IT@BANK 2022: w poszukiwaniu strategicznych rozwiązań IT
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, otwierając Konferencję przypomniał o wyzwaniach związanych z ochroną środowiska naturalnego, z konfliktami zbrojnymi i przeludnieniem Ziemi. Dlatego ważna jest rola osób zajmujących się nowymi technologiami.
Podkreślił, że w pierwszej trzydziestce najbardziej zaawansowanych technologicznie banków na świecie jest pięć – sześć banków działających w Polsce.
Paweł Minkina, wiceprezes Zarządu CPBiI poinformował o uruchomieniu portalu BANK.pl.
Czytaj także: Prezes ZBP – Wystąpienie otwierające konferencję IT@BANK 2022 [wideo]
Algorytmy nie tylko w bankach
„Świat Lema to już nie przyszłość, to trendy technologiczne 2022 roku.” Powiedział Maciej Kawecki, prorektor WSB w Warszawie.
Algorytmy determinują nasze życie. Jak stwierdził, wyzwaniem jest obecnie wykorzystywanie danych. Maciej Kawecki przypomniał, że już 10 tys. płatności wykonano w Polsce za pomocą tęczówki oka. Do płatności zbliżeniowych stosuje się również chipy wszczepiane pod skórę.
Prorektor WSB wspomniał również o technologii pozwalającej oznaczać leki, dzięki której jest się informowanym o upływie terminu ważności danego lekarstwa.
Czy sektor finansowy zacznie korzystać z Metaverse? ‒ pytał Maciej Kawecki. W tym obszarze należy zwracać uwagę na poziom bezpieczeństwa w bankowości.
Czytaj także: Raport Specjalny | IT@BANK 2022 – KDPW | Technologia wspiera rozwój polskiego rynku kapitałowego
Sesja I: Kryzysy szansą na odkrycie nowych rozwiązań. W poszukiwaniu strategicznych rozwiązań IT
„Take advantage of the crisis to simplify Banking „‒ tak zatytułował swoje wystąpienie Andrea Riganti, Strategic Consultant w Ab Initio Software. Jak stwierdził, bankowość jest coraz bardziej złożona. Oferowane przez nią produkty nie tylko są związane z finansami.
Zmieniły się zachowania klientów. Dlatego dotychczasowy model bankowości nie jest już wystarczający. Jak stwierdził, niektóre rozwiązania IT tworzą dodatkową złożoność i nowe zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa.
Ekspert omówił rozwiązanie SIBOS 2022. W jego opinii należy dążyć do uproszczenia technologii cyfrowych wykorzystywanych w bankach.
Przykłady tego, jak technologie mogą zmienić funkcjonowanie biznesu w czasie kryzysu przedstawił Karol Mazurek, dyrektor zarządzający w Accenture Poland.
Mówił o innowacyjnym myśleniu w sektorze finansowym. Wymienił wyspecjalizowane produkty dla twórców cyfrowych, a także możliwość pokazywania śladu węglowego w momencie płacenia za zakupy. Taką innowacją są również oddziały banków w Metaverse.
Wspomniał o nowych możliwościach związanych z pozyskiwaniem informacji zwrotnych od klientów. Ważne jest też kształtowanie postaw klientów banków. Na przykład zachęcanie ich o dbanie o swoje zdrowie.
Czytaj także: Raport Specjalny | IT@BANK 2022 | Nowe technologie pomagają oszczędzać
Panel dyskusyjny
Dyskusję moderował Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture Poland. Uczestniczyli w niej:
Sławomir Panasiuk, wiceprezes Zarządu KDPW;
Dariusz Piotrowski, VP, dyrektor generalny w Dell Technologies Polska;
Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, dyrektor zarządzająca Obszarem IT Grupy BIK, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor;
Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu, KIR;
Jaromir Pelczarski, dyrektor zarządzający pionem IT w Alior Bank;
Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Włodzimierz Kiciński mówił o obecnej sytuacji kryzysowej w Polsce i na całym świecie oraz o inflacji dotykającej praktycznie wszystkie rynki.
Mówił o specyficznych problemach polskiego sektora bankowego. Wskazał na jego przeregulowanie. Wspomniał o wakacjach kredytowych, które są dużym obciążeniem dla bankowości w naszym kraju.
Agnieszka Szopa-Maziukiewicz zwróciła uwagę na spadającą liczbę kredytów mieszkaniowych. Klienci biorą kredyty na mniejsze kwoty. Jednocześnie wzrasta liczba pożyczek pozabankowych, nawet o 30%. Pojawia się coraz więcej przeterminowań kredytów i to pomimo funkcjonowania w tej chwili wakacji kredytowych.
Sławomir Panasiuk mówił o nowym wskaźniku referencyjnym i związanymi z zastąpieniem WIBOR-u przygotowaniami technologicznymi.
Jego zdaniem jesteśmy dopiero na początku kryzysu. Mimo to nie można zaniedbać inwestowania w cyberbezpieczeństwo.
Jak ocenił Robert Trętowski, może martwić spadek inwestycji w gospodarce. W jego opinii ożywienie, które obserwujemy, to tylko „odbicie” po pandemii. Nie funkcjonowaliśmy jeszcze w sytuacji kryzysu takiego, jak dziś ‒ mówił.
Jak stwierdził Dariusz Piotrowski, łańcuchy dostaw wróciły praktycznie do poziomu sprzed pandemii. Jednak rosną ceny dostaw. Widać też przesunięcie w kierunku tańszych opcji zakupowych. To nie jest dobra wróżba na przyszłość.
Jaromir Pelczarski zastanawiał się, jak wykorzystać nowe technologie. Jego zdaniem najważniejsze jest inwestowanie w ludzi, w pracowników, którzy mają tych technologii używać.
Dyskutowano również o tym, jak zatrzymać w instytucjach finansowych kompetentnych pracowników, jak budować dla nich ścieżki rozwoju oraz zapewnić im udział w ciekawych projektach.
Szacuje się, że w Polsce brakować może w tej chwili nawet od 250 do 300 tys. specjalistów IT.
Wkrótce kolejne relacje z konferencji IT@BANK na portalu BANK.pl
Czytaj także: IT@BANK 2022: informatycy w centrum uwagi banków