Zerowe szanse na obniżki stóp w tym roku w ocenie ekonomistów ING

Zerowe szanse na obniżki stóp w tym roku w ocenie ekonomistów ING
Fot. stock.adobe.com / chathuporn
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szanse na nawet symboliczne cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w 2024 r. spadły do zera - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

„W naszej ocenie przekaz z konferencji prezesa NBP jest spójny z naszymi wnioskami z komunikatu. Uważamy, że szanse na nawet symboliczne cięcie stóp w 2024 spadły do zera.

Wcześniej zakładaliśmy 25 pb pod wpływem dużych obniżek przez inne banki centralne w regionie oraz w USA i strefie euro” – napisano w porannym raporcie ING Banku Śląskiego.

Czytaj także: RPP zdecydowała o utrzymaniu bez zmian stóp procentowych

Stopy procentowe bez zmian, daleko od celu inflacyjnego

Podczas czwartkowej (8.02.2024) konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że w 2024 roku w Radzie Polityki Pieniężnej nie znajdzie się większość ani do podwyżek, ani do obniżek stóp procentowych.

Zaznaczył jednak, że decyzje będą podejmowane od danych do danych, ze względu na wysoką niepewność co do przyszłej ścieżki inflacji.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 6-7 lutego 2024 r. pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Czytaj także: EBC nie zmienił stóp procentowych

Źródło: PAP BIZNES