Ministerstwo Finansów podwyższyło marżę obligacji detalicznych mimo obniżki stopy referencyjnej NBP

Ministerstwo Finansów podwyższyło marżę obligacji detalicznych mimo obniżki stopy referencyjnej NBP
Fot. stock.adobe.com/Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Oprocentowanie obligacji 1-rocznych wyniesie w październiku 6,5%, 2-letnich 6,75 % pomimo obniżenia stopy referencyjnej NBP do 6%, podało Ministerstwo Finansów. Resort podniósł preferencyjną marżę obligacji 2-letnich oraz 4-, 6-, 10- i 12-letnich.

„Aby zapewnić nabywcom obligacji atrakcyjne możliwości lokowania oszczędności w dłuższym okresie, w październiku proponujemy naszym klientom nowe lepsze warunki dla obligacji oszczędnościowych. W październiku trafią do sprzedaży obligacje 1-roczne ze stopą 6,50% w pierwszym okresie odsetkowym i 2-letnie oprocentowane 6,75% w pierwszym okresie odsetkowym. Podnosimy marżę zarówno obligacji 2-letnich, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, jak i marże dla obligacji 4-, 6-, 10- i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji” – powiedział wiceminister Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00% dla 4-latek oraz 7,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+” oprocentowane będą odpowiednio 7,20% i 7,50% w pierwszym roku.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wcześniej we wrześniu obniżyła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%.

Źródło: ISBnews