Autor: Witold Gadomski

moneta 2 zł, w tle banknoty i flaga UE
Gospodarka | Z rynku finansowego

Polskie finanse publiczne pod nadzorem Unii Europejskiej – czy kwota wolna od podatku nie będzie podwyższona?

W środę 19 czerwca ’24 Komisja Europejska zapowiedziała, że siedem krajów, w tym Polska, zostaną objęte procedurą nadmiernego deficytu. Procedura nadmiernego deficytu wymaga, aby dany kraj przedstawił plan działań naprawczych nadmiernego deficytu wymaga, aby dany kraj przedstawił plan działań naprawczych i polityk, którymi będzie się kierował, a także terminy ich osiągnięcia, jeśli chodzi o finanse publiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ
kobiety, mężczyźni, z podaniami o pracę, siedzący na krzesłach
Gospodarka | Rynek pracy

GUS o popycie na pracę w 2023 roku: o 18% r/r mniej nowo utworzonych miejsc pracy

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania popytu na pracę. Badanie jest reprezentacyjne i obejmuje ok. 622,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających przynajmniej jedną osobę. Dane pozyskiwane dostarczają informacji o popycie zrealizowanym i niezrealizowanym, czyli o liczbie i strukturze obsadzonych i wolnych miejsc pracy oraz miejscach pracy nowo utworzonych i zlikwidowanych.

CZYTAJ WIĘCEJ
napis World Bank na budynku, model mapy świata
Gospodarka | Z rynku finansowego

Global Economic Prospects: gospodarka światowa stabilizuje się po latach zawirowań

Jak wynika z nowego raportu Banku Światowego (Global Economic Prospects), wzrost gospodarczy na świecie stabilizuje się po globalnych zawirowaniach spowodowanych pandemią Covid-19 oraz agresją Rosji w Ukrainie i napięciami na Bliskim Wschodzie. W 2024 roku, podobnie jak w 2023 roku, wzrost może wynieść 2,6%. W styczniowym ’24 raporcie Bank Światowy przewidywał w tym roku globalny wzrost 2,4%. W latach 2025-2026 światowy wzrost gospodarczy może nieznacznie przyspieszyć do 2,7%, co jednak wciąż pozostanie poniżej średniego poziomu 3,1% odnotowanego w dekadzie przed pandemią.

CZYTAJ WIĘCEJ
Francja, flaga na tle ekranu giełdowego
Gospodarka | Z rynku finansowego

Strefa euro, Francja – gospodarcze skutki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Kurs euro i indeksy kilku europejskich giełd spadły w poniedziałek rano (10.06.2024) w związku z dobrymi wynikami partii skrajnie prawicowych w wyborach europejskich (m.in. Francja). Euro straciło do dolara 0,5%, a kurs waluty spadł do najniższego od miesiąca poziomu. Zahamowanie integracji europejskiej może w dłuższym okresie osłabić wzrost gospodarczy i stwarzać stałą presję na kurs euro.

CZYTAJ WIĘCEJ
EBC, ECB
Z rynku finansowego

Niższe stopy procentowe w strefie euro – kto skorzysta, kto straci

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu podstawowej stopy procentowej o 0,25 pkt proc. do 3,75% była powszechnie oczekiwana po „gołębich” wypowiedziach kilku prezesów krajowych banków centralnych strefy euro. EBC był od listopada 2023 roku, gdy zakończył cykl podwyżek stóp, pod rosnącą presją polityczną, aby zaczął je obniżać i zapobiegł recesji. Decydenci w EBC na to odpowiadali, że działania banku będą „zależne od danych”. W ostatnich miesiącach inflacja spadła do 2,4%, co uzasadnia wczorajszą (6.06.2024) obniżkę stóp, ale nie jest ona wystarczająco niska, by można się spodziewać dalszych obniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ
sygnalizator uliczny , czerwone światło, w t;e flaga Niemiec
Z rynku finansowego | Nieruchomości

EBC reaguje na kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych – niemieckie banki w kłopotach?

Europejski Bank Centralny (EBC) przed trzema laty rozpoczął przegląd ekspozycji 32 europejskich banków na kredyty na nieruchomości komercyjne. Następnie zawęził tę grupę do 15 banków z takich krajów, jak Niemcy, Francja, Włochy, Cypr i Słowenia. Przeanalizował różne czynniki wpływające na zdolność firm do spłaty kredytów, takie jak wyższe koszty budowy, rosnące stopy procentowych oraz różnicę w wycenie budynków w najlepszych lokalizacjach i mniej pożądanych.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz banku na tle budynku, napis BASEL III
Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Unia Europejska przyjmuje nowe zasady Bazylei III

W czwartek (30.05.2024) Rada Europejska przyjęła nowy zbiór zasad w ramach standardów Bazylea III. Ich celem jest zwiększenie odporności sektora bankowego, wzmocnienie nadzoru i usprawnienie zarządzania ryzykiem. Stanowi to ostatni krok w procedurze wykonawczej. Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na transpozycję dyrektywy do ustawodawstwa krajowego, a rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
stos monet na tle flagi Polski
Gospodarka | Z rynku finansowego

Ministerstwo Finansów: dochody budżetu nareszcie szybko rosną

W pierwszym kwartale 2024 roku dochody budżetu były o 17,5% wyższe niż w pierwszym kwartale 2023 roku, a dochody podatkowe wyższe aż o 20,3%. Szczególnie szybko rosły dochody z VAT – o 27,3% oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – o 22%, poinformowało Ministerstwo Finansów. Najniższą dynamikę miały wpływy z akcyzy, które wzrosły w porównaniu z rokiem 2023 tylko o 3,4%.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 31