ZBP: złożono 47,2 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, podpisano ok. 12 tys. umów

ZBP: złożono 47,2 tys. wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, podpisano ok. 12 tys. umów
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% złożono 47,2 tys. wniosków i podpisano ok. 12 tys. umów według stanu na 21 września ‘23, poinformowała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka.

„Na dzień 21 września ’23 w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% złożono 47 249 wniosków, liczba podpisanych umów wyniosła 11 993” – powiedziała Agnieszka Wachnicka podczas telekonferencji.

„Widzimy przyśpieszenie liczby podpisywanych umów. W ciągu ostatniego tygodnia ich liczba przyrosła o ponad 2 tys. Do Programu dołączają kolejne banki, w ostatnim czasie także duży bank komercyjny – mBank” – dodała.

Jej zdaniem, do końca roku do programu dołączą jeszcze 1-2 banki.

Jak poinformowała wiceprezes ZBP, średnia wartość kredytu w ramach tego programu to 389 tys. zł, co oznacza, że podpisane w ramach Programu umowy kredytowe opiewają na ok 4,7 mld zł.

Czytaj także: Pierwszy z polskich banków kontrolowanych przez kapitał zagraniczny dołączył do programu Bezpieczny Kredyt 2%

ZBP: podpisano 2 737 umów o prowadzenie Konta Mieszkaniowego

Klienci banków założyli 2 737 Kont Mieszkaniowych do 21 września ‘23, poinformowała również wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

„Mamy do 21 września ’23 zawartych 2 737 umów na rachunki mieszkaniowe.

Jak widać, Polacy zainteresowali się formą długoterminowego oszczędzania na mieszkanie” – powiedziała Agnieszka Wachnicka podczas telekonferencji.

Czytaj także: Już 900 Kont Mieszkaniowych w PKO Banku Polskim

Program Bezpieczny Kredyt 2% dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od 1 lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Konto Mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia Kont Mieszkaniowych.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.

Czytaj także: Bezpieczny Kredyt 2%, na co uważać?

Źródło: ISBnews