Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej o najważniejszych problemach bankowości lokalnej

Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej o najważniejszych problemach bankowości lokalnej
Tadeusz Białek,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przed nami dwa dni „Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2024”, którego tegoroczne hasło „Łączymy tradycję z nowoczesnością” wskazuje postawę, jaką lokalny sektor finansowy powinien przyjąć wobec kolejnego już etapu cyfrowej transformacji globalnej gospodarki, powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich otwierając tegoroczne Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

Trwa cyfrowa transformacja globalnej gospodarki, w tym banków spółdzielczych – mówił dr Tadeusz Białek.

„Dla bankowości spółdzielczej oznacza to istotny czynnik rozwojowy, pozwalający nie tylko na poprawę wyników finansowych poszczególnych instytucji i całych zrzeszeń, ale również wzmocnienie poziomu relacji banków ze swymi członkami i klientami czy wręcz wyniesienia ich na całkiem nowy poziom” – zaznaczył prezes ZBP.

Zwrócił uwagę na coraz większe koszty ponoszone przez banki spółdzielcze, między innymi na wdrażanie wymogów regulacyjnych.

Jak zauważył – dla banków w tej kwestii może być pomocna technologia. Sukcesywne wdrażanie AI będzie zwalniać zasoby ludzkie w back office i kierować je do kontaktów z klientami.

Zaawansowane systemy analityczne pozwalają także oferować produkty bankowe skrojone indywidualnie, dla konkretnych klientów i lepiej odpowiadające na ich potrzeby.

Jednocześnie nie można tracić z oczu bezpieczeństwa i dlatego trzeba również mieć nowoczesne narzędzia gotowe na pojawienie się takich zagrożeń – mówił prezes ZBP.

„Banki spółdzielcze od zawsze dysponują niezwykłym kapitałem w postaci doskonałej znajomości lokalnych rynków i wiedzy na temat indywidualnych preferencji swych klientów, co przez całe dekady umożliwiało im uzyskiwanie przewagi na rynkach lokalnych nad największymi graczami z segmentu bankowości komercyjnej, a w ostatnim czasie również i fintechami” – zakończył swoje wystąpienie dr Tadeusz Białek.

Jak stwierdził Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, banki spółdzielcze w minionym roku osiągnęły 4,7 mld zł zysku i jest to 25% zysku wypracowanego łącznie przez cały sektor bankowy w naszym kraju. Należy przy tym pamiętać, że banki spółdzielcze mają tylko 8% udziału w polskim rynku bankowym.

Zwrócił uwagę na udział bankowości spółdzielczej w zielonej ekonomii. Wspomniał też o ESG i udziale banków spółdzielczych w finansowaniu związanych z tym potrzeb lokalnego biznesu.

Paweł Minkina, wiceprezes zarządu Centrum Procesów Bankowych i Informacji oraz redaktor naczelny Miesięcznika Finansowego BANK mówił o skali zmian w bankowości i tym większej konieczności budowania relacji oraz integracji z kluczowymi dostawcami technologii dla sektora spółdzielczego. Temu służy właśnie obecne Forum.

Czytaj także: Nagrody XXVII Krajowego Rankingu „Wyróżniające się Banki Spółdzielcze 2024”

Wystąpienie Gościa Specjalnego Forum, ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Dr Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi występując na tegorocznym Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stoją dziś przed sektorem rolniczym.

Podkreślił, że Zielony Ład to także konieczność transformacji w gospodarce. Jak zauważył zmienia się dziś środowisko wiejskie, trwa wyludnianie wsi, zwłaszcza na tzw. ścianie wschodniej. Tylko 10% mieszkańców wsi jest związanych zawodowo z rolnictwem. Coraz więcej jest też gospodarstw większych, nastawionych na produkcję, które są czułe sytuację rynkową. Potrzebują one niezakłóconego dostępu do kredytów dla utrzymania płynności finansowej.

Jak stwierdził, obecny rząd zamierza ograniczać bezpośrednie wsparcie rolnictwa w formie dotacji na rzecz zwiększenia udziału instrumentów finansowych. Do tego sektor bankowy powinien się przygotowywać.

Dr Czesław Siekierski mówił także zbyt dużych obciążeniach sektora bankowego, co ogranicza poziom akcji kredytowej.

Czytaj także: Minister rolnictwa o KPO i bankach spółdzielczych

Źródło: BANK.pl