ZBP: proponowane zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oznaczają zaostrzenie polityki kredytowej banków

ZBP: proponowane zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oznaczają zaostrzenie polityki kredytowej banków
Mieszkania, StockAdobe, autor: ErOn,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich ocenia, że proponowane zmiany w systemie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) skutkować będą zaostrzeniem polityki kredytowej przez banki, a wprowadzenie w wakacjach kredytowych parametru raty do dochodu może oznaczać konieczność dopłat na FWK ponad 4 mld zł rocznie.

„Przewymiarowanie dostępności FWK poprzez zbyt niskie RdD (obniżenie do 40 z 50 proc. – PAP) oraz zbyt wysoki parametr minimalnego dochodu rozporządzalnego po odjęciu kosztów obsługi kredytu wymuszą na bankach dokonanie zmiany polityki kredytowej skutkujące jej zaostrzeniem, co przełoży się na ograniczenie zdolności kredytowej i obniżenie dostępności kredytów:

– banki nie będą mogły, ze względów ostrożnościowych, udzielać kredytów tym osobom, które na moment aplikowania o kredyt spełniają przesłanki dostępu do wsparcia w ramach FWK;

– spadnie dostępna kwota kredytu dla wszystkich grup kredytobiorców (średnio o 20-30 proc. dla gospodarstw 2- i 3-osobowych);

– uderzy to szczególnie w rodziny wielodzietne, gdzie dostępna kwota kredytu może obniżyć się nawet o ponad 70 proc. (dla gospodarstw 5-osobowych)” – napisano.

Czytaj także: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to najlepsza forma pomocy osobom mającym problemy ze spłatą kredytów

ZBP o wskaźnikach regulujących dostęp do FWK

Według Związku Banków Polskich kalibracja systemu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców powinna być dokonana w oparciu o szereg symulacji.

„Przy doborze granicznych wartości RdD należy uwzględnić poziomy RdD, przy jakich były udzielane kredyty obecnie aktywne w portfelach banków.

Wskaźniki zabezpieczające dochód pozostający w gospodarstwie domowym na osobę nie powinny stać w kolizji ze stosowaną praktyką określania zdolności kredytowej oraz tworzyć sytuacji, w której o wsparcie z FWK będą występować kredytobiorcy faktycznie go niepotrzebujący” – ocenia ZBP.

Czytaj także: Prof. Waldemar Rogowski o wakacjach kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Ograniczenie dostępu do wakacji kredytowych

Związek Banków Polskich zwraca uwagę, że czynnikiem potencjalnie zwiększającym wykorzystanie wsparcia w ramach FWK będzie ograniczenie dostępu do wakacji kredytowych poprzez zastosowanie kryterium RdD > 35 proc.

„Może to oznaczać konieczność dokonania dopłat do Funduszu na poziomie przekraczającym 4 mld zł rocznie, co nie zostało ujęte w Ocenie Skutków Regulacji” – dodano.

Czytaj także: Nowe wakacje kredytowe w opinii KNF

Źródło: PAP BIZNES