Co powie Rzecznik Generalny TSUE o prawie banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu walutowego?

Co powie Rzecznik Generalny TSUE o prawie banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu walutowego?
TSUE, fot. Court of Justice of the European Union
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czwartek, 16 lutego znana ma być opinia Rzecznika Generalnego TSUE w rozprawie dotyczącej prawa banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy (sprawa C-520/21).

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć, czy bankom należy się wynagrodzenie za kapitał wypłacony w ramach umowy kredytu frankowego, który został unieważniony.

Orzeczenie w tej sprawie będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu sądowych sporów pomiędzy frankowiczami a bankami i będzie miało wpływ na sektor bankowy.

Z dziewięciu ankietowanych przez PAP Biznes analityków bankowych sześciu oceniło, że opinia rzecznika TSUE będzie raczej niekonkluzywna – nie będzie jednoznaczna i przeniesie odpowiedzialność w tej kwestii na krajowe sądownictwo.

Trzech rynkowych ekspertów uważa, że opinia będzie negatywna dla sektora bankowego i rzecznik odmówi bankom prawa do wynagrodzenia za korzystanie kapitału przy unieważnionej umowie CHF.

Opinie NBP i KNF

NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego w Polsce oceniał, że istotnym źródłem niepewności pozostaje kwestia prawa banków do wynagrodzenia za użyczony kapitał w przypadku rozstrzygnięcia sądu o nieważności umowy. W opinii banku brak takiego prawa powodowałby istotny wzrost kosztów i pogorszenie sytuacji kapitałowej banków.

NBP oceniał, że odpowiedź TSUE będzie miała istotne znaczenie dla przyszłych wyroków i rozkładu kosztów między banki i kredytobiorców, a następnie dalszych tego konsekwencji dla stabilności finansowej.

Według przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego ewentualne zanegowanie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału wiązałoby się z jednorazowym kosztem dla banków posiadających portfele kredytów walutowych na poziomie ok. 100 mld złotych.

Opinie prezesów banków komercyjnych

Prezes Banku Millennium oceniał, że niekorzystne dla sektora bankowego rozstrzygnięcie TSUE wymagać będzie jednorazowego zwiększenia rezerw, ale nie powinno to zagrozić sytuacji i planom banku.

Również prezes ING Banku Śląskiego uważał, że negatywny wyrok nie zagroziłby bankowi.

Z kolei prezes mBanku oceniał, że wyrok taki wywoła konieczność zawiązania przez bank dodatkowych rezerw, co może spowodować obniżkę wymogów kapitałowych banku do poziomów poniżej regulacyjnych.

Przedstawiciele banków podkreślali, że decydująca w tej sprawie będzie nie opinia rzecznika TSUE, ale późniejszy wyrok TSUE.

Źródło: PAP BIZNES