Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wyniesie 3 tys. złotych, jest projekt rozporządzenia rządowego

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wyniesie 3 tys. złotych, jest projekt rozporządzenia rządowego
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przygotował projekt rozporządzenia, zgodnie z którym minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa ‒ 19,6 zł w 2022 roku.

Skutki finansowe podniesienia wynagrodzenia minimalnego i minimalnej stawki godzinowej to 1,97 mld zł w 2022 roku.

W tym po stronie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze względu na wzrost odprowadzanych składek – 1,75 mld zł, a po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – 422 mln zł, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) projektu.

„W projekcie proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł (wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1% oraz relację do prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4%) oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 19,6 zł” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Płaca minimalna w górę, ale o ile?

W projekcie podkreślono, że zgodnie z wyliczeniami dokonanymi w oparciu o ustawę o płacy minimalnej, kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. powinna wynosić co najmniej 2 984,6 zł.

Skutki finansowe podniesienia wynagrodzenia minimalnego i minimalnej stawki godzinowej to 1,97 mld zł w 2022 roku

Natomiast kwota minimalnej stawki godzinowej powinna wynieść – 19,5 zł.

Czytaj także: Ekonomiści: propozycja podwyżki płacy minimalnej w 2021 roku wyważona, jej efekt będzie wzmocniony przez Polski Ład

„Skutki finansowe podniesienia wysokości wynagrodzenia minimalnego, tj. wzrost dochodów jednostek sektora finansów publicznych z tytułu wzrostu wysokości odprowadzanych przez pracodawców i pracowników obowiązkowych danin (podatków i składek) oraz – po stronie wydatkowej – wzrost wydatków pracodawców z sektora publicznego zatrudniających pracowników otrzymujących wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę” – czytamy w OSR.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln pracowników.

Czytaj także: Czy płaca minimalna w Polsce rośnie zbyt szybko?

Źródło: ISBnews