Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych o bankach spółdzielczych
![Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych o bankach spółdzielczych Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych o bankach spółdzielczych](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_576/https://bank.pl/wp-content/uploads/2025/01/Krystyna-Skowronska-1024x576.jpg)
„Bankowość spółdzielcza jest najbliżej ludzi i to jest rzecz niezwykle istotna dla środowiska lokalnego” – mówiła Krystyna Skowrońska.
Jak zauważyła wyzwaniem dla banków spółdzielczych w Polsce są skomplikowane przepisy i rekomendacje powstające w Unii Europejskiej.
Jej zdaniem rozporządzenia i dyrektywy, które mają być wdrożone dla zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego systemu bankowego muszą uwzględniać zasadę proporcjonalności w odniesieniu do bankowości spółdzielczej.
Czytaj także: Prezes ZBP o bankach spółdzielczych i zasadzie proporcjonalności
Bezpieczny bank spółdzielczy
„Bank spółdzielczy po pierwsze ma być bankiem bezpiecznym, odpornym na cyberataki. Po drugie ma być świetnym bankiem, który daje możliwość zaciągania kredytów samorządom i przyczynia się do rozwoju środowiska lokalnego” – zaznaczyła.
„Jeśli bank spółdzielczy zarobi, to także zarobi społeczność lokalna, także dlatego, że część podatku od zarobków banku będzie szła do samorządu, a zatem społeczność lokalna będzie miała dodatkowe pieniądze” – wyjaśniała Krystyna Skowrońska.
Odnosząc się do regulacja DORA, która weszła w życie w połowie stycznia stwierdziła, że należy rozmawiać z Komisją Nadzoru Finansowego o proporcjonalności przepisów w zakresie tej regulacji.
„Nadzór musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie przepisy związane z DORA muszą być tak restrykcyjne w odniesieniu do banków spółdzielczych” – mówiła.
Czytaj także: Wiceminister rolnictwa o bankach spółdzielczych, bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym
WIBOR i nowy wskaźnik referencyjny
Kolejną ważną sprawą dla banków, w tym spółdzielczych jest kwestia wskaźnika WIBOR.
Krystyna Skowrońska stwierdziła, że wcześniej wskaźnik ten nie był krytykowany. Oczekuje wydania takiego rozwiązania prawnego dotyczącego WIBOR, które nie będzie podlegało dalszej dyskusji.
Wskazała na problem z aneksowaniem starych umów na kredyty hipoteczne, gdzie WIBOR będzie zastępowany nowym wskaźnikiem.