Strefa euro, Francja – gospodarcze skutki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Strefa euro, Francja – gospodarcze skutki wyborów do Parlamentu Europejskiego
Fot. stock.adobe.com / natanaelginting
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kurs euro i indeksy kilku europejskich giełd spadły w poniedziałek rano (10.06.2024) w związku z dobrymi wynikami partii skrajnie prawicowych w wyborach europejskich (m.in. Francja). Euro straciło do dolara 0,5%, a kurs waluty spadł do najniższego od miesiąca poziomu. Zahamowanie integracji europejskiej może w dłuższym okresie osłabić wzrost gospodarczy i stwarzać stałą presję na kurs euro.

Najbardziej szokujący dla rynków jest sukces Zjednoczenia Narodowego we Francji, które zdobyło ponad 30% głosów. W efekcie prezydent Emmanuel Macron rozwiązał Parlament i zarządził przedterminowe wybory, co  zwiększyło niepewność w drugiej co do wielkości gospodarce Unii Europejskiej.

Akcje największych francuskich banków BNP Paribas SA, Societe Generale SA i Credit Agricole straciły w poniedziałek ponad 5%.

Akcje ubezpieczyciela Axa spadły o 2,2%, a spółki zarządzającej aktywami Amundi o 2,1%. Oprócz banków traciły także spółki sektorów budowlanego i materiałowego.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Francji wzrosła o 5,5 punktu bazowego, do 3,170% co wynika z obaw o stan finansów publicznych tego kraju.

Wzrosła także o 1 punkt bazowy rentowność niemieckich 10-letnich Bundów do 2,630%. Rentowność włoskich obligacji, która jest uważana za barometr ryzyka politycznego w strefie euro, wzrosła o 0,09 pkt proc. do 4,04%.

Czytaj także: Niższe stopy procentowe w strefie euro – kto skorzysta, kto straci

Francja z procedurą nadmiernego deficytu?

Pod koniec czerwca Francja, podobnie jak kilka innych krajów, w tym Polska, może zostać objęta procedurą nadmiernego deficytu i konieczna będzie konsolidacja fiskalna, która po ewentualnym zwycięstwie w wyborach parlamentarnych Zjednoczenia Narodowego może być trudna do przeprowadzenia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego nastąpiły zaledwie tydzień po tym, jak agencja S&P Global obniżyła rating kredytowy Francji do podwójnego AA-, powołując się na obawy dotyczące deficytu budżetowego.

Plan ograniczenia deficytu publicznego z 5,5% PKB w 2023 roku do 3% w 2027 roku nie wydawał się ekspertom wiarygodny. Teraz wygląda jeszcze mniej wiarygodnie.

Czytaj także: EBC reaguje na kryzys na rynku nieruchomości komercyjnych – niemieckie banki w kłopotach?

Wybory europejskie a polityka obronna i ochrony klimatu

Stosunkowo dobre wyniki skrajnej prawicy mogą wpłynąć na europejską politykę klimatyczną i obronną.

Większość ugrupowań skrajnie prawicowych jest sceptyczna wobec zbyt ambitnym celom klimatycznym, a także nie godzi się na zwiększanie wydatków zbrojeniowych i większą pomoc dla Ukrainy.

W efekcie może to osłabić inwestycje w  zieloną energię, produkcję pojazdów elektrycznych, firmy obronne i przemysłowe oraz duże banki. 

Producenci samochodów mogą skorzystać na rosnącym poparciu dla radykalnej prawicy, ale mogą doświadczyć wahań w związku ze zmianami polityki dotyczącymi limitów emisji, wyznaczonymi przez Zielony Ład.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl