Minister rolnictwa o KPO i bankach spółdzielczych

Minister rolnictwa o KPO i bankach spółdzielczych
Dr Czesław Siekierski. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gościem specjalnym Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej był dr Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. W kuluarach Konferencji przedstawił nam swoją wizję wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy dla rozwoju wsi i rolę jaką w tym przedsięwzięciu mają do odegrania banki spółdzielcze.

Środki Krajowego Planu Odbudowy będą kierowane nie tylko na odbudowę tych aktywności na wsi i w rolnictwie, które przestały funkcjonować, ale na restrukturyzację, na innowacje i unowocześnianie produkcji rolnej – wskazywał Czesław Siekierski.

Zwrócił uwagę, że środki z KPO powinny służyć inwestycjom przeciwdziałającym niekorzystnym zmianom klimatycznym.

„Chcemy postawić na nowoczesne rolnictwo precyzyjne, które pozwoli na zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin i nawozów.  Stawiamy na wszelkie formy innowacji w rolnictwie” – mówił minister rolnictwa.

Dodał, że część środków będzie kierowana na rozwój drobnej wytwórczości na wsi.

Czytaj także: Nagrody XXVII Krajowego Rankingu „Wyróżniające się Banki Spółdzielcze 2024”

KPO i banki lokalne

Podkreślił znaczenie banków spółdzielczych w procesie transformacji polskiej wsi z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak zauważył – banki spółdzielcze dominują w obsłudze kredytowej rolników i zawsze były, i są nadal, blisko społeczności lokalnych.

„Banki spółdzielcze muszą też brać pod uwagę to, że rośnie liczba mieszkańców wsi, szczególnie w okolicach dużych aglomeracji” – wskazywał Czesław Siekierski.

Dodał, że ze swoją ofertą powinny trafiać do wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich, bowiem już tylko 10% mieszkańców wsi utrzymuje się z rolnictwa.

Źródło: BANK.pl