13. miesięcy z rzędu rosną aktywa zarządzane przez krajowe TFI

13. miesięcy z rzędu rosną aktywa zarządzane przez krajowe TFI
Fot. stock.adobe.com / czchampz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aktywa funduszy inwestycyjnych w marcu wzrosły o 6,7 mld zł do 338,9 mld zł. Marzec był 13. miesiącem z rzędu, kiedy wzrosły aktywa pod zarządzaniem krajowych TFI - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy .pl.

„Nieprzerwanie już od 13 miesięcy trwa dobra passa w branży TFI. W marcu kontynuowane były napływy do funduszy. Równocześnie także koniunktura dopisała. Na światowych giełdach kwitła hossa, zarobić można było też na obligacjach. Drożało również złoto i srebro” – napisano w raporcie.

Aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce, marzec 2024, źródło: IZFiA, raport kwartalny

Do funduszy inwestycyjnych cały czas płyną pieniądze od inwestorów

„Szacujemy, że wyniki zarządzania powiększyły w marcu stan aktywów krajowych funduszy łącznie o ok. 2,1 mld zł. Solidne były też napływy. W ubiegłym miesiącu fundusze inwestycyjne pozyskały łącznie niemal 3,9 mld zł nowego kapitału, z czego aż 3,1 mld zł trafiło do funduszy detalicznych. Jedynie fundusze niedetaliczne odnotowały nieznaczną przewagę wypłat – o 0,01 mld zł” – dodano.

Wzrost aktywów funduszy dłużnych sięgnął w marcu niemal 3,5 mld zł (+2,9 proc. mdm). W przypadku funduszy dłużnych polskich aktywa przekroczyły 114,8 mld zł i tym samym pobiły rekord wszech czasów z kwietnia 2021 r., kiedy warte były 111,7 mld zł. Aktywa funduszy dłużnych zagranicznych wynosiły na koniec marca niemal 8,7 mld zł.

W marcu aktywa funduszy akcyjnych wzrosły o niemal 0,8 mld zł (+2,1 proc. mdm) i na koniec miesiąca wyniosły 37,9 mld zł.

Wartość aktywów funduszy mieszanych wzrosła w marcu o ponad 0,5 mld zł (+1,2 proc. mdm).

Źródło: PAP BIZNES, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami / IZFiA