Obowiązkowy KSeF dla wszystkich przedsiębiorców od kwietnia 2026 roku

Obowiązkowy KSeF  dla wszystkich przedsiębiorców od kwietnia 2026 roku
Andrzej Domański. Źródło: MF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowy System e-Faktur ( KSeF ) będzie obowiązkowy od 1 II '26 dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln zł; a od 1 IV '26 dla wszystkich przedsiębiorców - poinformował minister finansów Andrzej Domański.

„Z dniem 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF zostanie wdrożony dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln zł, od 1 kwietnia 2026 r. będzie wprowadzony obligatoryjny KSeF dla wszystkich przedsiębiorców” – powiedział Domański.

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ma pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Czytaj także: Czy banki będą miały problem z KSeF?>>>

Dlaczego odłożono w czasie wprowadzenie obowiązkowego KSeF?

System miał pierwotnie wejść w życie 1 lipca 2024 r., jednak w styczniu resort finansów ogłosił przetarg na audyt systemu KSef, który miał określić kiedy system wejdzie w życie. Minister finansów Andrzej Domański informował wówczas, że na pewno nie wydarzy się to w tym roku ze względu na wykryte błędy.

„350 stron audytu nie pozostawia żadnych złudzeń, że groził nam paraliż polskiej gospodarki. Za tym paraliżem stały działania lub brak adekwatnych działań naszych poprzedników. Analiza techniczna wykazała brak spełnienia wymagań jakościowych i wydajnościowych. Testy w zakresie wystawiania faktur nawet nie zbliżyły się do oczekiwanej wydajności” – powiedział Domański podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, która uwzględni wnioski płynące z przeprowadzonego audytu oraz następnie zagwarantuje wytworzenie oprogramowania zgodnego z nową architekturą i przedstawionymi rekomendacjami, co pozwoli na efektywne wdrożenie zmian i osiągnięcie zakładanych celów produkcyjnych projektowych, czyli przygotowanie oprogramowania wydajnego i bezpiecznego dla obrotu faktur w gospodarce.

„Jedną z rekomendacji po kontrolnych było fazowanie projektu, czyli jego stopniowe wdrażanie. Dlatego w procesie legislacyjnym zaproponujemy dwa terminy wejścia w życie ustawy, a więc wdrożenia wersji obligatoryjnej KSeF.”

Źródło: PAP BIZNES