Prezes PKO BP: potrzebna ustawa regulująca problem CHF i standardowy model umowy

Prezes PKO BP: potrzebna ustawa regulująca problem CHF i standardowy model umowy
Dariusz Szwed. Źródło: PKO Bank Polski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Problem kredytów frankowych powinien zostać rozwiązany na drodze ustawowej, uważa prezes PKO Banku Polskiego Dariusz Szwed. Według niego, należy wypracować standardowy model umowy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej późniejszego podważenia.

„Bez ustawy, która reguluje te rozwiązania [problemu ryzyka kredytów CHF], będziemy jako sektor bankowy wciąż zmagać z niepewnością” – powiedział Dariusz Szwed podczas Kongresu Bankowości Detalicznej.

Sprawą, którą powinna regulować taka ustawa jest model zawierania ugód. Jak poinformował, PKO BP miał na koniec września 34 tys. zawartych ugód na ok. 50 tys. złożonych wniosków. Podkreślił przy tym, że ugody zawierane są przed arbitrażem Komisji Nadzoru Finansowego i następnie zatwierdzana przez sąd.

„Ten kłopot [problem kredytów CHF] jest wciąż jeszcze przed nami. Wprawdzie widać trend schodzący, bo umowy się spłacają, kredytów jest coraz mniej, ale sektor będzie się z tym borykał jeszcze przez parę lat” – dodał prezes Dariusz Szwed.

Czytaj także: Bankowcy prezentują swoje oczekiwania wobec nowego rządu

KNF będzie wspierał rozwiązanie ustawowe?

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski w niedawnym wywiadzie nie wykluczył rekomendowania ustawy, która w systemowy sposób rozwiązywałaby problem kredytów frankowych.

Stwierdził, że nadzór powinien mieć „takie systemowe rozwiązanie ustawowe mieć przemyślane i opracowane”, z zaznaczył jednak, że „interwencja za pomocą systemowego rozwiązania ustawowego” byłaby konieczna w przypadku nasilających się problemów ze spłacalnością kredytów hipotecznych, a ta sytuacja na razie nie występuje.

Czytaj także: Klienci frankowi nadal zainteresowani ugodami z bankami

Standardowy model umowy dot. kredytów CHF

Zdaniem prezesa PKO BP, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości należy wypracować standardowy model umowy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej późniejszego podważenia.

Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) Leszek Pawłowicz poinformował, że EKF opracował projekt takiej wzorcowej umowy i przesłał do zaopiniowania do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Czytaj także: Prof. Leszek Pawłowicz o ugodach frankowych i rozwiązaniu systemowym

Źródło: ISBnews