ESG w sektorze bankowym: różnorodność to sposób na budowanie konkurencyjnych organizacji odpornych na zmiany

ESG w sektorze bankowym: różnorodność to sposób na budowanie konkurencyjnych organizacji odpornych na zmiany
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak instytucje finansowe rozwijają i wdrażają polityki zarządzania różnorodnością, czy utrwali się podział na banki dwóch prędkości w zarządzaniu DEI oraz o czym jeszcze będą dyskutować uczestniczki i uczestnicy konferencji Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost (23.05.2024) – mówi dla BANK.pl Marzena Zahlin, przewodnicząca prezydium Komitetu ds. Diversity and Inclusion przy Związku Banków Polskich.

Sektor finansowy tworzą ludzie i technologia. „Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost” to konferencja, w trakcie której będziemy rozmawiać o trendach w sektorze w kontekście wymogów regulacyjnych związanych ze zrównoważonym rozwojem w obszarze „S” i o tym, że innowacje to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą.

Spotkają się na niej zarządzający bankami, eksperci i wszyscy zainteresowani praktyką przywództwa transformacyjnego.

Różnorodność to dzisiaj już nie tylko kwestia wykorzystywania pełnego potencjału kreatywności zasobów ludzkich, ale przede wszystkim sposób na budowanie konkurencyjnych organizacji odpornych na zmiany w otoczeniu oraz osiągających lepsze wyniki w długim okresie.

Czytaj także: Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost

ESG – DEI – sektor finansowy

Wdrożenie polityk DEI jako immanentnej części budowania kultury organizacyjnej i zarządczej jest dla wielu instytucji po prostu racjonalnym wyborem, odpowiedzią na zmianę w oczekiwaniach pracowników, klientów oraz w coraz większym stopniu inwestorów.

Świetnie radzą sobie w tym obszarze spółki fintechowe, ale widzimy też, że jest na rynku część banków, która lepiej niż inne ten potencjał wykorzystuje i już dzisiaj buduje podstawy większej zwinności organizacji w przyszłości.

Instytucje finansowe rozwijają i wdrażają polityki zarządzania różnorodnością od wielu lat – w trakcie konferencji zaprezentujemy pierwszy przekrojowy raport pokazujący stan rozwoju sektora bankowego, porozmawiamy o wyzwaniach i uwarunkowaniach społeczno-kulturowych i legislacyjnych z perspektywy Polski i Europy.

Czytaj także: Jest projekt ustawy implementującej dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG

Skuteczne zarządzanie różnorodnością

Porozmawiamy o tym, jak szybko będą postępować zmiany, czy utrwali się podział na banki dwóch prędkości w zarządzaniu DEI, co stanowi największą przeszkodę we wdrożeniu regulacji związanych z dyrektywą 2022/2381 lub w raportowaniu Gender Pay Gap?

Czy większa transparentność w tym obszarze leży w interesie sektora oraz jakie zarządzający mają plany i rekomendacje praktycznej implementacji polityk zarządzania różnorodnością do 2026 roku? 

Jak sektor ocenia własną dojrzałość na tle europejskim, biorąc pod uwagę wyniki raportu i jaki kierunek, jakie tempo przyjmiemy w budowaniu sektora finansów jutra – z równością, innowacją.

Zapraszamy do udziału.

Źródło: BANK.pl