EBC jest gotowy do obniżania stóp procentowych

EBC jest gotowy do obniżania stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com / Rokas
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zdaniem głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego Philipa Lane’a EBC jest na dobrej drodze do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w przyszłym miesiącu, ale będzie musiał utrzymać restrykcyjną politykę do końca 2024 roku.

Pytany przez dziennikarza „Financial Times” o decyzje, które mogą być podjęte na spotkaniu Rady Prezesów EBC 6 czerwca ’24 – powiedział:

„O ile nie będzie większych niespodzianek, sytuacja którą obecnie mamy umożliwia obniżenie najwyższego poziomu restrykcji”.

Czytaj także: EBC ostrzega przed wysokim zadłużeniem i zbyt łagodną polityką fiskalną

Inflacja w Europie szybciej spadała niż w USA

Philip Lane tłumaczył fakt, że w Europie inflacja spada szybciej niż w USA tym, że wcześniej strefa euro była silniej dotknięta szokiem energetycznym wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę.

„Radzenie sobie z wojną i problemem energetycznym było kosztowne dla Europy” – powiedział. „Ale jeśli chodzi o ten pierwszy krok [rozpoczęcie obniżek stóp procentowych], to jest znak, że polityka pieniężna przynosi rezultaty, zapewniając odpowiedni spadek inflacji. W tym sensie uważam, że odnieśliśmy sukces”.

Możliwość rozpoczęcia obniżek stóp zasygnalizował też prezes Banku Centralnego Finlandii Olli Rehn, który przemawiając w poniedziałek (27.05.2024)  podkreślił, że „inflacja w sposób trwały zbliża się do celu na poziomie 2%”.

„W czerwcu nadszedł zatem czas na złagodzenie nastawienia polityki pieniężnej i rozpoczęcie obniżek stóp procentowych” – dodał.

Inflacja w strefie euro spadła z ponad 10% w 2022 roku do trzyletniego minimum na poziomie 2,4% w kwietniu 2024 roku. Oczekuje się jednak, że dane za maj ’24 będą gorsze – inflacja wyniesie 2,5%.

Czytaj także: Prezes NBP: realne stopy procentowe w Polsce jedne z najwyższych w Europie

Decyzja EBC zależy od tzw. stopy neutralnej

Inwestorzy obstawiają, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu EBC obniży referencyjną stopę depozytową o ćwierć p.p. z rekordowo wysokiego poziomu 4 procent.

Niektórzy analitycy ostrzegają jednak, że jeśli EBC będzie wcześniej niż Fed obniżał stopy procentowe może to spowodować deprecjację euro i wzrost inflacji poprzez podniesienie cen importu.

To, do jakiego ostatecznie poziomu EBC obniży stopy procentowe, zależeć będzie  od oceny analityków Banku na jakim poziomie jest tzw. stopa neutralna, czyli punkt, w którym równoważą się oszczędności i inwestycje, moce produkcyjne są w pełni wykorzystane, a inflacja jest w celu, wyznaczonym przez EBC. Szacunki dotyczące stopy neutralnej są różne.

Według Philipa Lane’a to poziom 2%, chociaż może być wyższy, jeśli transformacja energetyczna lub sztuczna inteligencja spowodują gwałtowny wzrost w inwestycji.

W 2024 roku stopy procentowe obniżyły banki centralne Szwajcarii, Szwecji, Czech i Węgier, uznając, że uzasadnia to spadek inflacji.

Na razie obniżek nie zapowiadają: Rezerwa Federalna USA i Bank Anglii, a Bank Japonii będzie raczej podnosił niż obniżał stopy.

Czytaj także: Węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami rynku

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl