OFE w lutym zarobiły średnio 6,1 procent

OFE w lutym zarobiły średnio 6,1 procent
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, po słabszym styczniu, w lutym zarobiły średnio 6,1%. Wynik 12-miesięczny wynosi 36,4%, czytamy w informacji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Najwyższą stopę zwrotu wypracował PKO BP Bankowy OFE (6,8%), który także w horyzoncie 12-
miesięcznym może pochwalić się najwyższym wynikiem (37,8%). Powyżej 37% zarobiło w tym czasie
łącznie 5 funduszy. Najsłabiej w tym okresie, jak i w samym lutym, wypadło OFE PZU „Złota Jesień”.

Wartość aktywów w OFE najwyższa od 2014 roku

W lutym wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła o 5,7%, czyli aż o 11,8 mld zł do 217,5 mld zł – najwyższego poziomu od reformy OFE w lutym 2014 roku. Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 12,3 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS-em.

„W lutym OFE wykorzystały istniejącą koniunkturę, by dalej pomnażać oszczędności emerytalne swoich członków. Osiągnęły zysk w wysokości 6,1% w horyzoncie miesięcznym, z kolei w dłuższych okresach to odpowiednio 9,8% w okresie trzymiesięcznym i 36,4% w ciągu ostatniego roku. Członkowie OFE mogą być zadowoleni z takich wyników, inne formy oszczędzania poza rynkiem kapitałowym nie wydają się oferować takich stóp zwrotu. ” – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE i dodaje:

„Po ostatnich wzrostach warto sprawdzić, ile obecnie mamy w OFE środków, czy nasze dane kontaktowe są aktualne oraz czy nasze dyspozycje w zakresie zagospodarowania środków na wypadek śmierci odzwierciedlają naszą aktualną wolę”.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 769,74 mln zł w ramach tzw. suwaka – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS. Jest to transfer lutowy, a przelewy są za styczeń.

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE, PAP BIZNES