni to 3,3 tys. zł. Mediana kosztów wynajmu dla kawalerek to 1,7 tys. zł za miesiąc, dla lokali dwupokojowych 2,5 tys. zł, dla trzypokojowych 3,5 tys. zł, dla czteropokojowych 5,4 tys. zł, pięciopokojowych 7,9 tys. zł i największych, tj. sześciopokojowych 9,8 tys. zł. Koszt najmu metra kwadratowego maleje wraz ze wzrostem powierzchni. Jednak w przypadku większych mieszkań zaczyna wzrastać.

Gdzie jest najwięcej mieszkań do wynajęcia w Polsce?

Hegemonem jest stolica, ponad połowa (54%) analizowanych 182 tys. internetowych ogłoszeń dotyczyła samej Warszawy. Na drugim miejscu plasuje się Kraków, którego dotyczy jedna czwarta (27%) ogłoszeń. Podium zamyka Wrocław z ośmioprocentowym udziałem.

Jakiej wielkości mieszkania są dostępne na rynku do wynajęcia?

Największa liczba ogłoszeń dotyczy mieszkań o powierzchni około 50 m2, gdzie mediana to 55 m2, a średnia 63 m2.

Wykres: Popularność oferowanych mieszkań na wynajem w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość.

Popularność oferowanych mieszkań na wynajem w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość.  Źródło: Rentier.io

Ile za wynajem?

Koszt wynajęcia mieszkania – mediana – to 2,7 tys. zł, a średnia to 3,3 tys. zł. Za metr kwadratowy mieszkania przeciętnie trzeba zapłacić 55 zł.

Wykres: Cena wynajmu mieszkań w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość.

Cena wynajmu mieszkań w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość. Źródło: Rentier.io

Wykres: Cena wynajmu metra kwadratowego mieszkań w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość.

Cena wynajmu metra kwadratowego mieszkań w Polsce. Legenda: Żółta pionowa linia oznacza medianę, zielona średnią wartość. Źródło: Rentier.io

W przypadku mieszkań o mniejszym metrażu, cena za metr kwadratowy maleje wraz ze wzrostem powierzchni. Jednak w przypadku większych mieszkań zaczyna nieznacznie wzrastać.

Wykres: Cena za metr kwadratowy a wielkość mieszkania pod wynajem.

Cena za metr kwadratowy a wielkość mieszkania pod wynajem. Źródło: Rentier.io

Liczba pokoi w wynajmowanym mieszkaniu przekłada się na cenę wynajmu. Najmniejsze różnice występują pomiędzy lokalami jedno- i dwuizbowymi. Mediana dla kawalerek to 1,7 tys. zł za miesiąc wynajmu, dla dwupokojowych 2,5 tys. zł, dla trzypokojowych 3,5 tys. zł. Następnie mamy do czynienia z dość dużymi przeskokami dla nieruchomości czteropokojowych – mediana 5,4 tys. zł, pięciopokojowych 7,9 tys. zł i największych, tj. sześciopokojowych 9,8 tys. zł. Analiza poniższego wykresu pokazuje, że dla mniejszej liczby pokoi ceny są bardziej zbliżone do siebie. Im większa liczba pokoi, tym większe zróżnicowanie cenowe środkowych pięćdziesięciu procent obserwacji.

Wykres: Cena mieszkania do wynajęcia a liczba pokoi. Legenda: Gruba pozioma, niebieska linia w środku każdego prostokąta na wykresie oznacza medianę ceny miesięcznego wynajmu mieszkania dla danej liczby pokoi. Cienka pionowa linia przedstawia zakres cenowy dla danej liczby pokoi - jej dolny koniec przedstawia cenę minimalną, a górny koniec - cenę maksymalną.

Cena mieszkania do wynajęcia a liczba pokoi. Legenda: Gruba pozioma, niebieska linia w środku każdego prostokąta na wykresie oznacza medianę ceny miesięcznego wynajmu mieszkania dla danej liczby pokoi. Cienka pionowa linia przedstawia zakres cenowy dla danej liczby pokoi jej dolny koniec przedstawia cenę minimalną, a górny koniec cenę maksymalną. Źródło: Rentier.io

Które piętro i ile pokoi?

Mieszkania na pierwszym i drugim piętrze to najpopularniejsze opcje, wśród właścicieli oferujących mieszkania na wynajem. Ponad 40% z oferowanych na rynku lokali, to właśnie te zlokalizowane na pierwszych dwóch kondygnacjach. Jednak ogólna tendencja jest taka, że najczęściej oferowane są mieszkania na niższych piętrach – od pierwszego do czwartego – ponad 2/3 analizowanych lokali. Jednak, oprócz mieszkań zlokalizowanych na parterze, to tylko niespełna 8% analizowanych ofert.

piętroudział procentowy
parter7.89
119.76
219.34
317.37
412.75
57.62
65.19
73.49
82.09
91.27
wyżej niż 93.21

 

Dominująca większość (80%) to mieszkania dwu- i trzypokojowe. Jednak ponad połowa oferowanych do wynajęcia mieszkań to te z dwoma pokojami. Kawalerki wraz z lokalami czteropokojowymi to łącznie 18 procent. Najrzadziej występują największe – pięciopokojowe mieszkania.

Liczba pokoiudział procentowy
19
251
329
49
52

 

Największy udział procentowy kawalerek jest w Poznaniu i Katowicach, a najmniejszy w Warszawie. We Wrocławiu praktycznie nie oferuje się mieszkań pięciopokojowych. Dużych mieszkań, trzy i więcej pokojowych, jest najwięcej dostępnych w Warszawie.

Wykres: Liczba pokoi w mieszkaniach pod wynajem dostępnych w poszczególnych miastach.

Liczba pokoi w mieszkaniach pod wynajem dostępnych w poszczególnych miastach. Źródło: Rentier.io

We wszystkich miastach dominuje metraż 38 – 60 metrów kwadratowych. Najmniejsze mieszkania (o powierzchni do 38 m2) najczęściej oferowane są w Poznaniu i Katowicach. Dla Warszawy charakterystyczny jest duży udział mieszkań o większym metrażu (powyżej 90 metrów kwadratowych).

Wykres: Powierzchnia mieszkań pod wynajem w zależności od miasta.

Powierzchnia mieszkań pod wynajem w zależności od miasta. Źródło: Rentier.io

Największa różnica w wielkości powierzchni mieszkań vs liczba pokoi występuje w przypadku 5-, 6- i 7-izbowych. Różnice w przypadku powierzchni siedmiopokojowych nieruchomości wahają się od 140 do 240 m2.

Powierzchnia mieszkania pod wynajem a liczba pokoi.

Powierzchnia mieszkania pod wynajem a liczba pokoi. Źródło: Rentier.io

Raport Rentier.io „Rynek mieszkań na wynajem w Polsce” został przygotowany na bazie analizy ponad 182 tysięcy ogłoszeń publikowanych w internecie w okresie V – IX 2018r., dotyczących mieszkań na wynajem w kluczowych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach i Łodzi.

Źródło: Rentier.io