Stopa bezrobocia w grudniu ’23 wyniosła 5,1 proc., ale w lecie spadnie poniżej 5 proc.

Stopa bezrobocia w grudniu ’23 wyniosła 5,1 proc., ale w lecie spadnie poniżej 5 proc.
Fot. stock.adobe.com / stokkete
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopa bezrobocia w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 788,2 tys. wobec 773,4 tys. osób miesiąc wcześniej.

Resort rodziny i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,1 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że w grudniu stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc.

wykres bezrobocie w Polsce grudzień 2023, GUS
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Związek pomiędzy inflacją a poziomem zatrudnienia już nie taki oczywisty

PIE: stopa bezrobocia może sezonowo wzrosnąć do ok. 5,3 proc.

„Nadchodzące miesiące przyniosą sezonowy wzrost stopy bezrobocia do około 5,3 proc. Część zmian związana będzie ze zwolnieniami – spowolnienie gospodarcze państw Unii Europejskiej oraz zastój w przemyśle zmuszają firmy do ograniczania zatrudnienia” – ocenił w komentarzu do danych GUS ekonomista PIE Jakub Rybacki.

Jego zdaniem taki obraz potwierdzają m. in. dane REGON, które wskazują, że liczba małych i średnich firm od grudnia 2022 r. zmalała o kolejno 1,2 i 0,7 proc. – podmioty te zredukowały działalność i spadły do niższej kategorii w klasyfikacji.

„Tendencje te prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez I kwartał, choć nie powinny być dotkliwe” – dodał.

Analityk PIE uważa, że dane GUS wskazują na niewielkie ryzyko trwałego wzrostu bezrobocia.

„Liczba osób, które opuszczają szeregi bezrobotnych pozostała stabilna na przełomie roku – to około 55-60 tys. osób w skali miesiąca. Także liczba zakładów pracy deklarująca zwolnienia grupowe jest niewielka – w listopadzie były to 153 firmy likwidujące 21,9 tys. miejsc pracy. Liczba likwidowanych etatów wzrosła o 13 proc. względem ubiegłego roku” – napisał ekonomista PIE.

Czytaj także: Raport Specjalny – IT@BANK 2023 | AI | Czy roboty wyślą nas na bezrobocie?

Lewiatan: sezonowe drgnięcie w bezrobociu

„Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wzrosła o 0,1 pkt proc. do poziomu 5,1%. Nie psuje to w żaden sposób bardzo dobrego obrazu rynku pracy, który  okazał się w 2023 r. najbardziej odpornym elementem naszej gospodarki. Nie straszne mu były zawirowania w produkcji, czy spowolnienia konsumpcji.

Trzeba jednak pamiętać, że na nasz rynek pracy oddziałuje silnie jeden czynnik – demografia. W konsekwencji starzenia się społeczeństwa stopa bezrobocia, czy wskaźniki zatrudnienia będą stabilne lub będą odpowiednio malały i rosły” – czytamy w komentarzu Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana.

„Ten niewielki, grudniowy, wzrost bezrobocia wynika mimo wszystko z lekkiego pragmatyzmu pracodawców, którzy wolą nie zatrudniać na pojawiające się w firmach wakaty z obawy o głębszy spadek koniunktury.
Na tę wstrzemięźliwość przedsiębiorców wskazuje Barometr Ofert Pracy, który podaje liczbę ogłoszeń o zatrudnieniu publikowanych w Internecie.  W grudniu 2023 r. zmniejszył się o on 6,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz był niższy o ponad 21% w stosunku do grudnia 2022 r. Na niemal identyczne spadki wskazuje raport firmy Grant Thornton” – dodaje ekspert .

„Czy to oznacza, że rynek pracy „popsuje się” w 2024 r. Prawdopodobnie przez większość roku stopa bezrobocia rejestrowanego będzie oscylowała przy obecnych 5,5%. W okresie letnim powinniśmy pobić historyczne minimum i zejść nawet do poziomu poniżej 5%” – podsumowuje.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Sukcesem jest to, że gospodarka wytrwała

Źródło: PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan