Już wiadomo ile na brexicie zyskało paryskie La Défense, a ile straciło londyńskie City

Już wiadomo ile na brexicie zyskało paryskie La Défense, a ile straciło londyńskie City
Fot. stock.adobe.com / Augustin Lazaroiu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gubernator Banque de France, François Villeroy de Galhau, z zadowoleniem przyjął „spektakularną” atrakcyjność paryskiego centrum finansowego w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To zdarzenie pomogło wesprzeć nadwyżkę handlową w handlu usługami Francji w 2022 roku.

Paryskie centrum finansowe zyskało na atrakcyjności, wynika z raportu francuskiego banku centralnego nt. handlu towarami i usługami z zagranicą w 2022 roku. „Sukces przyspieszył w ostatnim okresie”, twierdzi Villeroy de Galhau.

Według banku centralnego Francja odnotowała w 2022 r. nadwyżkę w usługach finansowych w wysokości 10,4 mld euro, po nadwyżce w wysokości 8,8 mld w 2021 r. W sumie francuska nadwyżka w handlu usługami osiągnęła w 2022 r. 52 mld euro.

Podczas prezentacji dokumentu prezes wskazał, że większość głównych międzynarodowych banków zwiększyła zatrudnienie w Paryżu o kilkaset osób. „Istnieje element zbiorowego sukcesu i nie jesteśmy na końcu tej dynamiki”, przekonywał zebranych.

Według niego wzrost atrakcyjności Paryża tłumaczy jednocześnie kilka czynników: obecność kilku regulatorów (EBA, ACPR, ESMA), „szerokie spektrum” działalności finansowej oferowanej w stolicy Francji i fakt, że lokalna giełda stała się „pierwszą kapitalizacją w Europie”, wyprzedzając Londyn i Frankfurt. 

Od brexitu wartość usług finansowych we Francji wzrosła dwukrotnie

Na dzień 30 czerwca wartość akcji spółek notowanych na paryskim rynku osiągnęła ponad 3 miliardy euro, wobec 2770 miliardów euro dla Londynu. Szacunek ten nie uwzględnia jednak wielu obszarów, w których City zachowuje przewagę, takich jak rynek walutowy, metale szlachetne czy instrumenty pochodne.

Usługi finansowe pomogły podnieść ogólną nadwyżkę usług we Francji do rekordowego 1 miliarda euro, do czego przyczyniły się też wysokie dochody z turystyki i sektora żeglugowego.

Po decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE francuski rząd naciskał na międzynarodowe banki, aby przeniosły europejskie operacje do Paryża w obliczu konkurencji ze strony innych centrów finansowych na kontynencie, takich jak Frankfurt, Amsterdam i Dublin.

Wysiłki te przyniosły efekt, co wynika właśnie z bilansu płatniczego. Zewnętrzne firmy finansowe, które przeniosły się z Londynu, przyczyniły się w ubiegłym roku do nadwyżki usług finansowych Francji w wysokości 1,5 miliarda euro. Wiele banków z Wall Street, w tym Bank of America i JPMorgan, stworzyło regionalne centra handlowe w stolicy Francji.

Rekordowa wartość transakcji francuskich firm świadczących usługi finansowe w 2022 r. w wysokości 10,4 mld euro to dwukrotnie więcej niż w 2016 roku, gdy Brytyjczycy głosowali w referendum w sprawie wyjścia z UE.

Usługi rosną, towary spadają

Raport Banque de France ujawnia jednak, że saldo obrotów bieżących Francji odnotowało w 2022 r. historycznie wysoki deficyt w wysokości 53,9 mld euro – czyli 2 proc. PKB – po niewielkiej nadwyżce w poprzednim roku.

Paryż odnotował bowiem deficyt w wymianie towarowej w wysokości 137,3 mld euro wobec 67,4 mld euro w 2021 r., co tłumaczy się wygórowanymi kosztami importu paliw kopalnych w 2022 r., kiedy wzrosły światowe ceny gazu i energii elektrycznej.   

Według banku do 2025 r. saldo handlu towarami i usługami powinno pozostać wciąż mocno ujemne, pomimo wolniejszego pogłębiania się deficytu od czwartego kwartału 2022 r.

Szymon Stellmaszyk. doradca zarządu Związku Banków Polskich w Zespole ds. międzynarodowych.  Prawnik i absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i KU Leuven. W ZBP od 2006 roku. Na przestrzeni lat członek Komitetów Europejskiej Federacji Bankowej ds. międzynarodowych, zwalczania przestępstw finansowych, komunikacji i edukacji finansowej. 
Źródło: BANK.pl