Wzrost płacy minimalnej dobija firmy?

Wzrost płacy minimalnej dobija firmy?
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku już ponad 90 tys. przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność. W praktyce oznacza to likwidację firm. Głównymi przyczynami są wysokie koszty energii, a także szybko rosnące koszty wynagrodzeń i poziom płacy minimalnej.

Średnie krajowe wynagrodzenia oraz wysokość płacy minimalnej wpływają na wysokość składek na ZUS płaconych przez przedsiębiorców. Rosnąca płaca minimalna – podnoszona 2 razy do roku przez rząd – wpływa też na średnie wynagrodzenia.

Dlatego organizacje reprezentujące przedsiębiorców zaniepokoiły się zapowiedzią skokowego wzrostu płacy minimalnej. Przed kilkoma dniami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zaproponowała, aby płaca minimalna wynosiła 60% przeciętnego wynagrodzenia.

– To jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego. Projekt ustawy w tej sprawie został przesłany do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedziała pani minister.

Przedsiębiorcy zaniepokojeni

Negatywnie na temat tej propozycji wypowiedziała się Konfederacja Lewiatan.

– Podwyżka płacy minimalnej do 60% średniego wynagrodzenia może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorstw, doprowadzić do dalszego spłaszczenia wynagrodzeń czy wzrostu szarej strefy. Dominujący głos w ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia powinni mieć partnerzy społeczni – stwierdził profesor Jacek Męcina, doradca Konfederacji Lewiatan.

Ekspert przypomniał, że w ostatnich latach płaca minimalna rosła w tempie bardzo szybkim tj. 20% w 2023 roku i ok. 19% w 2024 roku. Po 1 lipca wyniesie 4300 zł i będzie to stanowiło blisko 54% przeciętnego wynagrodzenia.

Płaca minimalna, jak to jest w Europie?

Spośród 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej 22 mają krajową płacę minimalną. Nie mają jej Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja. Cypr wprowadził takie rozwiązanie na początku ubiegłego roku. Płacy minimalnej nie mają też kraje EFTA: Norwegia, Islandia i Szwajcaria.

Wysokość płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowana. Waha się od 477 euro w Bułgarii do 2571 euro miesięcznie w Luksemburgu.

Poza Luksemburgiem płacę minimalną wyższą niż 2000 euro mają też: Irlandia, Holandia i Niemcy, zaś w granicach od 1000 do 2000 euro: Belgia, Francja, Hiszpania, Słowenia i Cypr.

Po lipcowej podwyżce do tej grupy dojdzie też Polska. Inne kraje Unii Europejskiej w naszej części kontynentu mają place minimalne znacznie niższe: Czechy 764 euro, Słowacja 750 euro, Węgry 700 euro.

Według danych OECD w roku 2022 poziom cen towarów i usług nabywanych przez gospodarstwa domowe w Polsce wynosił 59% poziomu krajów strefy euro.

Oznacza to, że realna wartość płacy minimalnej od lipca wyniesie w Polsce ok. 1700 euro i będzie zbliżona do minimalnej płacy we Francji.  

  

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl