Kupujący mieszkania płacą rocznie ponad 360 mln zł za paraliż w sądach wieczystoksięgowych

Kupujący mieszkania płacą rocznie ponad 360 mln zł za paraliż w sądach wieczystoksięgowych
Fot. stock.adobe.com /Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedłużające się postępowania w sprawach wieczystoksięgowych wpływają bezpośrednio na sytuację prawną i finansową nabywców mieszkań. Rekordy bije Gdańsk, gdzie termin rozpatrywania spraw wieczystoksięgowych zbliża się do jedenastu miesięcy - podsumował Polski Związek Firm Deweloperskich.

W 2020 roku niechlubne podium zajął Kraków, z okresem oczekiwania 10 miesięcy oraz Warszawa, w której procedura zajmowała 8 miesięcy, dziś czas oczekiwania jest jeszcze dłuższy.

Do czasu wpisu w księdze wieczystej bank podnosi oprocentowanie kredytu hipotecznego o jeden punkt procentowy, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu raty kredytu

Wydłużony czas oczekiwania na wpis w księdze wieczystej rodzi straty dla kredytobiorców. Jeżeli wpis w księdze wieczystej nie jest aktualny, to bank nie posiada skutecznego zabezpieczenia swoich interesów, ponosi wyższe ryzyko finansowe i pokrywa je tzw. ubezpieczeniem pomostowym, najczęściej w postaci wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego. 

Czytaj także: Rekomendacja S: banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Brak wpisu to wyższa rata kredytu albo…

Do czasu wpisu w księdze wieczystej bank podnosi oprocentowanie kredytu hipotecznego o jeden punkt procentowy, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu raty kredytu. 

‒ Zgodnie z danymi z raportu AMRON-SARFiN banki w 2020 roku udzieliły nabywcom 204 tys. kredytów hipotecznych.

Przyjmując uśrednioną wartość kredytu na poziomie 305 tys. złotych można założyć, że roczne opóźnienia w postępowaniach wieczystoksięgowych wygenerują dla kredytobiorców wzrost kosztów na poziomie ok. 367 mln złotych, czyli ponad ćwierć miliarda złotych – podkreśla Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Czytaj także: Pandemia a rynek kredytów hipotecznych

… deweloper i klient bez kredytu

Brak szybkiego wpisu do księgi wieczystej może całkowicie uniemożliwić zakup mieszkania.

– Najczęściej przy zakupie lokalu mieszkaniowego przed podpisaniem umowy deweloperskiej podpisujemy umowę przedwstępną. To ten czas, który nabywca przeznacza na wystąpienie do banku o kredyt hipoteczny. Jeśli jednak bank uzależnia wydanie pozytywnej decyzji kredytowej od aktualnego wpisu w księdze wieczystej, a tego nie ma ze względu na opóźnienia – bank odmawia udzielenia kredytu.

Deweloper nie uzyska kredytu na realizację inwestycji do czasu, gdy w księdze wieczystej nie pojawi się aktualny wpis

W takim wypadku nabywca jest najczęściej zmuszony do wycofania się z planowanego zakupu mieszkania – tłumaczy Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Analogiczny problem dotyka inwestorów. Deweloper nie uzyska kredytu na realizację inwestycji do czasu, gdy w księdze wieczystej nie pojawi się aktualny wpis. Opóźnia to realizację inwestycji nawet o rok. Generuje też dodatkowe koszty dla inwestora, co przekłada się na wyższe ceny mieszkań dla zwykłych konsumentów. 

Dlaczego wydłuża się czas rozpatrywania spraw?

Z informacji pozyskanych przez Polski Związek Firm Deweloperskich wynika, że w latach 2014‒2021 liczba etatów przewidzianych dla referendarzy sądowych w Polsce konsekwentnie rosła z wyjątkiem okresu 2019‒2020 roku, gdy utrzymała się na tym samym poziomie.

Jednak można dostrzec, że mimo zwiększania liczby pracowników sądowych czas rozpatrywania spraw oraz wskaźnik zaległości rósł systematycznie.

Czytaj także: Prawie co trzeci wnioskujący o kredyt hipoteczny dostaje decyzję odmowną

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich