GPW wprowadza nowy produkt dla inwestorów – warranty opcyjne

GPW wprowadza nowy produkt dla inwestorów – warranty opcyjne
Fot. stock.adobe.com / MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
26 marca ‘24 planowane jest wprowadzenie do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie warrantów opcyjnych emitowanych przez Raiffeisen Bank International. Będą to warranty na indeksy WIG20, mWIG40 i DAX oraz na akcje dziewięciu spółek notowanych na GPW, poinformowała warszawska Giełda.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) systematycznie poszerza swoją ofertę instrumentów finansowych dostępnych dla inwestorów. 26 marca ’24 do obrotu na GPW zostaną wprowadzone warranty opcyjne na indeksy WIG20, mWIG40 i DAX oraz na akcje dziewięciu spółek notowanych na GPW: PKO Bank Polski, PKN Orlen, Pekao, PZU, Dino Polska, Allegro, KGHM, CD Projekt i Pepco Group. Emitentem warrantów jest Raiffeisen Bank International.

– Warranty opcyjne są nowym typem instrumentów strukturyzowanych notowanych na warszawskiej giełdzie. Warranty opcyjne dają możliwość zarabiania zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen instrumentów bazowych.

Są instrumentem pochodnym zawartym w formie instrumentu rynku kasowego, dzięki czemu inwestor ponosi ryzyko straty tylko zainwestowanych pieniędzy. Zyski są natomiast praktycznie nieograniczone.

Trzeba oczywiście pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem w ten typ instrumentów. Giełda planuje wprowadzenie nowych instrumentów na największe spółki notowane na warszawskim parkiecie oraz na kilka indeksów powiedział Bogdan Kornacki, Key Account Manager, Dział Rozwoju Rynku GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

– Inwestorzy, po zapoznaniu się z zasadami działania warrantów opcyjnych, będą mogli stosować szereg strategii inwestycyjnych z wykorzystaniem wzrostów, spadków i różnych poziomów dźwigni inwestycyjnej związanej z tym typem instrumentówdodał Bogdan Kornacki.

Czytaj także: GPW Private Market rozpocznie działalność operacyjną w 2024 roku

Warranty na GPW

Warranty to rodzaj papieru wartościowego, który uprawnia jego posiadacza do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, np. akcji lub indeksów po z góry określonej cenie wykonania w określonym dniu w przyszłości.

Warranty notowane na GPW dają możliwość rozliczenia finansowego bez kupowania lub sprzedawania akcji w celu rozliczenia inwestycji. Warrant oznacza po prostu zamienioną w instrument rynku kasowego długą pozycję w opcjach.

– W najbliższym czasie będziemy emitować głównie warranty na polskie akcje, ale też trzy indeksy: WIG20, mWIG40 oraz DAX. Warranty to instrumenty, które pozwalają inwestorom osiągać ponadproporcjonalne zyski przy małych nakładach kapitałowych, czyli wykorzystywać tzw. dźwignię finansową.

Inwestorzy mogą otwierać zarówno długie, jak i krótkie pozycje na warrantach, kupując tzw. warrant call lub warrant put. Warranty będą miały kwartalne terminy wygasania, analogicznie do kontraktów futures podsumowała Anna Kujawska, CEE Country Manager, Structured Products Sales, Raiffeisen Bank International AG.

Czytaj także: GPW w III kw. 2023 roku z zyskiem netto wyższym niż rok temu

Wideokomentarz GPW

GPW stara się na bieżąco reagować na aktualne potrzeby inwestorów.

Od dziś (18.03.2024) do oferty instrumentów pochodnych GPW dołączyły nowe kontrakty terminowe na akcje spółek: Amrest, PKP Cargo, Asbis, Auto Partner.

Pół roku temu w obrocie pojawiły się także kontrakty na akcje spółek: Grupa Budimex, Dom Development, Inter Cars.

Płynność nowych instrumentów jest wspierana przez Bank Handlowy w Warszawie i Raiffeisen Bank International, a w przypadku kontraktów terminowych na akcje Budimexu również przez Trigon Dom Maklerski.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW