KNF wygasiła dodatkowy wymóg kapitałowy mBanku dot. walutowych kredytów hipotecznych

KNF wygasiła dodatkowy wymóg kapitałowy mBanku dot. walutowych kredytów hipotecznych
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) stwierdziła wygaśnięcia dodatkowego wymogu kapitałowego mBanku związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w ujęciu skonsolidowanym, podał bank.

„Do chwili otrzymania powyższej decyzji bank w ujęciu skonsolidowanym zobowiązany był do utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie 1,18 pkt. proc., który składał się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiadało 0,89 pkt proc.) oraz w co najmniej w 56,25% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiadało 0,66 pkt. proc.)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Kongres Bankowości Detalicznej 2023 nt. redukcji ryzyka prawnego na rynku kredytów mieszkaniowych

mBank spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych

„Decyzja KNF oznacza spadek dodatkowego wymogu kapitałowego związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w ujęciu skonsolidowanym o 1,18 pkt. proc. dla łącznego współczynnika kapitałowego i 0,89 pkt proc. dla współczynnika kapitału Tier I, co oznacza że dodatkowy wymóg kapitałowy nie ma już zastosowania” – czytamy dalej.

Obecnie mBank spełnia wymogi KNF w zakresie minimalnych współczynników kapitałowych, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i skonsolidowanym, wskazano także.

Czytaj także: Linia orzecznicza sądów w sprawie kredytów CHF największym ryzykiem dla banków?

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank.

Bank jest notowany na GPW w 1992 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Aktywa razem Banku wyniosły 209,89 mld zł na koniec 2022 r.

Czytaj także: mBank ze stratą 83,02 mln zł netto w III kwartale 2023 roku

Źródło: ISBnews