UOKiK wszczął postępowania antyzatorowe względem 51 przedsiębiorców

UOKiK wszczął postępowania antyzatorowe względem 51 przedsiębiorców
Tomasz Chróstny Fot. UOKiK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wszczął w czerwcu br. postępowania w sprawie zatorów płatniczych względem 51 dużych przedsiębiorców, poinformował Urząd. Celem działań jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, szczególnie mikro, małych i średnich.
Prezes @UOKiKgovPL Tomasz Chróstny wszczął w czerwcu postępowania w sprawie zatorów płatniczych względem 51 dużych przedsiębiorców #UOKiK #ZatoryPłatnicze

„Wszczęcie postępowań poprzedziła żmudna praca analityczna. Zidentyfikowaliśmy obszary rynku, w których ryzyko powstawania zatorów płatniczych jest największe. Dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zbadaliśmy blisko milion transakcji z udziałem prawie 100 tys. przedsiębiorców, które pozwoliły na dalsze wyodrębnienie 51 podmiotów, które podejrzewamy o największe zaległości w płatnościach” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Koronawirus „podleczył” zatory płatnicze firm >>>

Jak zostali wytypowani przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy zostali wytypowani po analizie informacji dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień w I kw. 2020 roku, uzyskanych z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Wśród wytypowanych do postępowań podmiotów są duże firmy działające na terenie Polski – m.in. producenci słodyczy, sprzętu AGD, odzieży czy firmy logistyczne.

„Zgodnie z oceną skutków regulacji do ustawy w 2020 roku planowano realizację 50 postępowań antyzatorowych. Naszym celem na nadchodzące półrocze jest co najmniej potrojenie tej liczby poprzez sprawną realizację procedur analitycznych w toku postępowania” – dodał Chróstny.

Szerszy dostęp do danych

Jak przypomniano w komunikacie, dzięki ustawowemu, szerszemu dostępowi do danych, UOKiK ma szansę skutecznie identyfikować i przeciwdziałać zatorom płatniczych, a także podjąć interwencję na rynku. Prezes Urzędu może interweniować, jeśli suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł (od 2022 r. będzie to 2 mln zł). Dotyczy to zaległości z umów zawartych po 1 stycznia 2020 r. lub wcześniej, jeśli płatność stała się wymagalna w 2020 r.

Poprawa płynności finansowej polskich firm

„Celem nowych przepisów i naszych działań jest poprawa płynności finansowej polskich firm. To warunek niezbędny dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich pracowników. Dlatego walkę z opóźnieniami w płatnościach traktuję jako jeden z priorytetów Urzędu” – zaznaczył Chróstny.

Zatory płatnicze polegają na znaczących opóźnieniach w regulowaniu odroczonych płatności za dostawę towarów lub usług kontrahentom. To jeden z największych problemów polskiej gospodarki. Nieterminowe płatności i zbyt długie terminy zapłaty zwiększają również koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a w najtrudniejszych sytuacjach mogą prowadzić do upadłości lub likwidacji dotkniętych nimi przedsiębiorców.

Czytaj także: Zamienić należności na gotówkę, sposób na odzyskanie płynności firmy w czasie koronawirusa >>>

„Sankcja, jaka grozi przedsiębiorcom, jest sumą jednostkowych kar za każdą należność nieuregulowaną lub zapłaconą po terminie. Pojedyncze kary obliczane są według specjalnego wzoru, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wielkości długu i czasu opóźnienia w płatności” – podano w komunikacie.

UOKiK poinformował także, że „zmierza do końca postępowanie wyjaśniające, dotyczące praktyk związanych z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej przez blisko 100 największych podmiotów z branży rolno-spożywczej”. Jednym z badanych wątków są również nadmierne opóźnienia w płatnościach. Postępowania zostały wszczęte przed możliwym podjęciem działań w oparciu o przepisy antyzatorowe, wymagające uprzednio dostarczenia danych przez Krajową Administrację Skarbową. Warto wspomnieć, że w ciągu kilku dni od podjęcia interwencji przez Prezesa UOKiK do rolników i dostawców trafiło ok. 400 mln przeterminowanych należności.

Źródło: ISBnews