Banki i polityka inkluzywności
Karol Mórawski: Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o równość płci i zaangażowanie kobiet w zarządzaniu polskimi instytucjami finansowymi?
Małgorzata Romaniuk: Raport Zarządzanie Różnorodnością w Bankach Komercyjnych wykonany na zlecenie Komitet DEI przy Związku Banków Polskich przynosi odpowiedź na to pytanie. Zacznijmy od danych statystycznych, które zostały zebrane z 20 banków i opublikowane.
Wśród zatrudnionych w bankach dominują kobiety, które stanowią 67% ogólnego zatrudnienia. Jednak przyglądając się strukturze zatrudnienia, po stanowiskach, szybko dostrzeżemy jak udział kobiet zmniejsza się w ramach coraz wyższych stanowisk. W grupie pracowników merytorycznych udział kobiet wynosi 70%; średnia kadra zarządzająca – 58%; wyższa kadra zarządzająca – 41%. Można więc powiedzieć, że do tego momentu udział kobiet jest dominujący.
Natomiast przechodząc do poziomu zarządu, to analiza ich składów wskazała na duże dysproporcje pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn. Zaledwie 19% składów zarządów to kobiety, w przypadku siedmiu analizowanych banków w składzie zarządów banków nie zasiadała żadna kobieta. W składzie rad nadzorczych sytuacja wygląda lepiej, a mianowicie udział zasiadających w nich kobiet to 31% i tylko dwie rady nie miały w swoim składzie ani jednej kobiety.
Analizując przytoczone statystyki, jestem przekonana, że większość z nas ma poczucie, że potencjał obu płci nie jest wykorzystany w równym stopniu na poziomie zarządczym banków, a to ogromna strata dla naszego sektora. Kobiety mają inne kompetencje miękkie, wiedzę, doświadczenie niż mężczyźni, a ta różnorodność tworzy w ciałach zarządczych szczególną dynamikę, większą otwartość, daje szerszą perspektywę i bardziej kreatywne, innowacyjne myślenie, co skutkuje lepszą jakością decyzji i w konsekwencji wpływa pozytywnie na kondycję spółek.
Czytaj także: Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost
Jakie działania należy podjąć, by polska bankowość stała się bardziej inkluzywna pod względem polityki zatrudnienia? Czy bardziej skuteczne są mechanizmy regulacyjne (odgórne), czy może wewnętrzne inicjatywy samoregulacji w branży lub działania poszczególnych instytucji w tym zakresie?
W mojej ocenie różnorodność i wykorzystanie potencjału kobiet jest podstawą zrównoważonego rozwoju. Większość polskich instytucji finansowych w ramach regulacji ESG, która jest już dzisiaj nierozerwalną częścią każdej strategii biznesowej, dostrzega konieczność wzmacniania pozycji kobiet i dążenie do większej równości płci w gremiach, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje.
Banki świetnie dają sobie radę z badaniem różnorodności, nasz raport potwierdza ten stan, wiemy jaka jest obecnie sytuacja i ile mamy do zrobienia, aby powiedzieć, że polska bankowość jest inkluzywna, otwarta na równy udział obu płci w procesach zarządczych tymi instytucjami. Wierzę, że od uświadomienia sobie sytuacji zaczyna się wszystko, również każda zmiana.
Banki miały szansę w ramach wdrażania rozwiązań dla ESG – Social i trzeba przyznać, że niektóre z nich wykorzystały tę możliwość bardzo dobrze, zwiększając udział kobiet na najwyższych stanowiskach. Inne wciąż mają to zadanie przed sobą.
Patrząc jednak na dane statystyczne, które przytoczyłam oraz obserwując dane spółek notowanych na warszawskiej GPW za ostatnie 20 lat, nie widać istotnego przyrostu kobiet we władzach spółek, dlatego samoregulacje (dobre praktyki) i działania poszczególnych instytucji nie zmieniły w istotny sposób tego udziału.
Przed nami wdrożenie dyrektywy UE – tzw. women on boards – która ma na celu wprowadzenie przejrzystych procedur rekrutacji w spółkach, tak aby co najmniej 40% stanowisk dyrektorów nie wykonawczych lub 33% w połączonych organach wykonawczych i nie wykonawczych, czyli radzie nadzorczej i zarządzie łącznie było zajmowanych przez niedostatecznie reprezentowaną płeć.
Jestem przekonana, że takie rozwiązania w Unii Europejskiej było potrzebne już od dawna i dyrektywa zmieni status quo, ale więcej o tym, jak wygląda sektor bankowy dzisiaj, jak banki wdrażają ideę inkluzywności i czy to ma znaczenie m.in dla naszych inwestorów – porozmawiamy w czasie dyskusji panelowych w trakcie konferencji Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost.