Głodu mieszkaniowego nie zlikwiduje kredyt na 2 procent, ani nawet na zero procent

Głodu mieszkaniowego nie zlikwiduje kredyt na 2 procent, ani nawet na zero procent
Fot. stock.adobe.com / Roman-Babakin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet przy oprocentowaniu kredytu na poziomie 0 procent znacząca liczba polskich rodzin nie ma zdolności do obsługiwania kredytu mieszkaniowego. Zgodnie z szacunkami od 35 procent gospodarstw domowych przy narzucie wzrostu oprocentowania kredytu na poziomie 2 pkt. procentowych do nawet 45 procent przy narzucie wzrostu oprocentowania kredytu na poziomie 5 pkt. procentowych jest odcięta od finansowania hipotecznego – wynika z Raportu „Dostępność kredytów mieszkaniowych w zmiennych uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych. Doświadczenia rynku polskiego.” opracowanego na zlecenie Programu Analityczno-Badawczego Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

Autorzy raportu jednoznacznie stwierdzają, że kredyt hipoteczny nie jest i nie będzie uniwersalnym rozwiązaniem niedostatków mieszkaniowych Polaków.

Jak wykazują – zakup lokalu mieszkalnego o powierzchni 50 m2 przy obecnym poziomie cen nieruchomości i oprocentowaniu kredytów jest barierą nie do pokonania dla ¾ polskich rodzin.

W przypadku lokalu o powierzchni 70 mkw. wykluczonych z takiej możliwości byłoby już 85 procent podmiotów.

Czytaj także: Polityka mieszkaniowa państwa – zmarnowanych 25 lat?

Kto nie potrzebuje wakacji kredytowych i kredytu 2%?

Analizując sytuację polskich gospodarstw domowych wyróżniają cztery grupy podmiotów. Pierwszą stanowią gospodarstwa domowe pozbawione dostępu do finansowania na rynku kredytów hipotecznych.

Grupy druga i trzecia, w okresach kryzysów inflacyjnych i silnego zacieśniania polityki pieniężnej, mogą mieć problem z obsługą wierzytelności hipotecznych.

Czwarta grupa, to gospodarstwa domowe o najwyższych dochodach, które wykazują najniższą wrażliwość na zmiany oprocentowania kredytów. Są to podmioty będące w stanie na bieżąco regulować zobowiązania kredytowe, także w warunkach ponadprzeciętnych poziomów stopy procentowej.

„Za nieuzasadnione należy uznać kierowanie do tych podmiotów takich instrumentów wsparcia jak kredyt o obniżonym oprocentowaniu czy wakacje kredytowe” – piszą autorzy raportu.

Czytaj także: Bezpieczny Kredyt 2%, rozwiązanie o charakterze doraźnym?>>>

Dostępność kredytów hipotecznych i bezpieczeństwo sektora bankowego

Jednocześnie przyznają, że doświadczenia krajów zachodnich jednoznacznie potwierdzają, iż dojrzały rynek kredytowania hipotecznego jest podstawą finansowania i rozwoju sektora mieszkaniowego.

Zwracają uwagę, że mechanizmy nadmiernej liberalizacji polityki kredytowej prowadzą zazwyczaj do spekulacyjnego wzrostu cen mieszkań, kryzysów przeinwestowania, problemów finansowych kredytobiorców.

„Niezbędne jest zatem zachowanie zdroworozsądkowej równowagi między dostępnością kredytu hipotecznego a bezpieczeństwem sektora bankowego i jego klientów” – czytamy w raporcie.

Raport przygotował zespół naukowców w składzie: Alina Jędrzejczak, Anna Miklaszewska, Katarzyna Olbińska, Dorota Pekasiewicz, Magdalena Załęczna, Konrad Żelazowski.

Źródło: Program Analityczno-Badawczy WIB / PAB WIB