Klienci wracają do funduszy inwestycyjnych: sprzedaż netto w czerwcu wyniosła +2,6 mld złotych

Klienci wracają do funduszy inwestycyjnych: sprzedaż netto w czerwcu wyniosła +2,6 mld złotych
Fot. stock.adobe.com / Phongphan Supphakank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czerwiec był kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla rynku funduszy inwestycyjnych. Sprzedaż netto w czerwcu 2020 to blisko +2,6 mld. Jest to najwyższa sprzedaż w tym roku oraz najwyższa od marca 2015.

#IZFiA: Odrobione zostało już 18 proc. umorzeń netto z dwóch najsłabszych miesięcy bieżącego roku (marzec, kwiecień) #COVID19 #FunduszeInwestycyjne #TFI

Optymistyczne dane do IZFiA przekazały Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych za ostatni miesiąc. Wynika z nich, że trwa powrót klientów do powierniczych rozwiązań oszczędnościowych.

Saldo samych funduszy dłużnych i krótkoterminowych dłużnych wyniosło +2,1 mld zł, sprzedaż funduszy akcyjnych również utrzymuje się na dodatnim poziomie (+0,2 mld zł), podobnie jak funduszy mieszanych (+0,5 mld zł).

Aktywa rosną

Rosną również aktywa polskich funduszy inwestycyjnych, w pierwszym kwartale był to wzrost o 5,8 proc. (+14 mld zł). Przyczyną tych wzrostów była zarówno wysoka sprzedaż, jak i odbicie na rynkach finansowych.

Czytaj także: Fundusze inwestycyjne: niemal wszystkie kategorie zakończyły czerwiec na plusie

‒ Jak oczekiwaliśmy, klienci coraz chętniej lokują swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych, które zyskują na popularności ze względu na dobre wyniki inwestycyjne, jak również dzięki wprowadzeniu programu PPK.

W warunkach niskich stóp procentowych oraz przy spadku atrakcyjności rynku nieruchomości, fundusze jawią się jako bardzo korzystna alternatywa zwłaszcza, że inwestorem funduszu detalicznego można zostać już od bardzo niewielkiej kwoty 100 zł.

Jest to zatem produkt kierowany do szerokiej grupy odbiorców. Warto pamiętać, że klienci mogą wybierać wśród bardzo bogatej oferty: na koniec 2019 roku na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce działało ponad 680 funduszy i subfunduszy otwartych (FIO lub SFIO) oraz 733 fundusze zamknięte (FIZ) ‒ mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFIA.

Czytaj także: GUS: wynik finansowy netto TFI wzrósł o 4 proc. rdr, do 943 mln zł, w 2019 r.

Odrobione 18% umorzeń za marzec i kwiecień

Łączna sprzedaż netto funduszy inwestycyjnych od znamiennego dla całej gospodarki marca 2020 wyniosła w maju i czerwcu łącznie +4,2 mld zł.

Zatem odrobione zostało już 18 proc. umorzeń netto z dwóch najsłabszych miesięcy bieżącego roku (marzec, kwiecień).

 Pełny raport sprzedaży oraz dane statystyczne z aktywów znajdują się w serwisie internetowym IZFiA pod adresem: https://www.izfa.pl/raporty

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami / IZFiA