Z jakich instrumentów finansowych UE mogą korzystać rolnicy i przedsiębiorcy rolni?

Z jakich instrumentów finansowych UE mogą korzystać rolnicy i przedsiębiorcy rolni?
Arkadiusz Lewicki,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z instrumentów finansowych Unii Europejskiej może korzystać bardzo szeroka gama beneficjentów, mogą to być zarówno rolnicy-przedsiębiorcy, jak i rolnicy prowadzący aktywność gospodarczą w innej formie – mówił podczas Forum Finansowania Agrobiznesu Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Arkadiusz Lewicki dodał także, że z tych instrumentów mogą korzystać także podmioty gospodarcze połączone w ramach różnych struktur, jak również jednostki samorządu terytorialnego.

W przypadku sektora biznesowego rolnicy mogą uzyskać specjalne zabezpieczenia zobowiązań kredytowych czy leasingowych.

Jak podkreślił dyrektor KPK ds. IF PUE – tego typu zabezpieczenia są istotą wsparcia beneficjentów.

Czytaj także: Skąd rolnik może brać pieniądze? Forum Finansowania Agrobiznesu

Co daje rolnikowi i agroprzedsiębiorcy zabezpieczenie kredytu?

„Warunki, na jakich można uzyskać zabezpieczenia, uzależnione są od tego jaka instytucja finansowa wejdzie na rynek z tym programem, jaka instytucja finansowa uzyska wsparcie Komisji Europejskiej, aby je następnie przekazać właśnie do rolnika, do przedsiębiorcy, który zamierza podjąć inwestycję w obszarze agro” – wyjaśniał Arkadiusz Lewicki.

Jak wskazał, to może być na przykład zabezpieczenie, które wpływa na dostęp do wyższej pożyczki, zabezpieczenie, które wpływa na termin i na czas finansowania. To może być również korzyść wynikająca z niższych wymogów zabezpieczeniowych.

Bardzo często zabezpieczenie unijne w ogóle umożliwia zaciągnięcie kredytu w przypadku beneficjentów rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą.

„Zachęcam, aby sięgać do portalu, gdzie mamy kompendium wiedzy w tym zakresie. Nasz adres: www.instrumentyfinansoweue.gov.pl – gdzie każdy zainteresowany może zobaczyć jakie formy wsparcia są w tej chwili aktywne.

Zainteresowanych możemy wesprzeć bezpłatnym doradztwem naszych ekspertów” – podsumował swoją wypowiedź Arkadiusz Lewicki.

Czytaj także: Prezes ZBP o nadziejach związanych z Forum Finansowania Agrobiznesu

Źródło: BANK.pl