Autor: Witold Gadomski

Witold Gadomski
Komentarze ekspertów | Z rynku finansowego

Inflacja CPI – inflacja HICP, jaka to różnica?

Biuro Prasowe NBP zamieściło na Twitterze, następujący wpis: „Biuro Prasowe NBP informuje, że ostatnia decyzja RPP zgodnie z zapowiedzią została dokonana przy inflacji rocznej poniżej 10%. Banki centralne wpływają na rynki finansowe i inne podmioty gospodarcze oraz gospodarstwa domowe przekazując im precyzyjne i wiarygodne informacje o stanie gospodarki oraz o zamierzeniach banku.
Wpis Biura Prasowego NBP nie poprawi wiarygodności naszego banku centralnego, pisze Witold Gadomski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Z rynku finansowego

Spory polityków o prywatyzację najstarszego włoskiego banku

Wicepremier Włoch Antonio Tajani, który przejął przywództwo partii Forza Italia po śmierci jej założyciela Silvio Berlusconiego, oświadczył na corocznej międzynarodowej konferencji gospodarczej, organizowanej przez firmę konsultingową Ambrosetti nad brzegiem jeziora Como, że jego partia popiera proces prywatyzacji. Zapowiedział też przyspieszenie sprzedaży pakietu kontrolnego akcji w najstarszym włoskim banku Banca Monte dei Paschi di Siena SpA.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty, kalkulator, napis inflacja
Gospodarka | Komentarze ekspertów | Z rynku finansowego

Daleko do końca inflacji

Wywieszony na ścianie Narodowego Banku Polskiego baner głoszący, że „dzięki NBP Polska jest na dobrej drodze, już od 4 miesięcy ceny prawie się nie zmieniły!”, bulwersuje ekonomistów. Poważne banki centralne nie uprawiają propagandy i nie chwalą się publicznie swoimi osiągnięciami, zwłaszcza, gdy są wątpliwe, lecz rzetelnie i bez emocji komunikują się z rynkiem, pisze Witold Gadomski.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 27