Banki muszą mieć zyski

Banki muszą mieć zyski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jednym z wątków poruszanych w wystąpieniu prof. Moniki Marcinkowskiej otwierającym konferencję "Zarządzanie ryzykiem i kapitałem w bankach" w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego była kwestia bazy kapitałowej banków. Monika Marcinkowska jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Katedry Bankowości Uniwersytetu Łódzkiego. Jest również członkiem Grupy Interesariuszy Bankowych - ciała doradczego przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego, gdzie m.in. kieruje pracami zespołu roboczego ds. zrównoważonych finansów.

Jak powiedziała w bankach europejskich największe ryzyka dotyczą ryzyka kredytowego i ryzyka IT oraz obszarów związanych z płynnością.

Europejskie banki nie mają raczej problemów z poziomem swoich kapitałów.

W wystąpieniu prof. Moniki Marcinkowskiej zwróciliśmy uwagę właśnie na tę ostatnia kwestię gdyż akurat w Polsce wydaje się, że problem bazy kapitałowej banków nabiera coraz większego znaczenia.

Jak zaznaczyła „lubimy szczycić się tym że polski sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany”.

Rola zysku

Prof. Monika Marcinkowska zwróciła uwagą na rosnącą rolę zatrzymanych zysków w kapitałach banków.

Wraz z informacjami zawartymi w publikowanych właśnie raportach rocznych pojawiają się medialne publikacje o wysokich zyskach banków z jednoczesną sugestią, że nie powinny być tak duże.

Tymczasem jak mówiła, „banki właśnie powinny dużo zarabiać po to żeby móc budować swoją bazę kapitałową, z której z pomocą będą absorbować ewentualne przyszłe straty.”

Biznes bankowy, czy to się jeszcze opłaca?

Jak stwierdziła w europejskim sektorze bankowym rentowność podnosi się. W Polsce rentowność sektora jest bardzo odległa od satysfakcjonującego poziomu.

Na podstawie badań ankietowych można powiedzieć, że banki wskazują jako bezpieczny poziom kapitału własnego w przedziale 8-10 %.

Na pytanie czy obecny poziom rentowności kapitału własnego banków pozwala im na pokrycie kosztów kapitału tylko połowa banków w Polsce odpowiedziała pozytywnie.

„Na studiach uczymy adeptów finansów i biznesu, że biznes, który nie zarabia na swoje koszty, w tym koszty kapitału nie ma sensu” – podsumowała ten wątek swojego wystąpienia prof. Monika Marcinkowska.

Rentowność w 2022 roku banki zawdzięczają głównie znacznie lepszej marży odsetkowej. Ale wynik banków w dół ciągnie szereg innych czynników przede wszystkim koszty związane z ryzykami prawnymi.

W Polsce na wynik banków wpływają wysokie koszty obciążeń i podatków, wyższe niż w innych sektorach bankowych w Europie. Np. składki na gwarantowanie depozytów i przymusowej restrukturyzacji są jedne z najwyższych na naszym kontynencie.

Źródło: BANK.pl