Nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w transformacji bankowości spółdzielczej

Nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w transformacji bankowości spółdzielczej
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Forum Liderów Banków Spółdzielczych (19-20 września 2023 r.), organizowane przez Związek Banków Polskich jest jedną z najważniejszych, corocznych konferencji dedykowanych sektorowi bankowości spółdzielczej. O najważniejszych kwestiach dotyczących różnych aspektów funkcjonowania lokalnych instytucji finansowych rozmawiamy z Agnieszką Wachnicką, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Karol Mórawski: Przed nami Forum Liderów Banków Spółdzielczych, wydarzenie podczas którego rokrocznie omawiane są  kluczowe wyzwania dla sektora. Które z nich nabierają szczególnego wymiaru w obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę nader zmienne uwarunkowania, w jakich funkcjonuje bankowość lokalna?

Agnieszka Wachnicka: Sektor bankowy, w tym sektor banków spółdzielczych, od kilku lat nieprzerwanie funkcjonuje w złożonym środowisku gospodarczym i geopolitycznym. Olbrzymie wyzwanie, w obliczu którego sektor stanął wskutek pandemii koronawirusa, jest kontynuowane wybuchem wojny w Ukrainie i zawirowaniami na światowych rynkach gospodarczych.

Bankowość lokalna efektywnie wykorzystała okres wyższych stóp procentowych na poprawę efektywności zarządzania ryzykiem, optymalizację kosztową i wzmacnianie pozycji kapitałowej. Jednocześnie sektor staje przed wyzwaniem, w jaki sposób zwiększać potencjał rozwojowy bankowości lokalnej i skutecznie konkurować z bankami komercyjnymi.

Czytaj także: Rośnie pozycja kapitałowa banków spółdzielczych

Panel, moderowany przez Panią Prezes poświęcony będzie problematyce technologicznej. Na ile innowacyjne rozwiązania IT pozwalają bankom spółdzielczym zoptymalizować swoją działalność, co z kolei przekłada się na ich efektywność i konkurencyjność?

– Rozwój bankowości spółdzielczej w aktualnych uwarunkowaniach byłby utrudniony bez szerszego wykorzystania nowoczesnych technologii, które pomagają zwiększać efektywność działania banków, automatyzować procesy, zwiększać przychody oraz redukować koszty operacyjne, ale również poprawiać obsługę klienta i odpowiadać na potrzeby coraz młodszych grup klientów. Nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w transformacji, której obecnie dynamicznie podlega bankowość spółdzielcza.

Nie bez znaczenia pozostaje w tym zakresie współpraca w ramach zrzeszeń, która umożliwia optymalizację kosztową i osiąganie efektu skali.

Czytaj także: Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2023, jak wykorzystać dobrą sytuację sektora?

Jaką rolę w procesie transformacji cyfrowej lokalnych instytucji finansowych mogą zatem odegrać wspólne inicjatywy, koordynowane przez banki zrzeszające?

– Zmiana w kierunku rozwiązań opartych na technologii niesie za sobą określone korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, wśród których wskazać należy na zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, czy też zagrożenia autonomii w ramach standaryzacji systemów centralnych.

Integracja rozwiązań technologicznych w ramach projektów zrzeszeniowych oferuje jednak liczne korzyści, w tym lepszą wydajność, większy zasięg, możliwość bazowania na doświadczeniach członków i redukcję kosztów. Dzięki temu również mniejsze banki spółdzielcze mają szansę na dokonanie rewolucji technologicznej i umacnianie lokalnej pozycji.

Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2023 – informacje, rejestracja

Źródło: BANK.pl