KNF o wyzwaniach dla banków spółdzielczych

KNF o wyzwaniach dla banków spółdzielczych
Bogdan Furtak, Fot. M. Wagner,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Sytuacja banków spółdzielczych istotnie się poprawiła, przede wszystkim w zakresie rentowności, poziomu wyrezerwowania oraz jakości portfela kredytowego, ale to nie oznacza, że KNF nie ma uwag dotyczących działalności tego sektora. Przede wszystkim widzimy potrzebę dostosowania się banków spółdzielczych do wyzwań, które niewątpliwie nastąpią” - mówił w kuluarach Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej Bogdan Furtak, dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

„Jednym z wyzwań jest na przykład istotna trudność, jaką doświadcza część podmiotów sektora w zakresie pozyskania dobrego, nowego kredytobiorcy” – wskazywał Bogdan Furtak.

Jak zauważył w obecnej sytuacji rynkowej banki spółdzielcze, głównie dzięki wysokim stopom procentowym, wypracowują bardzo wysoki wynik finansowy. Zaznaczył jednocześnie, że ryzyko stopy procentowej w podmiotach sektora spółdzielczego jest na relatywnie wysokim poziomie.

Jednym z oczekiwań Komisji jest to, aby w bankach spółdzielczych był tworzony wymóg kapitałowy na ryzyko stopy procentowej. Aby banki w możliwie najlepszy sposób przygotowały się do zmiany stóp procentowych, która niewątpliwie kiedyś nastąpi.

Czytaj także: Jurand Drop, wiceminister finansów o znaczeniu banków spółdzielczych

KNF o nieuniknionej integracji zadań

„Banki zrzeszające czeka w najbliższym czasie mnóstwo różnego rodzaju wyzwań związanych z dokonującą się w sektorze banków spółdzielczych nieuniknioną integracją szeregu funkcji, na co są potrzebne odpowiednie środki. Mówię tutaj chociażby o kwestiach związanych z rozporządzeniem DORA, o kwestiach związanych z przepisami ESG” – wskazywał Bogdan Furtak.

Jego zdaniem banki zrzeszające, które potrzebują  pieniędzy na prowadzenie działalności na rzecz całego Zrzeszenia, nie powinny za każdym razem, kiedy pojawi się dana potrzeba zabiegać o wysokopłatny kapitał.

„Powinny mieć odpowiednią część wyniku finansowego wypracowanego przez sektor do własnej dyspozycji, w postaci przyzwoitego wyniku finansowego i przyzwoitej rentowności” – stwierdził.

Czytaj także: Sekretarz Stanu w resorcie rolnictwa Stefan Krajewski: nie będzie rozwoju bez współpracy

Udziałowcy i tożsamość banków spółdzielczych

Nasz rozmówca zwrócił uwagę na konieczność polepszenia relacji banków spółdzielczych z ich udziałowcami. Również poprzez zwiększenie wartości udziałów i wypłatę dywidendy.

Jak ocenił Bogdan Furtak – obecne fundusze własne banków spółdzielczych kształtują się na takim poziomie, który pozwala na wypłatę dywidendy.

Inną opcją jest dopisanie części wypracowanego zysku do udziałów spółdzielców i tym samym podniesienie wartości tych udziałów. W ten sposób środki pozostają w banku, są wykazywane jako część funduszy własnych banku.

Z drugiej jednak strony – jak twierdził – władze banku nie powinny ulegać zbyt wygórowanym oczekiwaniom udziałowców.

Bogdan Furtak zwrócił także uwagę na konieczność zrozumienia przez same banki, a także przez ich udziałowców, tożsamości banków lokalnych.

„Jesteśmy w sytuacji, w której nie zawsze wiemy do kogo bank spółdzielczy należy. Niby jest własnością udziałowców, którzy często nie wykazują żadnego zainteresowania działalnością banku i z tego powodu nie uczestniczą w funkcjonowaniu jego organów.

Nie są aktywni w grupach członkowskich, na walnych zgromadzeniach, nie uczestniczą w żaden sposób w życiu banku. W gruncie rzeczy nie wiadomo czyj ten bank jest i na rzecz kogo powinien pracować” – wyjaśniał.

„Wydaje mi się, że kluczową sprawą na przyszłość jest odbudowa relacji z udziałowcami, pozyskanie młodszych udziałowców niż obecni. Można to osiągnąć poprzez oferowanie im usług na odpowiednim technicznie, atrakcyjnym poziomie.

To pozwoli określić optymalną grupę udziałowców banków spółdzielczych i pozwoli utrzymać im to, co było ich zawsze mocną stroną przez lata, tzn. związki ze społecznością lokalną i realizowanie funkcji społecznych” – podsumował Bogdan Furtak.

Czytaj także: Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Konwent na Rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej | Bez współpracy nie będzie rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej

Źródło: BANK.pl