IT@BANK 2022: w poszukiwaniu strategicznych rozwiązań IT

IT@BANK 2022: w poszukiwaniu strategicznych rozwiązań IT
IT@Bank2022, Fot. M.Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po dłuższej przerwie konferencja IT@BANK odbywa się w formie stacjonarnej, tak jak przed pandemią w Hotelu Hilton w Warszawie. IT@BANK od lat pokazuje kierunki i trendy rozwoju usług finansowych, jest miejscem wymiany poglądów dotyczących przyszłości technologicznej bankowości w świecie cywilizacji elektronicznej. Prezentujemy relację z otwarcia Konferencji i z pierwszej sesji.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, otwierając Konferencję przypomniał o wyzwaniach związanych z ochroną środowiska naturalnego, z konfliktami zbrojnymi i przeludnieniem Ziemi. Dlatego ważna jest rola osób zajmujących się nowymi technologiami.

Podkreślił, że w pierwszej trzydziestce najbardziej zaawansowanych technologicznie banków na świecie jest pięć – sześć banków działających w Polsce.

Paweł Minkina, wiceprezes Zarządu CPBiI poinformował o uruchomieniu portalu BANK.pl.

Czytaj także: Prezes ZBP – Wystąpienie otwierające konferencję IT@BANK 2022 [wideo]

Algorytmy nie tylko w bankach

„Świat Lema to już nie przyszłość, to trendy technologiczne 2022 roku.” Powiedział Maciej Kawecki, prorektor WSB w Warszawie.

Algorytmy determinują nasze życie. Jak stwierdził, wyzwaniem jest obecnie wykorzystywanie danych. Maciej Kawecki przypomniał, że już 10 tys. płatności wykonano w Polsce za pomocą tęczówki oka. Do płatności zbliżeniowych stosuje się również chipy wszczepiane pod skórę.

Prorektor WSB wspomniał również o technologii pozwalającej oznaczać leki, dzięki której jest się informowanym o upływie terminu ważności danego lekarstwa.  

Czy sektor finansowy zacznie korzystać z Metaverse? ‒ pytał Maciej Kawecki. W tym obszarze należy zwracać uwagę na poziom bezpieczeństwa w bankowości.

Czytaj także: Raport Specjalny | IT@BANK 2022 – KDPW | Technologia wspiera rozwój polskiego rynku kapitałowego

Sesja I: Kryzysy szansą na odkrycie nowych rozwiązań. W poszukiwaniu strategicznych rozwiązań IT

„Take advantage of the crisis to simplify Banking „‒ tak zatytułował swoje wystąpienie Andrea Riganti, Strategic Consultant w Ab Initio Software. Jak stwierdził, bankowość jest coraz bardziej złożona. Oferowane przez nią produkty nie tylko są związane z finansami.

Zmieniły się zachowania klientów. Dlatego dotychczasowy model bankowości nie jest już wystarczający. Jak stwierdził, niektóre rozwiązania IT tworzą dodatkową złożoność i nowe zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa.

Ekspert omówił rozwiązanie SIBOS 2022. W jego opinii należy dążyć do uproszczenia technologii cyfrowych wykorzystywanych w bankach.

Przykłady tego, jak technologie mogą zmienić funkcjonowanie biznesu w czasie kryzysu przedstawił Karol Mazurek, dyrektor zarządzający w Accenture Poland.

Mówił o innowacyjnym myśleniu w sektorze finansowym. Wymienił wyspecjalizowane produkty dla twórców cyfrowych, a także możliwość pokazywania śladu węglowego w momencie płacenia za zakupy. Taką innowacją są również oddziały banków w Metaverse.

Wspomniał o nowych możliwościach związanych z pozyskiwaniem informacji zwrotnych od klientów. Ważne jest też kształtowanie postaw klientów banków. Na przykład zachęcanie ich o dbanie o swoje zdrowie.

Czytaj także: Raport Specjalny | IT@BANK 2022 | Nowe technologie pomagają oszczędzać

Panel dyskusyjny

Dyskusję moderował Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture Poland. Uczestniczyli w niej:

Sławomir Panasiuk, wiceprezes Zarządu KDPW;

Dariusz Piotrowski, VP, dyrektor generalny w Dell Technologies Polska;

Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, dyrektor zarządzająca Obszarem IT Grupy BIK, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor;

Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu, KIR;

Jaromir Pelczarski, dyrektor zarządzający pionem IT w Alior Bank;

Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Włodzimierz Kiciński mówił o obecnej sytuacji kryzysowej w Polsce i na całym świecie oraz o inflacji dotykającej praktycznie wszystkie rynki.

Mówił o specyficznych problemach polskiego sektora bankowego. Wskazał na jego przeregulowanie. Wspomniał o wakacjach kredytowych, które są dużym obciążeniem dla bankowości w naszym kraju.

Agnieszka Szopa-Maziukiewicz zwróciła uwagę na spadającą liczbę kredytów mieszkaniowych. Klienci biorą kredyty na mniejsze kwoty. Jednocześnie wzrasta liczba pożyczek pozabankowych, nawet o 30%. Pojawia się coraz więcej przeterminowań kredytów i to pomimo funkcjonowania w tej chwili wakacji kredytowych.

Sławomir Panasiuk mówił o nowym wskaźniku referencyjnym i związanymi z zastąpieniem WIBOR-u przygotowaniami technologicznymi.

Jego zdaniem jesteśmy dopiero na początku kryzysu. Mimo to nie można zaniedbać inwestowania w cyberbezpieczeństwo.

Jak ocenił Robert Trętowski, może martwić spadek inwestycji w gospodarce. W jego opinii ożywienie, które obserwujemy, to tylko „odbicie” po pandemii. Nie funkcjonowaliśmy jeszcze w sytuacji kryzysu takiego, jak dziś ‒ mówił.

Jak stwierdził Dariusz Piotrowski, łańcuchy dostaw wróciły praktycznie do poziomu sprzed pandemii. Jednak rosną ceny dostaw. Widać też przesunięcie w kierunku tańszych opcji zakupowych. To nie jest dobra wróżba na przyszłość.

Jaromir Pelczarski zastanawiał się, jak wykorzystać nowe technologie. Jego zdaniem najważniejsze jest inwestowanie w ludzi, w pracowników, którzy mają tych technologii używać.

Dyskutowano również o tym, jak zatrzymać w instytucjach finansowych kompetentnych pracowników, jak budować dla nich ścieżki rozwoju oraz zapewnić im udział w ciekawych projektach.

Szacuje się, że w Polsce brakować może w tej chwili nawet od 250 do 300 tys. specjalistów IT.

Wkrótce kolejne relacje z konferencji IT@BANK na portalu BANK.pl

Czytaj także: IT@BANK 2022: informatycy w centrum uwagi banków

Źródło: BANK.pl